گردشگری مشکین شهر باید ها و نبایدها

پیله های پرواز ، نسلی که پوست انداخت

عاشقانه ای برای پاییز

عشق و مصائب خبرنگاری

💥سهم مشکین شهر از استخدام دستگاه های اجرایی

منافع شخصی فراتر از منافع شهرستان !!

گردشگری بدون مدیریت گردشگری

راه عاشقی در وادی گمنامی

ضرورتهای گردشگری مشکین شهر

بحران کم آبی  و  معجزه آبخیزدار  و آبخوانداری

اینجا مشکین شهر است…

مدیریت خسته و واحدهای تولیدی بسته

کد خبر: 7051 | تاریخ انتشار: 15:46:53 - پنج‌شنبه 3 اردیبهشت 1394 | بدون نظر | |

اقتصاد مولد ضرورت توسعه

ایلقار نیوز : توسعه اقتصادی امروزه به عنوان مهمترین دل مشغولی مدیران سیاسی جوامع تبدیل شده است. صاحبنظران اقتصادی دستیابی به رشدی موزون و توسعه ای پایدار را کلید حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی تلقی می کنند. توسعه استانها در چارچوب توسعه ملی نیز جایگاهی بسیار ارزنده در برنامه ریزیهای منطقه ای یافته و شاخص موفقیت و کارایی مدیران تلقی می گردد. این مدیران در همه سطوح اجرایی موظف به پاسخگویی تقاضای روز افزون بخشها و جوامع تحت مسئولیت در زمینه های اشتغال و درآمد و رفع مشکلات و تنگناهای مبتلابه آنها می باشند.

ارتقاء مستمر شاخصهای مختلف توسعه و بهبود تدریجی آنها، امروزه به عنوان مهمترین وظیفه دولتها و نمایندگان آنها در سطح مناطق تلقی می شود به طوریکه به عامل تعیین کننده بقای آنها در حکومت تبدیل شده است. در واقع دستیابی به عدالت اجتماعی و افزایش سطح درآمد و رفاه و رضایت مندی و به طور کلی تحقق همه آرزوها و آمال بشری با شاخصهای توسعه اقتصادی و اجتماعی تعریف شده و توسعه مبنای قضاوت در خصوص میزان موفقیت های و کارائیها و ملاک مقایسه ها قرار گرفته است.اقتصاد

در فرایند توسعه اقتصادی و اجتماعی مقوله سرمایه گذاری واجد اهمیت بنیادی است در حقیقت سرمایه گذاری را باید پیش شرط تولید و به عبارت صحیح تر شرط لازم آن دانست، اقتصاد دانان سرمایه را نيروي محركه و موتور رشد و توسعه اقتصادی دانسته و کلیه الگوهای مورد نظر را براساس همین فرضیه طراحی کرده اند. به اعتقاد اکثریت صاحبنظران بین رشد و میزان سرمایه گذاری رابطه قطعی و اجتناب ناپذیری برقرار است که دستیابی به اولی را بدون کاربرد دیگر غیرممکن می سازد. به کارگیری بهینه منابع تولید که راهبردی پذیرفته شده و مورد قبول همگان است، از طریق سرمایه گذاری قابل حصول بوده و بر اهمیت سرمایه در رشد و توسعه اقتصادی مهر تایید می گذارد. افزایش نیروهای مولد جامعه که منجر به افزایش تولید، توسعه اقتصادی، اشتغال کامل و به ویژه ارتقاء سطح درآمدها می شود، بدون سرمایه گذاری داخلی و خارجی و به کارگیری سرمایه در فعالیتهای مختلف اقتصادی ممکن نگردیده و به آرمانهای دست نیافتنی تبدیل می گردند.

توسعه سرمایه گذاری موجب جذب سرمایه های غیر کارا و هدایت آنها به بخشهای مولد اقتصادی و تخصیص بهینه شده و در نهایت ارتقاء شاخصهای کلان توسعه اقتصادی را به دنبال خواهد داشت. از سوی دیگر سرمایه گذاری به مولفه های بسیار متعدد و عوامل گوناگونی مرتبط است که بر کم و کیف آن تاثیر گذاشته و جریان آزاد آن را شکل می دهد. مولفه اصلی را باید انگیزه های سرمایه گذار برای کسب سود تلقی کرد. در حقیقت سرمایه گذار بدون اطمینان از سودآوری و بدون اطلاع از هزینه ها و امکانات برگشت آن سرمایه گذاری نمی کند. در این فرایند اطلاع از مازاد مصرف کالا، وضعیت تقاضا، تامین مالی، قیمت تمام شده، منابع انسانی مورد نیاز، نرخهای بهره و تورم از عناصر مورد توجه سرمایه گذار است که اطلاع دقیق و بروز از آنها برای سرمایه گذار اجتناب ناپذیر می باشد.

در استان اردبیل که از یک سو روندهای مستمری از ارتقاء تدریجی شاخصهای توسعه را تجربه می کند و از سوی دیگر با تقاضاهای فزاینده اشتغال به دلیل رشد مستمر جمعیت و جوانی آن و گرایشهای نیرومند رشد رو به روست ، سرمایه گذاری به عنوان یک راه حل اساسی اهمیتی بنیادی می یابد. مزیت های نسبی فراوان که از مشکلات و تنگناهای توسعه پیشی گرفته اند، قابلیتهای بکر و دست نخورده ای از منابع سرمایه گذاری را فراهم کرده است. زمینه های مختلف جذب سرمایه در بخش های کشاورزی ، گردشگری ، صنعت ومعدن ، بازرگانی و خدمات همراه با حجم قابل توجهی از پس اندازها و سپرده هاي بخش خصوصي بر اهميت ، سرمايه‌گذاري در تعالي و توسعه منطقه تاكيد دارد. با توجه به مراتب فوق بررسی و تعیین اولویتها و راهبردهای سرمایه گذاری استان که بتواند به عنوان یک راهنما و دلیل نیرومند عمل کرده و نیازهای اطلاعاتي سرمایه گذاران را به نحو مطلوب تامین نماید، ضروری می باشد. چرا كه سرمایه گذاران برای مدیریت بهینه سرمایه گذاری خود و کسب سود بیشتر و دست زدن به حداقل ریسک و در واقع گزینش مناسب ترین حیطه ها و زمینه های فعالیتی نیاز به شناخت کامل از بازار سرمایه استان از یک سو و تضمین امنیت سرمایه گذاری همراه با اعمال حمایت های همه جانبه از سوی دیگر دارند.

سرمایه گذار تمایل دارد که بداند در کجا و چه مسیرهایی سرمایه گذاری کند ، سودآورتر بوده و داراي بازار است و با چه نهادها و قوانینی روبرو است و چه مشکلات و یا تسهیلاتی فراروی او قرار دارد.

از سوی دیگر مدیریت توسعه استان نیز باید زمینه های مساعد سرمایه گذاری را فراهم سازد این امر نیاز به توسعه دانش سرمایه گذاری ، ایجاد سازمانها و نهادهای مالی و اعتباری ، تسهیل شرایط و تدوین قوانین ، تامین امکانات سخت افزاری و نرم افزاری دارد. در راس همه اینها خودباوری ، کلان نگری و نگاه فرا بخشی و توانمندسازي بخش خصوصي از طريق اعطاي تسهيلات اعتباري با نرخ هاي ترجيحي يا كمك هاي مالي به بخش هاي خصوصي و تعاوني با هدف تشويق سرمايه گذاران به سرمايه گذاري ضرورت توسعه استان است .

این نهادها و تسهیلات برای حضور استان در بازار سرمایه و در نهایت جذب سرمایه های داخلی و خارجی برای تحقق توسعه پایدار لازم است کلیه نیازهای لازم سرمایه گذاری را تامین نمایند.

 

ارژنگ عزیزی

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار