جواد قربانیایلقار نیوز: به  گزارش  ساوالان خبر ، جواد قربانی مدیر پروژه طرح عظیم گردشگری نور سبلان در گفت وگو با خبرنگار جهانی پرس اظهار کرد: مکان شهر ابرار به مدیریت مهندس گنجعلی بیگ با یک طرح عظیم گردشگری سعی دارد که مشگین شهر را تبدیل به یک منطقه بزرگ توریستی کند.

وی افزود: این مجموعه گردشگری شامل پل معلق ، تالارهای پذیرایی، سوئیت‌های اقامتی، سایت بالن سواری و ورزش‌های هوایی، رستوران گردان و بازارچه صنایع دستی، شهربازی و دیگر امکانات مختلف تفریحی و خدماتی است.

قربانی اضافه کرد: این طرح ها فرصتی را برای گردشگران فراهم می آورد تا از ارتفاع ۸۰ متری نظاره‌گر زیبایی‌های دامنه‌های سبلان شوند.

وی در مورد پل معلق گردشگری مشگین شهر بیان کرد: این طرح ۸ سال به طول انجامید تا به بهره برداری برسد و در روز عید مبعث امسال با حضور سلطانی فر رئیس میراث فرهنگی و گردشگری افتتاح شد .

وی به هزینه آن اشاره کرد و گفت: این طرح بزرگ که پل معلق هم یکی از آن طرحهاست.

قربانی با اشاره به اینکه تاکنون برای احداث پل و تاسیسات جانبی آن بیش از ۴۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است، اضافه کرد: این پل که از حضور کارشناسان ایرانی و خارجی ساخته شده است از ۴۰ میلیون تومان ، ده میلیون تومان آن هزینه پل شده است.

مدیر پروژه این طرح گردشگری عظیم افزود: پل معلق شهرستان مشگین‌شهر یکی از بزرگترین پل‌های عابر‌رو معلق در خاورمیانه محسوب می‌شود که این طرح انقلاب عظیمی در صنعت گردشگری شهرستان مشگین‌شهر رخ خواهد داد، و یقین داریم که شهرستان مشگین‌شهر یکی از شهرهای هدف گردشگری کشور و همچنین سایر کشورهای خارجی خواهد بود.

وی اضافه کرد: پل معلق مشگین شهر به عنوان بزرگترین پل معلق خاورمیانه در ارتفاع ۸۰ متری رودخانه خیاوچای احداث شده ، دارای دو متر است و ۳۶۵ متر طول به عدد روزهای سال دارد که توسط بخش خصوصی اداره می شود.

وی همچنین با اشاره به احداث بزرگترین سایت بالن‌سواری کشور در این پروژه با ظرفیت حمل ۱۴ نفر و شعاع پروازی ۵۰۰ متری در دامنه‌های سبلان ادامه داد: سایت تفریحی ویژه‌ای برای کودکان نیز در نظر گرفته شده است که شامل تجهزیرات بادی و … است که این سایت به احتمال زیاد در صورت مساعد بودن هوا در عید فطر امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

قربانی با اشاره به سرمایه گذاری جهان بانی که مدیرعامل این مجموعه و خادم امام رضا(ع) است گفت: مدیرعامل این مجموعه به نیت امام رضا هشت روز آن را به صورت رایگان در معرض بازدید عموم قرار داد و برای این کار تخفیفاتی برای خانواده های جانبازان و شهدا شامل می شود.

این عضو نظام مهندسی با تاکید براینکه با این مجموعه درحقیقت اشتغال زایی هم صورت گرفته است گفت : از کارگردهای بومی حدود ۱۰۰ نفر برای کار دراینجا استفاده شده است.

وی ادامه داد: شهرستان مشگین شهر دارای داغ ترین آب درمانی و همینطور اولین نیروگاه زمین گرمایی در ایران است که به نظر با اتمام این مجموعه اولین قطب گردشگری در ایران می شود.

خبرنگار: مریم حضرتی