افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

گردشگری مشکین شهر باید ها و نبایدها

تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

هتل‌ ساوالان مشگین‌شهر در اختیار افراد بی‌سرپناه قرار گرفت

مشگین شهر قهرمان مسابقات مینی‌فوتبال جام پرچم آقایان استان اردبیل شد

بلاتکلیفی ۶ ساله استخر مشگین شهر قابل قبول نیست

ساماندهی سد اینچه‌نو مشگین‌شهر نیازمند ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار است

رهاسازی ۲ بهله عقاب طلایی در مشگین‌شهر

مشگین شهر قهرمان مسابقات لیگ برتر والیبال بانوان اردبیل شد

ارشق را باید منطقه آزاد اعلام کرد

ساخت بیمارستان جدید مشگین‌شهر از سرگرفته شد

کد خبر: 7592 | تاریخ انتشار: 22:27:40 - شنبه 19 اردیبهشت 1394 | بدون نظر | |

چرا فوتبال استان اردبیل به بستر بیماری افتاده است؟

ایلقار نیوز : حدود ۷۰ سال قبل که فوتبال در ایران شکل رسمی پیدا کرد و دارای سازمان و تشکیلاتی هرچند کوچک و ناقص و پرمساله شد ، استان اردبیل یکی از  استانهای  برتر فوتبال کشورمان  از لحاظ نیروی انسانی به شمار می رفت. تهران به هرحال پایتخت بود و تمام امکانات و توجهات معطوف به آن می گشت و زمین های فوتبال زیادتر و جمعیت جوان بیشتر و مربیان افزون تری داشت. خوزستان نیز به دلایلی که مربوط به بحث حاضر نیست ، مهد فوتبال ایران نامیده می شد. اما در طول دهه های بسیار ، اردبیل میتوانست  ضلع سوم این مثلث قدرت در فوتبال کشورمان را تشکیل دهد و به لحاظ پتانسیل نیروی انسانی (بازیکنان ممتاز ، مربیان با دانش و صاحب تجربه ، تماشاگران عاشق و البته بسیار فوتبال فهم) سرآمد دیگر استان ها باشد.

در طول تاریخ فوتبال ایران بازیکنانی که از استان اردبیل به پایتخت یا به تیم های استان های همجوار رفته اند همیشه آقایی کرده اند و به ستاره تیم های خود تبدیل شده اند از علیرضا حکیم زاده گرفته تا کریم انصاریفر و شهریار شیروند و … حال که کدام استان بازیکنی مثل علی دایی دارد که تاکنون هیچ بازیکنی نتوانسته است به افتخارات ایشان دست یابد حرف آخر اینکه آقای گل دنیا از اردبیل هست. یا اینکه بازیکنانی مثل مرحوم مقصود بایرامی یا استاد نادر الهی در زمانهای خود حریفی نداشتند حال چرا فوتبال اردبیل با نام استان اردبیل نمی تواند در کشور یا حتی قاره کهن آسیا آقایی کند.

فوتبال را به طور اسکولاستیکی ومتنزع از دیگر پدیده ها نباید و البته نمی توان بررسی کرد. سال ۱۳۶۸ مسابقات لیگ باشگاهی فوتبال در ایران ، یک سال پس از پایان جنگ با عراق از سر گرفته شد. در آن دوران اگرچه با اجرای سیاست های « تعدیل اقتصادی» دولت وقت ، اختلاف طبقاتی به نحو چشمگیری افزایش یافت و قیمت کالاها و ارزاق عمومی و قوت لایموت مردم به شکل سرسام آور بالا رفت و طبقه ای تحت عنوان « نوکیسه» با کسب درآمد از طریق رانت های گوناگون البته بدون ارتقای سطح فرهنگی اش رشد کرد ، اما کارخانه های زیادی نیز در نقاط مختلف کشور افتتاح و یا بازسازی شدند که خیلی از آن ها به اسپانسر مالی تیم ها در تهران و اصفهان و خوزستان و آذربایجان شرقی و بعد حتی کرمان و هرمزگان و… تبدیل گردند. به جز اردبیل (یکی از سه استان برتر فوتبال ایران به لحاظ نیروی انسانی) که شرکت ها و کارخانه ها و موسسات اقتصادی قوی به تعداد زیاد نداشت ( و ندارد) و همان تعداد معدود نیز فاقد اراده و انگیزه لازم برای کمک به ورزش این استان به خصوص فوتبال استان اردبیل  بودند (و هستند).

در واقع مشکل اصلی فوتبال استان اردبیل  از همان جا آغاز شد. کرمان با حمایت مالی شرکت مس هم اکنون سه تیم در مسابقات دسته اول کشور دارد. فولاد اهواز هر سال ۱۰ الی ۱۵ میلیارد تومان به فوتبال اختصاص می دهد. فولاد مبارکه سپاهان بودجه ۲۵ الی ۳۰ میلیارد تومانی تصویب می کند و سپاهان درحالی که فقط دو بازیکن اصفهانی در ترکیب اصلی اش دارد ، اغلب قهرمان لیگ و یا جام حذفی ایران می شود اما در استان اردبیل کسی نمیخواهد اسپانسر تیم های ورزشی شود آیا مسئولین رده بالایی استان تا حالا به این فکر کرده اند که چگونه و با چه برنامه ریزی و فکری میتوان سرمایه داران استان را برای تیم داری جذب کرد تا مردمان این استان هم شاهد حضور یک تیم در لیگ برتر باشند داشتن یک تیم فوتبال در لیگ برتر یعنی تحول عظیم اقتصادی در آن استان و ثانیا جوانان فوتبالیست ما از تیم های سایر استانها برگشته و در شهر و زادگاه خودشان به فوتبال بپردازند شما نگاه کنید به تیم تراکتور و استقلال و غیره مگر بازیکنان ستاره آنها از استان اردبیل نیستند .

گر چه فوتبال استان اردبیل  در دودهه اخیر از بام فوتبال ایران به زیر آمده ، اما به لحاظ نیروی انسانی همچنان یکی از برترین استان های کشور است مشکل اصلی در اردبیل البته «مدیریتی» و «مالی» است. این درست که در دهه های ۷۰ و ۸۰ به خصوص از سال ۱۳۸۴ به بعد بسیاری از صنایع اردبیل ورشکسته و تعطیل شده اند ، ولی معدود کارخانه های سودده نیز حاضر نیستند و کسی در این استان به آن ها نمی گوید که به تیم های استان اردبیل کمک کنند.

هاشم افشار / ورزش مشکین

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار