باغداران مراقب سرمازدگی بهاره باشند

بهشتی به نام جهنم دره در دامنه سبلان

اجاره سوئیت در مشکین شهر

ساختار کشور با مشکل تمرکزگرایی روبروست

زندان مشکین شهر دیگر جوابگو نیست

۱۰ کیلوگرم مواد مخدر در مشگین‌شهر کشف و ضبط شد

تعرفه‌های نامتعارف و داد اهالی مشگین‌شهر

افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

گردشگری مشکین شهر باید ها و نبایدها

تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

هتل‌ ساوالان مشگین‌شهر در اختیار افراد بی‌سرپناه قرار گرفت

کد خبر: 10249 | تاریخ انتشار: 20:34:02 - سه‌شنبه 13 مرداد 1394 | بدون نظر | |

سید جبراییل خلیلی موسوی

نقش هزينه‌هاي انتخاباتي کاندیداهای مجلس شورای اسلامی در رونق فضای کسب وکار استان اردبیل

ایلقار نیوز:در دورانی که تبلیغات به یک علم پیچیده و جامعه شناسانه تبدیل شده است، نمی توان از نمایندگان انتظار داشت بدون تبلیغ واردجبرائیلی مجلس شوند، ضمن آنکه این تبلیغات تاثیر مثبتی نیز بر ایجاد شور و شعف انتخاباتی دارد. هزينه‌هاي انتخاباتي براي كانديداهاي ورود به مجلس شوراي اسلامي اين روزها يكي از بحث‌هاي جدی و داغ و ثابت فعالان سياسي است. محمدرضا باهنر نائب رییس مجلس، میانگین هزینه موردنظر برای نماینده‌شدن در انتخابات پیش‌رو را رقمی حدود 200 میلیون تومان برآورده کرده و جواد جهانگیرزاده نماینده ارومیه نیز از هزینه‌های 300 و 400 میلیونی برخی کاندیداهای انتخاباتی خبر داده است.

ما در این یادداشت قصد نداریم چگونگی تامین این هزینه ها!؟ یا چه كساني مي‌توانند این هزينه تامین كنند تا راهي مجلس شوند!؟ را بررسی کنیم. بلکه از منظر دیگر به این مسئله نگاه خواهیم کرد و آن این است که در حالی که استان اردبیل به تاسی از رکودتورمی حاکم در کشور از آن رنج می برد. حضور کاندیداهای انتخابات مجلس دهم و خبرگان رهبری (که اکثراٌ خارج از استان هستند)که در7 اسفندماه انتخابات برگزار خواهد شد. و به تبع آن هزینه های انتخاباتی آنها با فرض اینکه این هزینه های انتخاباتی کاندیداها از طرف حامیان و دوستان و طرفداران کاندیداها خرج شود. باعث رونق فضای کسب و کار برخی مشاغل در برخی از زمینه ها از جمله کسب و کار چاپ و نشر عکس و بنر و فضای رسانه ها و مجلات و رونامه ها و نشریات محلی و … خواهد شد.

بنابراین در صورتی که نگاهی گذرا به فرآیند یک کاندیدای مجلس دهم تا روز برگزاری انتخابات بیندازیم.

  • اطلاع رسانی از طریق نشریات و روزنامه های محلی و خبرگزاری ها
  • رایزنی با تشکلها و احزاب محلی از طریق شرکت در جلسات آنها
  • تدارک یک محل مناسب برای دیدارهای چهره به چهره و هماهنگ کردن جلسات خانگی و نشست ها
  • چاپ پوستر و بنر و کارت ویزیت تا برگزاری نشستها و سمینار و حتی میهمانی های شام و ناهار در کنار کمکها و خدمات عام المنفعه ، برای تبلیغات عمومی
  • فعال سازی ستادهای انتخاباتی در شهرها و بخشهاو مناطق تابعه در زمان تبلیغات عمومی

مشاهده خواهیم کرد که کسب و کارهایی مانند نشریات و روزنامه های محلی و خبرگزاریها و چاپ خانه ها و لابراتوار ها و مغازه دارها و تالارها و رستورانها و سورایها و کارگران فصلی و ..غیره در امر انتخابات فعال و دخیل هستند.

و درصورتی که ما کاندیداهای دوره دهم مجلس شورای اسلامی را به دو گروه تقسیم کنیم.

گروه اول : کاندیداهای اصلی یا رقبای اصلی به میزان سه برابر ظرفیت آن حوزه انتخابیه که رقابت اصلی معمولا بین این گروه با توان مالی بالا اتفاق می افتد. و هزینه های انتخاباتی هر نفر این گروه را حداقل200 میلیون در نظر بگیریم.

گروه دوم : کاندیداهای فرعی به میزان الباقی کاندیداها پس از کسر سه برابر ظرفیت آن حوزه انتخابیه که احتمال هزینه تبلیغاتی آنها کم و توان مالی کمتری نسبت به گروه اول دارند. و هزینه های انتخاباتی هر نفر این گروه را حداقل20 میلیون در نظر بگیریم.

درحوزه انتخابیه اردبیل و نیر و نمین :

که 3 نفر کرسی نماینده گی دارد و تعداد کاندیداهای انتخاباتی را 24 نفر در نظر بگیریم.

گروه اول : کاندیداهای اصلی یا رقبای اصلی را 9 نفر و هزینه های انتخاباتی هر نفر را 200 میلیون در نظر بگیریم.                   1.8میلیارد تومان =200میلیون تومان*9نفر   =حداقل کل هزینه تبلیغاتی این 9 نفر

گروه دوم : کاندیداهای فرعی که به طور تقریبی 15 نفر و حداقل هزینه های انتخاباتی هر نفر را 20 میلیون در نظر بگیریم. 300میلیون تومان = 20میلیون تومان *15نفر = حداقل کل هزینه تبلیغاتی این 15 نفر

به صورت تخمینی حداقل هزینه تبلیغاتی حوزه انتخابیه اردبیل و نیر و نمین = 2.1میلیارد تومان خواهد بود.

به صورت تخمینی اگر مبلغ فوق را بر کل رای ماخوذه آن حوزه انتخابیه تقسیم کنیم . میزان هزینه تبلیغاتی برای هر رای مشخص خواهد شد. بنابراین :

تقریباًهرمیزان رای8000تومان= 7980تومان=182/263 رای ماخوذه حوزه انتخابیه /تقسیم بر 2.1میلیارد تومان

و برای حوزه های انتخابیه مشگین شهر ،خلخال و کوثر، گرمی ، پارس آباد و بیله سوار :

که هر حوزه 1 نفر کرسی نماینده گی دارند و تعداد کاندیداهای انتخاباتی را برای هر حوزه 8 نفر در نظر بگیریم.

گروه اول : کاندیداهای اصلی یا رقبای اصلی هر حوزه را 3 نفر و حداقل هزینه های انتخاباتی هر نفر برای هر حوزه را 200 میلیون در نظر بگیریم.

600میلیون تومان =200میلیون تومان*3نفر   =کل حداقل هزینه تبلیغاتی این 3 نفر برای هر حوزه

گروه دوم : کاندیداهای فرعی هر حوزه را به طور تقریبی 5 نفر و حداقل هزینه های انتخاباتی هر نفر برای هر حوزه را 20 میلیون در نظر بگیریم.

100میلیون تومان = 20میلیون تومان *5نفر = کل حداقل هزینه تبلیغاتی این 5 نفر برای هر حوزه

به صورت تخمینی کل هزینه تبلیغاتی حوزه انتخابیه مشگین شهر ، خلخال و کوثر، گرمی ، پارس آباد و بیله سوار برای هر حوزه بصورت مجزا 700میلیون تومان خواهد می باشد.

بنابراین به صورت تخمینی کل حداقل هزینه تبلیغاتی برای چهار حوزه انتخابیه مشگین شهر ،خلخال و کوثر، گرمی ، پارس آباد و بیله سوار خواهیم داشت.   2.8میلیاردتومان =700میلیون تومان *4 حوزه انتخابیه

در نتیجه به صورت تخمینی کل گردش مالی هزینه های تبلیغاتی کاندیداهای انتخاباتی مجلس دهم استان اردبیل 4.9میلیارد تومان خواهد بود.

   گردش مالی به صورت تخمینی    4.9میلیارد تومان = 2.8میلیارد تومان + 2.1 میلیارد تومان

در پایان باید به این نکته اشاره کنیم که مبلغ 4.9میلیارد تومان بصورت تخمینی و حداقل هزینه های تبلیغاتی کاندیداها می باشد و با بیشتر شدن کاندیداها این مبلغ ممکن است به دو یا سه برابر نیز افزایش یابد. بنابراین مبلغ فوق چه از طرف خود یا حامیان یا دوستان یا بستگان کاندیداهای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در سطح شهرستانهای استان اردبیل هزینه شود در این اوضاع رکود اقتصادی در استان باعث رونق فضای کسب و کار برخی مشاغل خواهد شد.

«با آرزوی توفیقات روز افزون » «سید جبراییل خلیلی موسوی»”استاد دانشگاهای اردبیل و کارشناس امور اقتصادی و سیاسی و بین المللی”

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار