۳۰ هزار پرونده با مصالحه در اردبیل مختومه شده است

تحقق ۹۰ درصدی برنامه‌های ابلاغی اداره استاندارد اردبیل

افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

گردشگری مشکین شهر باید ها و نبایدها

تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

هتل‌ ساوالان مشگین‌شهر در اختیار افراد بی‌سرپناه قرار گرفت

مشگین شهر قهرمان مسابقات مینی‌فوتبال جام پرچم آقایان استان اردبیل شد

بلاتکلیفی ۶ ساله استخر مشگین شهر قابل قبول نیست

ساماندهی سد اینچه‌نو مشگین‌شهر نیازمند ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار است

رهاسازی ۲ بهله عقاب طلایی در مشگین‌شهر

مشگین شهر قهرمان مسابقات لیگ برتر والیبال بانوان اردبیل شد

کد خبر: 5650 | تاریخ انتشار: 12:07:53 - یکشنبه 3 اسفند 1393 | بدون نظر | |

توحید مهدوی:

منطقه آزاد تجاری یکی از راه های توسعه اقتصادی اردبیل است

ایلقار نیوز:توحید مهدوی کارشناس و تحلیلگر اقتصادی درگفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایرانتوحید مهدوی (ایسنا)منطقه اردبیل، منطقه آزاد تجاری را یکی از راه های توسعه اقتصادی استان اردبیل دانست.

وی با بیان اینکه ایجاد منطقه آزاد تجاری یکی از راه های توسعه اقتصادی کشورهای در حال توسعه است، ادامه داد: امتیازات منطقه آزاد تجاری باعث جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی به منطقه می شود و این می تواند سرانه درآمد مردم استان را افزایش دهد.

وی یکی از مزیت های مناطق آزاد تجاری را معافیت 20 ساله سرمایه گذاران از مالیات برشمرد و ادامه داد: این مزیت عامل انگیزاننده برای جذب سرمایه گذار محسوب می شود و موقعیت ژئوپلتیکی منطقه مکملی بر این مزیت و جذب سرمایه گذار است.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی با بیان اینکه معافیت مالیاتی سبب پایین آمدن هزینه تولید در منطقه آزاد می شود، اضافه کرد: مزیت نسبی در تولید از عوامل اصلی تجارت خارجی است و با ایجاد منطقه آزاد در استان اردبیل، هزینه تولید کاهش یافته و تولید کالاهای مصرفی در این منطقه نسبت به مناطق دیگر مزیت نسبی خواهند داشت که این عامل سرمایه گذاران را از سفته بازی به چرخه تولید باز می گرداند.

وی با بیان اینکه طبق ماده 9 مقررات صادرات، واردات و امور گمرکی مناطق آزاد، صدور کالای ساخته شده در منطقه آزاد به خارج از کشور مجاز و مستلزم تنظیم اظهارنامه صادراتی به منظور ثبت آماری است، ادامه داد: ترخیص کالا از گمرک با بروکراسی موجود یکی از دغدغه های اصلی تجار است که با فعالیت تجار در منطقه آزاد چنین دغدغه ای رفع می شود.

مهدوی آزادی مشارکت سرمایه گذاری خارجی تا سقف ۱۰۰ درصد را از دیگر مزیت های منطقه آزاد دانست و گفت : سرمایه گذار خارجی با شناخت و مطالعه ای که از بازار هدف دارد، بیشتر از آنکه به بازار داخل کشور چشم بدوزد، بازار کشورهای خارجی را مورد هدف قرار می دهد و برای رسیدن به این هدف خود به بازاریابی بین المللی روی می آورد.

وی با بیان اینکه مزیت های مناطق آزاد تجاری، به چند مزیت محدود نمی شود، گفت: مظلومیت تاریخی استان اردبیل به سبب عدم سرمایه گذاری نهادهای دولتی در این استان، با ایجاد منطقه آزاد تقریبا از بین می رود.

مهدوی با بیان اینکه توسعه اقتصادی استان اردبیل با چنین طرح هایی گره خورده است، تصریح کرد: در دوره گذشته کشاورزی و گردشگری را به عنوان محور توسعه اردبیل قرار داده بودند که شخصا معتقدم کلاهی بر سر مردم استان بوده است زیرا زیرساخت های آنها فراهم نشده بود اما در دولت تدبیر و امید، تجارت هم به عنوان یکی از محورهای توسعه استان اردبیل مطرح شده است که با ایجاد منطقه آزاد این محور رونق بیشتری به استان می دهد.

این دانش آموخته اقتصاد با بیان اینکه حتی اگر 2 دهه دیگر هم منطقه آزاد در استان شروع به کار کند، باز هم موجب شتاب توسعه اقتصادی خواهد بود، تشریح کرد: تصویب منطقه آزاد تجاری مستقل برای استان اردبیل در هیات دولت یک فرصت تاریخی برای این استان است که نباید از دست رود.

این فعال رسانه ای یادآور شد: نباید به دلیل اختلاف نظرهای سیاسی برای ایجاد منطقه آزاد در استان سنگ اندازی شود بلکه باید تمامی مسئولان، مردم و افراد ذی نفوذ با هر گرایش فکری برای ایجاد منطقه آزاد تلاش کنند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار