مجموعه ۴۰ تنی پرورش ماهیان سردآبی در مشگین شهر افتتاح شد

۳۰ هزار پرونده با مصالحه در اردبیل مختومه شده است

تحقق ۹۰ درصدی برنامه‌های ابلاغی اداره استاندارد اردبیل

افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

هنرمندان اردبیلی جوایز جشنواره تئاتر فجر را درو کردند

گردشگری مشکین شهر باید ها و نبایدها

واریز ۱۶۵ میلیارد تومان به حساب شهرداری‌ها برای توسعه عمرانی شهر

تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

«امیر رجبی» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اردبیل معرفی شد

آغاز فعالیت کمیته‌های ستاد خدمات سفر در اردبیل

تحقق ۷۵ درصدی اشتغال در اردبیل/۵ هزار نفر صاحب شغل شدند

کد خبر: 6578 | تاریخ انتشار: 9:41:38 - دوشنبه 10 فروردین 1394 | بدون نظر | |

در سایه بی توجهی مسئولین شهرستان:

پارک جنگلی خیاوچایی زیر تیغ تبر

ایلقار نیوز : دوگانگی رفتار شهرداری در رابطه با قطع و کاشت درختان در پارک جنگلی خیاو چای شبهاتی را در حسن نیت شهرداری ایجاد می کند. درختکاری بی اثر و قطع درختان بصورت موثر به تراکم درختان در خیاو چای لطمه شدیدی زده است بطوریکه تا چند سال آینده در خیاوچایی درختی دیده نخواهد شد

 قطع درختان در بکر ترین نقطه پارک جنگلی صورت گرفته و تعداددرختان قطع شده حدود ۱۰۰ اصله است که با خالی شدن منطقه از درخت جلوه بسیار زشتی را به پارک جنگلی تحمیل کرده است.

این دوگانگی رفتار در قطع درختان در متن خیاو چای و کاشت نهال در حاشیه جاده خیاو چای چگونه توجیه می شود؟ آیا کسانی قصد تغییر کاربری زمین های اطراف خیاوچایی را دارند؟ آیا کاشت نهال های دو روز گذشته به این مساله ارتباطی دارد یا دو مساله مستقل از همدیگر است؟

یکی از باغداران منطقه به خبرنگار وراوی گفت: شهرداری با هزینه هنگفتی نهالهای پیوندی آلبالو و آلوچه را در حاشیه خیاو چای کاشته است و این در حالی است که بخاطر قیمت نسبتا بالای این نهال ها، برخی باغداران آنها را به  باغ های شخصی خود در اطراف منتقل می کنند.

وی ادامه داد: شهرداری می بایست برای درختکاری از نهالهای ارزان یا رایگان قلمه یا آلبالوی معمولی (غیرپیوندی) استفاده کند تا باغداران تحریک به درآوردن نهال نشوند. چون امکان محافظت از نهال های پیوندی در این منطقه با توجه به نبود نگهبانی موثر میسر نخواهد بود و ظرف کمتر از یک هفته بیشتر نهال های کاشته شده به سرقت خواهد رفت.

درخت

باغدار بومی دیگری نیز گفت: ما مدتها برای درختها زحمت کشیده ایم و در زمین شخصی که با پول خودمان خریده ایم درختکاری کرده ایم و زحمت پرورش آنها را بدون حمایت هیچ ارگان دولتی یا غیردولتی تحمل کرده ایم و حالا که درختان به ثمر رسیده اند و ما می بایست سود خود را با فروش آنها به دست آوریم به مشکل بر می خوریم.

با این اقدام هم پوشش گیاهی پارک جنگلی صدمه می خورد و هم باغداران از برخوردهای موضعی شهرداری گلایه‌مندند. درختکاری غیر کارشناسی نیز نتوانسته است از عمق فاجعه بکاهد.
امیدواریم جلسه ای با باغداران تشکیل شود و برنامه بلند مدتی تدوین شود تا در طول چند سال بتوان با جایگزینی مناسب شرایط قطع تعداد مشخصی از درختان برای باغداران فراهم شود تا هم به یکباره شاهد عریان شدن یک منطقه از درخت نباشیم و هم باغداران به مطالبات برحق خود دست یابند.

گفتنی است این اقدام در حالی صورت می گیرد که شهردار مشگین شهر اخیرا از عدم صدور مجوز برای قطع درختان در سطح شهر و پارک جنگلی خبر داده بود . در طول چند ماه اخیر در سایه بی توجهی مسئولین مربوطه وبه نوعی چراغ سبز شهرداری مشگین شهر شاهد قطع بسیاری از درختان این منطقه هستیم و همچنین مماشات دستگاه قضایی شهرستان در برخورد با خاطیان مزید برعلت شده است.

انتظار می رود از سوی مسئولین چاره ای برای این امر اندیشیده شود.

قطع درخت

درخت

7

 

منبع /وراوی

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار