تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

هتل‌ ساوالان مشگین‌شهر در اختیار افراد بی‌سرپناه قرار گرفت

شهرداری مشگین شهر به ماشین آلات سنگین تجهیز شد

مشگین شهر قهرمان مسابقات مینی‌فوتبال جام پرچم آقایان استان اردبیل شد

بلاتکلیفی ۶ ساله استخر مشگین شهر قابل قبول نیست

منشور سازمان ملل متحد قربانی اهداف شیطانی وخبیث امریکای جنایتکار شده است

ساماندهی سد اینچه‌نو مشگین‌شهر نیازمند ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار است

رهاسازی ۲ بهله عقاب طلایی در مشگین‌شهر

مشگین شهر قهرمان مسابقات لیگ برتر والیبال بانوان اردبیل شد

ارشق را باید منطقه آزاد اعلام کرد

مردم با بصیرت کشورمان با رهبری داهیانه رهبر حکیم؛ صف خود را از اغتشاگران جدا کردند

ساخت بیمارستان جدید مشگین‌شهر از سرگرفته شد

کد خبر: 8465 | تاریخ انتشار: 14:57:53 - دوشنبه 11 خرداد 1394 | 1 نظر | |

منطقه مشگین ‏شهر بهترین نقطه برای استفاده از ظرفیت انرژی زمین گرمایی در کشور است

ایلقار نیوز:توجه به انواع انرژی غیر وارداتی و متفاوت از سوخت فسیلی نکته‌ای است که در بسیاری از کشورهای دنیا مبنای برنامه ریزی‌های بلند مدت قرار گرفته است. از سوی دیگر با افزایش بحران آلاینده‌های ناشی از سوختهای فسیلی ، توجه به فاکتورهای زیست محیطی توسط ارگانها و نهادهای بین المللی و نیز توجه برنامه ریزان به استفاده از انرژی تجدیدپذیر موجب گردیده تا امروزه به این مباحث با جدیت بیشتری پرداخته شود . انرژی زمین گرمایی نیزیکی از منابع انرژیهای تجدیدپذیر میباشد .

قیمت تمام شده برق در نیروگاههای زمین گرمایی با برق تولیدی از سایر نیروگاههای متعارف( فسیلی ) قابل رقابت می باشد

اصطلاح زمین گرمایی ترجمه واژه Geothermal است که ریشه یونانی داشته و از کلمات Geo به معنای زمین و Therme به معنی حرارت تشکیل شده است. انرژی زمین گرمایی، انرژی موجود در عمق زمین است که از انرژی خورشیدی که در طول هزاران سال در داخل زمین ذخیره شده و همچنین فروپاشی یا زوال ایزوتوپ های اورانیوم رادیو اکتیویته،توریم و پتاسیم در طی سالیان درازدرعمق زمین نشات گرفته است که عمدتا در نواحی زلزله خیز و آتشفشانی جوان و صفحات تکتونیکی زمین متمرکز شده است . زمین منبع عظیمی از انرژی است بطوریکه حرارت در هسته آن بیش از ۵۰۰۰ درجه سانتیگراد می رسد حرارت زمین به طرق مختلف از جمله فوران آتشفشان – چشمه های ابگرم- ابفشانها- و گلفشانها در اثر کاهش چگالی زمین و خاصیت رسانایی از بخشهایی از زمین به سطح آن هدایت میشوند.

درجه حرارت زمین با توجه به عمق آن به صورت غیر خطی زیاد میشود. (با تقریب خطی هر ۱۰۰ متر ۳ درجه سانتی گراد) انرژی حرارتی ذخیره شده در ۱۱ کیلومتر فوقانی پوسته زمین معادل پنجاه هزار برابر کل انرژی به دست آمده از منابع نفت وگاز شناخته شده امروزجهان است. انرژی زمین گرمایی بر خلاف سایر انرژیهای تجدید پذیر محدود به فصل ، زمان وشرایط خاصی نبوده و بدون وقفه قابل بهره برداری می باشد. همچنین قیمت تمام شده برق در نیروگاههای زمین گرمایی با برق تولیدی از سایر نیروگاههای متعارف( فسیلی ) قابل رقابت می باشد.

منطقه مشگین ‏شهر بهترین نقطه برای استفاده از ظرفیت انرژی زمین گرمایی در کشور است

نیروگاه زمین گرمایی مشگین‏ شهر یک نیروگاه از نوع زمین گرمایی در نزدیکی مشگین‏ شهر در استان اردبیل در ایران است. بر اساس مطالعات دفتر انرژی زمین گرمایی سازمان انرژی‏های نو ایران (سانا) منطقه مشگین ‏شهر بهترین نقطه برای استفاده از ظرفیت انرژی زمین گرمایی در کشور است به طوری که مهمترین هدف این دفتر، ساخت و راه اندازی نیروگاه زمین گرمایی به ظرفیت اسمی ۱۰۰ مگاوات در این منطقه است، بر اساس مطالعات صورت گرفته، دامنه‏ های سبلان در مشگین‏ شهر قابلیت ساخت نیروگاه برق تا ۴۰۰ مگاوات را دارد.

بررسی مطالعات موجود و برنامه ‏ریزی برای نصب و راه اندازی نیروگاه زمین گرمایی مشگین‏ شهر از سوی گروه نیروگاهی دفتر انرژی زمین گرمایی از سال ۷۴ آغاز شد. فعالیت‏های اجرایی این طرح با هدف احداث نخستین نیروگاه زمین گرمایی در ایران از سال ۷۷ شروع و با تعیین نقاط حفاری‏های اکتشافی مطالعه در فاز اکتشافی در سال ۷۸ به پایان رسید.

بر اساس مطالعات گروه نیروگاهی دفتر انرژی زمین گرمایی، نخستین چاه اکتشافی زمین گرمایی مشگین‏ شهر در سال ۸۱ به صورت عمودی با عمق سه هزار و ۲۰۰ متر و دمایی بالغ بر ۲۵۰ درجه سانتیگراد حفر شده است. چاه اکتشافی دوم به صورت انحرافی در سال ۸۳ به عمق سه هزار و ۱۷۷ متر حفر شد که دمای انتهای چاه ۱۴۰ درجه سانتیگراد است و پس از آن چاه اکتشافی سوم به صورت انحرافی و به عمق دو هزار و ۲۶۵ متر و با دمای ۲۱۱ درجه سانتیگراد حفاری شد. از مجموع ۱۷ چاه پیش بینی شده برای این نیروگاه، تاکنون ۱۱ چاه حفر شده و سه چاه نیز مرحله آزمایش خروج بخار را با موفقیت سپری کرده است.

در این نیروگاه آب از طریق لوله به زیرزمین تزریق می‎شود و با گرمای ۲۵۰ تا ۵۰۰ درجه، آب به بخار تبدیل شد و سپس این بخار به سطح زمین آمده و توربین بخار را به گردش در می‎آورد.

واقع شدن این نیروگاه درمنطقه توریستی سبلان به حفظ محیط زیست منطقه و ظرفیت‏های گردشگری استان کمک خواهد کرد.

اما جهت روشن شدن افکار عمومی در مورد این پروژه بعضی از نکته‎ها لازم است توضیح مختصری داده شود.

دستور رئیس دولت سازندگی به استاندار وقت جهت پیگیری خارج از نوبت خواسته نماینده مشگین شهر

سال ۷۵-۷۴ آیت‏ الله نوری‏زاده نماینده مشگین‏ شهر شد، هم زمان با آغاز فعالیت نمایندگی ایشان حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور وقت دستور پیگیری خارج از نوبت را به استاندار وقت (آقای احمدی نژاد) دادند سه موضوع خواسته نماینده منتخب مردم بود.

اول : همین نیروگاه زمین گرمایی که وزیر نیروی فعلی که معاون وزیر نیرو در زمان آقای هاشمی آقای مهندس چیتچیان مسئول مستقیم پروژه انتخاب شدند دوم سد سبلان که بنا به درخواست نماینده وقت از کی‎بگلو به سد سبلان تغییر نام گرفت. سوم طرح گازرسانی به مشگین‏ شهر که طول صف‎های طویل مردم برای دریافت سوخت (نفت)که بابشکه جهت تأمین نفت از چهره شهرستان حذف شد.

اما نیروگاه زمین گرمایی اصطلاحی است که دانشمندان ژاپنی در سال ۱۳۲۰ به علت بخار همراه با گرما بر آن نام نهادند و کارشناسی هم که در مشگین‏ شهر پیگیر کار نیروگاه بودند از دانشمندان نیوزلندی و کانادایی بودند که ساختمان زمین گرمایی هم با مدیریت و پی‏گیری آیت ‏الله نوری‏زاده در محله نزدیکی بیت‏ فقیه عالیقدر حضرت آیت الله سید سلیمان فتاحی رضوان‏ الله خریداری گردید.

دستور رئیس دولت اصلاحات به سه تن از وزراء  جهت رسیدگی به خواسته های سید بزرگوار

یکی از موارد بسیار جالب در دوره اصلاحات زمان آقای خاتمی اتفاق افتاد. رئیس جمهور  به سه تن از وزراء (وزیر نیرو – وزیر جهاد کشاورزی و وزارت کشور) دستور داد هر چه این سید بزرگوار در مورد منطقه اعلام نیاز کردند تأمین شده و گزارش آن به اینجانب اعلام شود. پس ما هر آنچه که می گوییم با سند است نه با وهمیات.

امام خمینی (ره) “ما می توانیم” را در خود و مردم زنده کرد

بنابراین امروز به ثمر نشستن این پروژه را برای رشد و آبادانی منطقه سبلان و ایران عزیز اسلامیمان افتخار می نماییم که فرزندان این انقلاب از پیر جماران بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران (ما می توانیم را یاد گرفته اند ) و نکته آخر اینکه مقام معظم رهبری می فرمایند :امام “ما می توانیم” را در خود و مردم زنده کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای با بیان اینکه امام باور به خود و اعتماد به نفس و ما می توانیم را به مردم ایران تعلیم داد گفتند: امام قبل از آنکه ما می توانیم را به مردم تلقین کند ما می توانیم را در وجود خود زنده کرد و اعتقاد خود را به توانایی های شخصیتی خود به بروز و ظهور رساند.

رهبر انقلاب افزودند: صد سال به مردم ایران تلقین کرده بودند که شما نمی توانید عزت به دست بیاورید، ساخت و ساز کنید و در میدان علم حرکت کنید و نمی توانید و نمی توانید … و نمی توانیم باورمان شده بود.

ایشان با بیان اینکه یکی از ابزارهای موثر دشمن برای تسلط بر ملت ها همین ابزار ما نمی توانیم است خاطرنشان کردند: دشمنان با این ترفند صد سال ملت ایران را از میدانهای علم، سیاست و اقتصاد عقب انداختند اما امام این شجاعت و اعتماد به نفس را به ما برگرداند لذا ملت ایران در همه میدانها در این سی و چند سال پیروز است.

سیدعقیل ابراهیم‎زاده مشگینی

نیروگاه زمین گرمایی مشگین‏ شهر:

تاریخ تأسیس: ۱۳۷۷ – هنوز ادامه دارد

نوع: نیروگاه زمین گرمایی

تعداد چاه زمین‎گرما: ۱۷

عمق چاه: بیش از ۰۰۰/۲ متر

وضعیت: فعال

مالک: سازمان انرژی‏های نو ایران (سانا)

حداکثر قدرت: ۴۰۰ مگاوات

توان: تا ۱۰۰ مگاوات

کشور: ایران

شهر: مشگین‎شهر

وابسته به: وزارت نیرو

مشکین فردا

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


1 ديدگاه مطلب براي " منطقه مشگین ‏شهر بهترین نقطه برای استفاده از ظرفیت انرژی زمین گرمایی در کشور است " ارسال شده است.

  1. اصلان گفت:

    مطلب پر نغزی بود ود رخور شایسته اما مطمئنا اسنادو مدارک زیادی از دوره مجلس پنجم در اختیار این برادر افشاگر می باشد …..سوال این است که این آقا در زمان آقایان مهندس خلیل اقایی و مهندس ولی ملکی در عرصه رسانه نبودند و حتی نسبت به استان مطلب نمی نوشتند چه رسد به شهرستان ……سکوت نامبرده چه توجیهی در قبال سایر نمایندگان دارد*؟

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار