مجموعه ۴۰ تنی پرورش ماهیان سردآبی در مشگین شهر افتتاح شد

۳۰ هزار پرونده با مصالحه در اردبیل مختومه شده است

تحقق ۹۰ درصدی برنامه‌های ابلاغی اداره استاندارد اردبیل

افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

هنرمندان اردبیلی جوایز جشنواره تئاتر فجر را درو کردند

گردشگری مشکین شهر باید ها و نبایدها

واریز ۱۶۵ میلیارد تومان به حساب شهرداری‌ها برای توسعه عمرانی شهر

تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

«امیر رجبی» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اردبیل معرفی شد

آغاز فعالیت کمیته‌های ستاد خدمات سفر در اردبیل

تحقق ۷۵ درصدی اشتغال در اردبیل/۵ هزار نفر صاحب شغل شدند

کد خبر: 5419 | تاریخ انتشار: 17:10:31 - یکشنبه 26 بهمن 1393 | بدون نظر | |

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در صحن علنی مجلس

استخدام 20 هزار نیروی جوان در بودجه 94

ایلقار نیوز:«محمد باقر نوبخت» در جلسه علنی عصر یکشنبه مجلس شورای اسلامی و قبل از اخذ81507276-6277072 آرا به کلیات لایحه بودجه، گفت: در این لایحه بجز 158 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری برای اشتغال، یک هزار میلیارد تومان برای افزایش اشتغال دیده شده است.

وی اضافه کرد: ما در چنین شرایطی به جای این که کارمندان را اخراج کنیم، حداقل 14 درصد و به اندازه نرخ تورم به حقوق آنها اضافه کردیم؛ یکی از دوستان می گفت چرا سال گذشته 20 درصد به حقوق کارمندان اضافه کردید و امسال 14 درصد؟ چون که تورم در سال گذشته 20 درصد بود و ما 20 درصد اضافه کردیم، امسال تورم 14 درصد است و ما به همین میزان به حقوق کارگران اضافه کردیم.

سخنگوی دولت ادامه داد: ما دلمان می خواهد 140 درصد به حقوق کارمندان اضافه کنیم، اما از کجا بیاوریم؟ شما بهتر از ما می دانید ما در چه شرایط سختی هستیم.

سخنگوی دولت در خصوص یارانه ها تصریح کرد: امسال علاوه بر پرداخت های نقدی و پرداخت های غیرنقدی به صورت سبد غذایی، 4 هزار و 800 میلیارد تومان برای ارزان کردن خدمات بهداشت و درمان از همین یارانه ها استفاده کردیم؛ کجا سال های گذشته این استفاده می شد؟ حتما ما باید دقت بیشتری کنیم و در صرفه جویی توجه بیشتری داشته باشیم؛ دولت توانسته یک قلم را ارزان کند و یک گام به جلو بگذارد.

وی تصریح کرد: سال آینده نیز یک گام دیگر به جلو خواهیم گذاشت و مسکن ارزان را از طریق 1300 میلیارد تومان اعتبارات که برای وام های ارزان قیمت قرار دادیم، مسکن حمایتی را ترویج خواهیم داد.

وی در جمع نمایندگان مجلس افزود: بودجه سال 94 در یکی از شرایط متفاوت در حال بحث و بررسی است؛ حلقه محاصره، تنگ تر شده و فشار سیاسی دشمن هم سخت تر شده است؛ قیمت نفت در طی سالهای اخیر هیچ گاه به این حد تنزل پیدا نکرده است؛ با این فشار سیاسی، بدخواهان انقلاب اسلامی مترصد هستند که آثار ضعف و ناتوانی را در اداره کشور در نظام جمهوری اسلامی ایران مشاهده کنند.

نوبخت تصریح کرد: من به عنوان سخنگوی دولت رسما اعلام می کنم که هر قدر فشار دشمن سخت تر و حلقه محاصره اش تنگ تر باشد با ظرفیت بزرگی که در کشور داریم، در سایه اتحاد و وحدت بین فرزندان این ملت، بین دولت و مجلس این کشور را به خوبی اداره خواهیم کرد.

وی با تقدیر از مجلس شورای اسلامی گفت: در هفتاد روزی که لایحه بودجه را تقدیم کردیم، حقا و انصافا در راستای گره گشایی و بدون هیچ نوع نگرش سیاسی تلاش کمیسیون تلفیق بر این بود که دولت را در این شرایط دشمن شاد نگرداند.

سخنگوی دولت افزود: امروز نمایندگان ملت در حال ارزیابی و قضاوت هستند و این را قبول داریم که دیگرانی بر همه ما (دولت و مجلس) در حال نظارت و ارزیابی هستند؛ هر چند نه تنها ملت هم اکنون صدای من و شما را می شنود و به دقت روی آن تمرکز می کند، دیگرانی نظاره گر هستند که در همین ساعات خبری که شبکه های بیگانه اخبار را پخش می کنند، مترصد هستند در خصوص حرکت بین دولت و مجلس قضاوت کنند و بلافاصله تحلیل های مختلف بگذارند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، در ادامه سخنان خود گفت: بودجه ، طبق ماده یک قانون محاسبات عمومی یک پیش بینی از منابع و مصارف است که در راستای تحقق سیاست ها و اهدافی که مورد نظر است، برای یک سال مالی ارایه می شود؛ اولین نکته ای که شما باید به او توجه داشته باشید، ببینید که آیا آنچه در لایحه بودجه 94 دیدیم، متناسب با سیاست هایی که حاکم بر این بودجه است، یعنی سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در برنامه پنجم و سیاست های اقتصاد مقاومتی هست یا نه؟

نوبخت در مورد بودجه سال 1394، گفت: بعد از دو سال رشد سرمایه گذاری منفی ، رشد سرمایه گذاری 4 درصد را در این بودجه آورده ایم که همه اینها در راستای اهداف برنامه پنجم و سیاست های اقتصاد مقاومتی است؛ برخی از دوستان که دلسوزانه دنبال تحقق اقتصاد مقاومتی هستند می گویند کجا باید تعین این اقتصاد مقاومتی را در بودجه مشاهده کنند؟ در همین ارقامی که در آثار این بودجه وجود دارد.

وی ادامه داد : بعد از ماه ها تورم و نرخی که از 40 درصد کاهش پیدا کرد، شما برای سال آینده در این بودجه، حداکثر نرخ تورم 14 درصد را داریم؛ دقیقا این اعداد و ارقام ملهم از سیاست ها و برنامه هایی است که این برنامه در سپهر آنها قرار گرفته است.

سخنگوی دولت با اشاره به این که ارقام بودجه در پیش بینی ها نهفته است، از نمایندگان مجلس خواست: دوستانی که بیان می کنند که باید به کلیات لایحه رای ندهیم و گزارش را به کمیسیون برگردانیم، من سوال می کنم، شما در خصوص ارقام منابع چه کار دیگری متصور می دانید که دولت باید انجام می داد؟ ما در خصوص منابع، منابعی مطلوب است که از نظر درآمدهای مالیاتی بالا و از نظر وابستگی به نفت کاهش داشته باشد؛ اقدامی که ما در این لایحه انجام دادیم دقیقا در این راستا است؛ هشت درصد وابستگی بودجه به نفت را تقلیل دادیم به طوری که طی 10 سال گذشته کمترین وابستگی بودجه به نفت در سال 94 ارایه شد.

وی با تقدیر از کمیسیون تلفیق، ادامه داد: این کمیسیون به این هم رضایت نداد و مجددا اقدام کرد و همان رقمی که ما در لایحه آوردیم را تقلیل داد؛ یعنی هم دولت و نمایندگان از کمیسیون های تخصصی این اقدام را انجام دادند.

نوبخت با طرح این سوال که ‘ما چه کار دیگری باید انجام دهیم’؟ گفت: اقتصاد مقاومتی باید اثرش را در بودجه ببینیم؛ مناسبت ترین وجهی که می توانیم بعد از رشد اقتصادی ببینیم در منابع است؛ ما دقیقا ترکیب منابع را در راستای اقتصاد مقاومتی فراهم کردیم.

وی در مورد بحث مصارف نیز گفت: چه مصرفی خوب باشد که شما می گویید بودجه باید در آن راستا باشد؟ و یا احیانا به کمیسیون مجددا برگردد؛ در چنین شرایطی که همه منتظرند که لایحه بودجه امروز با توافق و همکاری دولت و مجلس در شرایط سخت تحریم و شرایط اقتصادی با اکثریت آرا به تصویب رسیده است که مطمن باشید این یک پیام مایوس کننده ای است که با کاهش قیمت نفت، تلاش کردند ملت بزرگ ایران را بیش از پیش تحت فشار قرار دهند.

نوبخت ادامه داد: در مورد جزییات می توانیم مورد به مورد پیشنهادات شما را اعمال کنیم؛ حتی اگر لازم شد که کمیسیون یک مورد را بررسی کند، بدون این که کلیات بودجه را رد کنیم این حق برای ریاست مجلس و اعضای هیات رییسه وجود دارد که در آن مورد خاص از کمیسیون تلفیق بخواهیم رفع ابهام کند.

وی افزود: در چنین شرایطی که دولت لایجه بودجه را به وقت آورده و هفتاد روز بودجه در مجلس بوده است؛ این که اگر بودجه برود و بخواهیم یک دوازدهم تصویب کنیم چه پیام بی ثباتی به جامعه خواهیم داد؟ دولتی که طبق قانون بودجه را به وقت تقدیم مجلس کرد باز هم بودجه اش باید یک دوازدهم تصویب شود؟ جامعه و افکار عمومی قطعا چنین انتظاری ندارد.

نوبخت تصریح کرد: ما در ارتباط با مصارف، مصرفی مطلوب است که نهایت صرفه جویی و نهایت افزایش در خصوص عمرانی ها انجام شود؛ ما در سال 93 میزان اعتبارات عمرانی 41 هزار میلیارد تومان بود و با همه سختی هایی که دشمن تحمیل کرده است، رشد بودجه جاری را محدود کردیم و به سمت عمرانی ها بردیم و کمیسیون تلفیق 47 هزار میلیارد ریال را به 50 هزار میلیارد تومان رساندند.

وی خطاب به نمایندگان مجلس گفت: شما از دولت و کمیسیون تلفیق چه انتظاری دارید؟ این که بودجه جاری را کم و عمرانی ها را بیشتر کند؛ همین کاری که کمیسیون به دقت انجام داده است؛ در پاره ای موارد هر چند نظر دولت موافق نبود اما انصافا دیدیم که حرف کمیسیون تلفیق حرف درستی است.

انتهای پیام /ایرنا

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار