تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

هتل‌ ساوالان مشگین‌شهر در اختیار افراد بی‌سرپناه قرار گرفت

مشگین شهر قهرمان مسابقات مینی‌فوتبال جام پرچم آقایان استان اردبیل شد

بلاتکلیفی ۶ ساله استخر مشگین شهر قابل قبول نیست

ساماندهی سد اینچه‌نو مشگین‌شهر نیازمند ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار است

رهاسازی ۲ بهله عقاب طلایی در مشگین‌شهر

مشگین شهر قهرمان مسابقات لیگ برتر والیبال بانوان اردبیل شد

ارشق را باید منطقه آزاد اعلام کرد

ساخت بیمارستان جدید مشگین‌شهر از سرگرفته شد

برترین‌های جشنواره تئاتر منطقه‌ای مشگین‌شهر معرفی شدند

آگهی مناقصه شرکت غله وخدمات بازرگانی شهرستان مشگین شهر

افتتاح سالن ورزشی قره‌قیه مشگین‌شهر بعد از ۱۱ سال

کد خبر: 8639 | تاریخ انتشار: 23:07:40 - شنبه 16 خرداد 1394 | بدون نظر | |

کامران زمان زاده:

نقدی بر مطلب «وضعیت گردشگران در مشکین شهر و صحنه هایی که می بینیم»

ایلقار نیوز: به نقل ازمشکین سلام، کامران زمان زاده*: در مورخه ۱۴ خرداد ۹۴ سایت اطلاع رسانی مشکین سلام مطلبی را منتشر کرده بود با موضوع وضعیت گردشگران در مشکین شهر و صحنه هایی که می بینیم / شما چه می بینید؟ این امر بهانه ای شد تا چند نکته را یاد آور شوم؛
۱ـ با توجه به اینکه مشکین شهر برای اولین بار از یک سال پیش شاهد سرازیر شدن گردشگران می باشد به نظر می آید که هنوز فرهنگ استقبال از گردشگران و مسافرین طبیعت هنوز در شهر آنچنان که باید باشد رواج پیدا نکرده و عده ای با تعریف غیر متعارف از گردشگران اظهار می نمایند که آنان باید مستقیما منبع درآمدی برای اهالی شهر باشند، در حالی که هدف اصلی جذب گردشگران ارتقای سطح فرهنگی و توسعه ی شهری می باشد به طوری که گردشگري اين فرصت را براي انسانها به وجود آورده است تا حين لذت از شگفتيهاي طبيعي و انسان ساخت، هم زمان بتوانند در مورد يکديگر بياموزند و ضمن آشنايي با فرهنگ يکديگر تفاوتهاي يکديگر را بهتر درک كنند. در صورتي كه گردشگري به گونه اي صحيح به كار گرفته شود مي تواند باعث ايجاد همبستگي، مانع بروز جدايي و ارتقاي سطح فرهنگي شهر گردد.بهتر می توان گفت که بهترین راهکار برای جذب گردشگران تغييردر نگرش و رفتارهاي مردمي نسبت به صنعت توريسم است.
۲ـ بحثی غلطی که این روزها در محافل و جمع جوانان مشکین شهری صورت می گیرد این است که گردشگران مشکین شهر که عالب آنها از کلانشهر همسایه وارد شهر می شوند آذوقه و مایحتاج خود را به همراه خودشان آورده و از شهر مقصد خرید نمی کنند. توجه به خواسته ها و نيازهاي گردشگران، يکي از عواملي است كه علاوه بر تاثير بر نحوه رفتار و عملکرد آنان در طي مدت اقامت، تاثير بسزايي در پايدار سازي بخش گردشگري و به ويژه اقنصاد گردشگري دارد.به طوری که اگر به درستی نیازها و خواسته های اصلی گردشگران را بیابیم و آن را در اختیارشان بگذاریم مطمئنا صدها برابر بیشتر از فروش تن ماهی و نوشابه سود عایدمان خواهد شدوبه قطع یقین می توان گفت که به راحتی می توان بر رفتار ، خواسته ها و نیازهای گردشگران تاثیر مستقیم گذاشت.
۳ـ رونق گردشگری از چند بعد خاص میتواند تاثیر بسزایی برای شهرمان داشته باشد؛ ـ گردشگري مي تواند اعتماد به نفس ايجاد كند و مشوقي براي حفظ هنرها وصنايع دستي و سنتي و روش هايي باشد كه منجر به استفاده پايدار از تنوع زيستي مي شود.
ـ گردشگري مي تواند با فراهم كردن اشکال اضافي و جايگزين از درآمد براي كشاورزان و جوامع روستايي كه به خوب نگه داشتن منابع طبيعي وابسته هستند، به نيرويي براي مديريت پايدار زمين تبديل شود. روستاهایی که در مسیر گردشگران آذربایجان شرقی و غربی هستند نمونه بسیار خوبی برای این مورد می باشند. و در صورت برنامه ریزی و ایجاد کمپ های گردشگری در این روستاها مطمئنا آمار بیکاری روستاییان کاهش یافته و این امر به مهاجرت معکوس منجر خواهد شد.
ـ افزايش درآمد براي روستاهای اطراف و محلات، اشتغال زايي ، بهبود تصوير و آوازه شهر و تشکيل يک مکان مشهور كسب و كار
ـ گردشگري مي تواند حس تعلق به مکان را در افراد تحريک كند
ـ گردشگري محركي براي توليد كالاها و خدمات محلي است
ـ فراهم نمودن فرصت هاي جديد براي فروش محصولات خاص۳ مسلم است كه فعاليتهاي صنعتي خاص، تاحد زيادي بوسيله نيازهاي
گردشگران تعيين مي شود. كار در هتل ها و رستوران ها، خدمات فرهنگي وتفريحي، خدمات حمل ونقل، برگزاري سفر، توليد صنايع دستي و گردشگري و….
ـ گردشگران مي توانند كيفيت زندگي اجتماع محلي را افزايش داده و با ايجاد شغل و كاهش فقر منجر به بهبود استانداردهاي زندگي شوند
ـ و چندین مورد دیگر که از این مجال خارج است
پس بیایید کمی عاقلانه فکر کنیم و با حمایت از سرمایه گذاران خصوصی و ارائه پیشنهاها و راهکارهای مناسب برای مسئولین شهرمان صنعت توریسم را در شهرمان پیاده سازی کرده و یک شهر کاملا توریستی از خود به یادگار بگذاریم.

* . کارشناس ارشد جامعه شناسی ـ مشاور فرهنگی شهردار مشکین شهر

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار