تحقق ۹۰ درصدی برنامه‌های ابلاغی اداره استاندارد اردبیل

افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

گردشگری مشکین شهر باید ها و نبایدها

تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

هتل‌ ساوالان مشگین‌شهر در اختیار افراد بی‌سرپناه قرار گرفت

مشگین شهر قهرمان مسابقات مینی‌فوتبال جام پرچم آقایان استان اردبیل شد

بلاتکلیفی ۶ ساله استخر مشگین شهر قابل قبول نیست

ساماندهی سد اینچه‌نو مشگین‌شهر نیازمند ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار است

رهاسازی ۲ بهله عقاب طلایی در مشگین‌شهر

مشگین شهر قهرمان مسابقات لیگ برتر والیبال بانوان اردبیل شد

ارشق را باید منطقه آزاد اعلام کرد

کد خبر: 8657 | تاریخ انتشار: 18:27:46 - یکشنبه 17 خرداد 1394 | بدون نظر | |

دکتر محمدباقر بهشتی:

اندر فهم درست اقتصاد مقاومتی /بخش نهم

ایلقار نیوز:عوامل تولید عبارت است از نیروی کار (مدیریت)، سرمایه و زمین؛ منظور از نیروی کار، جمعیت فعال (از نظر اقتصادی) در سن کار است که در ایران آن را در جمعیت 10 ساله وبیشتر (در جهان جمعیت 15 ساله و بیشتر) اندازه می گیرند و هر چقدر کمیت و کیفیت نیروی کار بیشتر باشد، نقش بیشتری در تولید خواهد داشت.

در واقع جامعه مصرف کننده است و بار تکفل بر عهده جمعیت فعال ( و دقیق تر برعهده جمعیت شاغل) می باشد و هر چه جمعیت زیر 10 سال (در جهان زیر 15 سال) و همینطور جمعیت غیر فعال (اقتصادی) بیشتر باشد، جمعیت تامین کننده معاش، بار بیشتری را به دوش کشیده و در نتیجه بر میزان استهلاک آنان افزوده می شود که پیری زودرس و پایین بودن طول عمر از آثار آن است.

کیفیت نیروی کار به سلامت و تحصیل نیروی کار و از آن مهم تر به ایمانِ به کار و وجدان کاری شاغلان وابسته است و جوامعی که به اهمیت این موضع پی بردند، درصد قابل توجهی از منابع را صرف آموزش و سلامت جامعه می کنند چرا که اعتقاد دارند فرد دانا و سالم قادر خواهد بود بهره وری خود را بالابرد.

البته باید توجه داشت که نظام آموزشی در کنار دانایی به فراگیران، کار کردن، ایمان به کار و وجدان کاری را هم باید آموزش دهد.

اهمیت هزینه کردن جامعه در حوزه آموزش و سلامت چنان مهم است که به آن سرمایه انسانی می گویند و کشورهای توسعه یافته معادل 10 تا 20 درصد تولید ناخالص داخلی از محل بودجه عمومی دولت را صرف سرمایه انسانی می کنند.

در ایران هم باید علاوه بر افزایش سهم سرمایه انسانی از بودجه عمومی دولت (که معنی آن اصلاح اولویت بندی هزینه های دولت است) به طور واقعی به اصلاح نظام آموزشی و نظام ارجاع در سلامت بپردازیم.

متاسفانه نظام آموزشی ما اشکالات اساسی دارد که سوادآموزی (در سطح مختلف) ویژگی اصلی آن محسوب می شود در حالی که نظام آموزشی باید فراگیران را برای زندگی در جامعه تربیت کند که اگر چنین مشخصاتی داشته باشد، فراگیران با کار کردن، نظم و مقررات اجتماعی، وقت شناسی، راست گویی، تعلق خاطر به جمع و مدیریت علمی آشنا می شوند.

نادرست بودن نظام ارجاع را می توان در تراکم بیماران در مراکز درمانی و مطب پزشکان دید در حالی که تعداد پزشکان ما به حدی افزایش یافته که با اصلاح نظام ارجاع می توان بهره وری درمان را ارتقا داد و این امر زمانی ممکن می شود که به واقع اراده اصلاح نظام ارجاع وجود داشته باشد.

سرمایه و زمین نیز از دیگر عوامل تولید هستند که در مقالات آتی به اهمیت و نحوه تقویت آنها پرداخته می شود.

*مشاور اقتصادی استاندار اردبیل و استاد اقتصاد دانشگاه تبریز

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار