اختصاص ۱۵۰ میلیارد ریال برای راه‌اندازی مرکز هوشمند ترافیک در مشگین‌شهر

بقعه شیخ حیدر مشگین‌شهر نماد معماری ایلخانان

چرای زودهنگام ویرانگر مراتع استان اردبیل

موزه خصوصی نگارخانه اسناد تاریخی در مشگین‌شهر افتتاح شد

نسخه الکترونیکی شماره 107 دوهفته نامه ایلقار

احتمال جیره‌بندی آب مشگین‌شهر در تابستان امسال

طرح آبرسانی مشگین شهر نیازمند هفت هزار میلیارد ریال اعتبار است

سدهای نیمه‌خالی شهرستان مشگین‌شهر؛ تنش آبی در کمین است

«پویش همدلی» همزمان با عید فطر در اردبیل اجرا می‌شود

حمایت از بخش خصوصی راهکار مؤثر بر جریان رشد تولید

ثبت ششمین ژئوسایت طبیعی

سرمای بهاره بیش از ۴۰ هزار میلیارد ریال به باغات مشگین شهر خسارت وارد کرد

کد خبر: 11652 | تاریخ انتشار: 15:24:48 - یکشنبه 15 شهریور 1394 | 4 نظر | |

دکتر محمد روحی عیسی لو :

باشعار :«وحدت گرایی ، همگرایی و اعتدال» خواهم آمـد

ایلقار خبر : دکتر محمد روحی عیسی لو سرپرست سابق دانشگاه آزاد مشگین شهر، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اردبیل و معاون هماهنگ کننده دانشگاه های آزاد اسلامی استان اردبیل جهت شرکت در انتخابات آتی مجلس از حوزه ی انتخابیه شهرستان مشگین شهر از سمت خود استعفا داده است لذا گفتگویی با ایشان ترتیب دادیم تا از دیدگاه و افکار و هدف و انگیزه حضور ایشان در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی باخبر شویم .روحی عیسی لو

 ضمن تشكر از شما به خاطر وقتی که در اختیار نشریه ایلقار قراردادید لطفا برای آشنایی بیشتر خوانندگان به طور مختصر خود را معرفی کنید.

بسم الله الرحمن الرحیم. در ابتدا جا دارد از زحمات شما به دلیل انعکاس اخبارو رویدادهای مشکین شهر کمال تشکر را داشته باشم امیدوارم در سال همدلی و همزبانی به موفقیتهای بزرگی در عرصه سیاست، علم، فن آوری و تکنولوژی دست یابیم.

اینجانب محمد روحی عیسی لو متولد روستای لنج آباد از روستاهای بخش لاهرود و بزرگ شده منطقه ارشق هستم. بنابراین هم در لاهرود و هم ارشق دارای خانه و زمین کشاورزی هستیم . دوران ابتدایی را در روستا تحصیل کردم و دوران راهنمایی و دبیرستان را در شهر به اتمام رساندم سپس در رشته کارشناسی رشته مدیریت دانشگاه تهران با رتبه خوب پذیرفته شده و مقطع کارشناسی ارشد را نیز در رشته مدیریت دانشگاه شهید بهشتی تهران به اتمام رساندم و جهت ادامه تحصیل در مقطع دکتری نیز راهی هندوستان شده و توانستم در یکی از دانشگاه های معتبر هندوستان در رشته مدیریت فارغ التحصیل گردم

از نظر اصالت به طایفه عیسی لو که بزرگترین طایفه عشایر منطقه است منتسب می باشم و افتخار دارم جزو نوادگان این طایفه هستم که رشادت زیادی در مواجهه با حملات بیگانگان از جمله روسیه به جا گذاشته است و اگر مشخصا اسم ببرم جدم امیراصلان و حاج رستم عیسی لو که جزو مبارزین با کشور روسیه بودند و در برابر اشغال گری بیگانگان در ایران و آذربایجان از مناطق اردبیل، مشکین شهر و مغان دفاع کردند.

در رابطه با سوابق کاری و همچنين فعاليتهاي فرهنگي و سیاسی خود توضیح دهید

در دوران دانشجویی که در در دانشگاه تهران تحصیل می کردم همزمان با تحصیل در سازمان حسابرسی همکاری می کردم و بعد از فارغ التحصیلی وارد نهاد ریاست جمهوری شدم و در قسمت طرح و برنامه و به عنوان کارشناس بودجه مشغول بودم و بعد از آن مدتی در شرکت مادر تخصصی دولتی ایران وزارت بازرگانی به عنوان کارشناس تشکیلات و روشها فعالیت داشتم اما از سال 1380 به خاطر عشق و علاقه به محیط دانشگاهی و علمی وارد دانشگاه شدم و به سمت معاون علمی و پژوهشی در استان زنجان معرفی شدم پس از انتقال به دانشگاه آزاد اردبیل به عنوان رئیس واحد دانشگاه آزاد بیله سوار قریب چهار سال مشغول به خدمت بودم و بعد از آن نیز به عنوان معاون دانشجویی واحد اردبیل به مدت سه سال در خدمت دانشجویان و اساتید عزیز بودم . به خاطر اعزام به خارج و تحصیل یک دوره کوتاهی وقفه افتاد و پس از اتمام دوره دکتری و بازگشت به کشور به عنوان معاون هماهنگی دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل منصوب شدم و پس از تصمیم به ورود به عرصه انتخابات از سمت خود استعفا دادم و هم اکنون درکنار تدریس ،رئیس کمیته نظارت بر مصوبات هیئت امنای استان و همچنین عضو کمیته انتصابات دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل در خدمت مجموعه علمی دانشگاه هستم .

با توجه به اعلام ورود رسمی شما به عرصه انتخابات مجلس و استعفا از سمت ، هدف و انگیزه خود را از ورود به رقابت انتخاباتی بفرمایید ؟

باید اشاره کنم که کشور ما در طی سال های اخیر نگاه های متفاوتی را تجربه کرده و در هر برهه زمانی شاهد افراط گری ها و تفریط ها بودیم و همانطور که مستحضرید ما در 16 سال گذشته بیشتر شاهد افراط گری سیاسی بودیم ولی خوشبختانه با روی کار آمدن دولت آقای روحانی به نظر می رسد اگر کشور بخواهد مدیریت و قانون گذاری خوبی را داشته باشند روند اعتدال گرایی را به عنوان مشی خود در نظر می گیرد و احساس بنده در مورد افراد شرکت کننده در این حوزه انتخاباتی این است که آنها این نگاه اعتدال گرایانه را ندارند و همین انگیزه ای برای بنده شده است که جامعه را با رویکرد همگرایی و وحدت به شعار اعتدال برسانم و به همین دلیل آمادگی خود را برای ورود به عرصه انتخابات اعلام کردم .

آیا برنامه خاصی را برای انتخابات در نظر دارید :

دوستانی که قبلا از سوی مردم انتخاب شدند کارها و خدماتی را انجام دادند که جای تقدیر و تشکر دارد ولی آنچه به نظر می رسد تا کنون حوزه انتخابی مشکین شهر با اینکه شهری فرهنگی و دارای قشر تحصیل کرده بسیاری است اما تا کنون یک چهره علمی و فرهنگی را مانند سایر شهرها در کارنامه خود به عنوان نماینده مجلس ندارد و نتوانسته است یک نماینده علمی و آکادمیک را در این عرصه معرفی کند و در اینصورت است که بسیاری از عملکردها از شخصیت گرایی به شاخص گرایی تبدیل خواهد شد .

با توجه به اینکه قبلا نیز شما یک بار نامزد انتخاباتی بودید و فعالیت چشمگیری نداشتید آیا این بار نیز اینگونه خواهید بود یا جدیت لازم را دارید ؟

بنده در دوره قبل به خاطر محدودیت و معذوریت هایی که داشتم نتوانستم آنگونه که باید جدیت داشته باشم ازجمله اینکه به خاطر تحصیل و مسئولیت هایی که داشتم در آن دوره کمتر در مشکین شهر و استان اردبیل حضور داشتم و خیلی دیر پا به عرصه رقابت نهادم و در کنار آن از نظر تجربه برخی نیازمندی ها را نداشتم اما در این دوره با لطف و مرحمت مردم عزیزمان برای آزمودن میدان وارد نشده ام بلکه قصدم این است که اگر مردم فرهنگی مشکین شهر صلاح بدانند در این مرحله تا اخذ نتیجه پایداری کنم و اگر کسی قرار باشد عقب نشینی کند آن بنده نیستم .

آیا با شعار و ایده خاصی وارد انتخابات خواهید شد ؟

شعاری که بنده انتخاب کردم » وحدت گرایی ، همگرایی و اعتدال « می باشد

به خاطر شعار اعتدال که دارید آیا می توان گفت کاندیدای مورد نظر دولت هستید ؟

هنوز در این مورد جواب دادن زود است و افراد با توجه به نگرشها و طرز تفکرشان مورد ارزیابی قرار گرفته و در لیست های مورد نظر قرار می گیرند

به لحاظ دیدگاه و نگرش سیاسی بیشتر طرفدار کدام حزب وگروه های مطرح کشور می باشید و آیا می توان شما را یک اعتدال گرا محسوب کرد؟

بحث اعتدال نگاه تلفیقی می باشد و اگر به سابقه احزاب در کشور از آغاز انقلاب اسلامی نگاهی بیندازیم می بینیم که در ابتدا مجمع روحانیون و جامعه روحانیت مبارز مطرح بود و در زمانی دیگر تبدیل به جناح راست و چپ شد و پس از تغییراتی به اصولگرا و اصلاح طلب تغییر وضعیت داد ولی امروز یک زایش سیاسی را در کشور شاهد هستیم که مورد اقبال در انتخابات ریاست جمهوری قرار گرفت و آن بحث اعتدال گرایان و غیر اعتدال گرایان است که از اصلاح طلبان و اصول گرایان و سایر گروه ها در آن حضور دارند و در اعتدال گرایی می توان هردو این ها را دید ولی از افراط گرایی درآن خبری نیست.که بنده آرزو می کنم این اعتدال به وحدت و همدلی جامعه کمک نماید.

دیدگاه شما در رابطه با شیوه ها و نگاه مدیریتی شهرستان چگونه می باشد ؟

اگر ما بخواهیم کار انجام دهیم چه در مشکین شهر و چه جاهای دیگر نگاه و تغییر شرایط مدیریتی نیاز است که در کنار آن نگاه برنامه ای نیز لازم می باشد. وقتی دنبال مدیران بله قربان گو باشیم مسلما وضعیت از این که هست بدتر خواهد شد . به نظر بنده انتخاب مدیر بایستی با شاخص های مدیریتی باشد نه صرفا مطیع بودن و فرمانبری از یک نفر خاص.

تصور کنید اگر همین آبهای گرم معدنی و مناطق گردشگری ما در استان اصفهان و یا آذربایجان شرقی قرار داشت چگونه از آن استفاده می کردند و این ضعفی است که در طول سالیان گذشته در نگاه استراتژیک به این مباحث داشته ایم و تنها به کارهای کوتاه مدت و موقت بسنده شده است که حتی داخل کارهای انجام شده نیز حرف و حدیث های زیادی به گوش می رسد.

برای ایجاد چنین هدفهایی چه راه حل هایی دارید و چگونه می توان در مسیر توسعه پایدار قرار گرفت ؟

برای رسیدن به رشد و توسعه پایدار باید شاخص ها را تعین کنیم و با آن به جلو برویم باید در برنامه ریزی ،چشم انداز چندین ساله شهرستان را در نظر بگیریم که بعد از گذشت چهار سال و بعد از آن به کجا می رسیم و از لحاظ توسعه و پیشرفت و اشتغال در چه ردیفی در استان   قرارداریم با توجه به اینکه بزرگترین مشکل شهرستان درحال حاضر بیکاری است و اقدامات و شعارهای عوام فریبانه بعضی ها در انتخابات گذشته باعث شده مردم به دیده شک و تردید همه چیز را ببینند .

شاخص شما برای انتخاب مدیران چیست ؟

البته باید یادآوری کنم وظیفه نماینده قانون گذاری است و مطابق قانون اساسی درکار قوه مجریه نمی تواند دخالت کند اما می تواند شاخص تعریف کرده و وظیفه نظارتی برآن داشته باشد بسیاری از مسئولین نیز هم اکنون اگر شاخصی برآن ها تعین گردد بسیار کارآمد هستند و در انتخاب مدیران باید شخص گرایی را کنار بگذاریم و شاخص گرایی را جایگزین کنیم .

تحلیل شما از فضای انتخاباتی در مشکین شهر چیست :

در حوزه انتخاباتی کلان شهرها اکثر چهره های انتخاباتی چهره های علمی و دانشگاهی هستند که به نظر می رسد در آن شهرها مردم منطقی تر عمل کرده اند تا سیاسی تر.

همانطور که می دانید در مشکین شهر از قشرهای مختلف در مجلس نماینده داشتیم و تنها قشری که تا بحال نتوانسته به عنوان نماینده وارد مجلس بشود یک چهره علمی و دانشگاهی است به نظر من چه اشکالی دارد در این دوره ما دانشگاهیان را نیز محک بزنند و این فرصت را یکبار هم به چهره علمی و دانشگاهی بدهند . اگر فرمایشات بزرگان را نگاه کنیم بیشترین تاکید این است که تغییرات اساسی در کشور از جامعه علمی و آموزشی نشات می گیرد، بنابراین امیدواریم در این دوره این اقبال عمومی را شاهد باشیم .

برخی دوستان ورود من به انتخابات را دیرهنگام ارزیابی می کنند اما سوال این است که چه چیزی دیر شده است وقتی تا انتخابات چندین ماه زمان باقی مانده و ثبت نامی صورت نگرفته و صلاحیتی تعیین نشده است چراباید بگوییم برای آمدن دیر شده است . مگر دیگران چه کارهایی انجام دادند که برای بنده دیر شده است و به نظر می رسد که خیلی ها از رای هایی که داده نشده است از غیب خبر می دهند و پیشگویی می کنند اما شور و نشاط انتخابات و حضور گسترده مردم و رای هایی که از صندوق بیرون خواهد آمد نتیجه را مشخص خواهد کرد .

سخن پایانی :

در پایان امیدوارم که در کشور ایران در سال همدلی و هم زبانی بنده و امثال بنده که در فکر راهیابی به مجلس به عنوان نماینده هستیم با برخی اظهارات نسنجیده بین مردم تفرقه و ستیزه جویی را افزایش ندهیم و از ملت فهیم و همیشه در صحنه هم عاجزانه استدعا دارم بخاطر رقابت سیاسی نامزدهای انتخاباتی از بحث و جدل و کدورتهای بی مورد بپرهیزند چرا که دوستی ها ،همسایه ها و خویشاوندان دایمی هستند و نامزدهای انتخاباتی موقتی می باشند.

تا یار که را خواهد ومیلش به که باشد.

 با تشکر از فرصتی که در اختیار نشریه ایلقار قرار دادید برای شما آرزوی موفقیت و سربلندی در تمام عرصه های زندگی را داریم .

منبع : نشریه ایلقار

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


4 ديدگاه مطلب براي " باشعار :«وحدت گرایی ، همگرایی و اعتدال» خواهم آمـد " ارسال شده است.

 1. خیاو گفت:

  سلام ممکنه ایشون جواب بدن اون موقعی که مسؤلیت داشتند چه کاری برای دانشگاه مشکین کردند…

 2. جامال معلم گفت:

  مديريت محترم سايت با تشکر چند روز منتظر ماندم تا نظرات همشهريان را در مورد سخنان دکتر ببينم اما کسى توجهى نکرد که اين مىتواند شاخصه اى بر موفقيت ايشان در اين امر خطير باشد. اما دکتر در حوزه مديريتى آنطور که گفتند عمل نکردند و کسانى را بر رياست حوزه علمى انتخاب کردند که عملا دربست در اختيار ايشان باشند. مگر آقايان دکتر موسوى, فانى يا قلمى و…. چه مشکلى داشتند که در سفره مديران ايشان جا نگرفتند. حتما ايشان خواسته هاى غير آکادميک در ذهن داشتند که متاسفانه اين عزيزان و ساير اعضا دانشگاه ايشان تحويل نمىگيرند. من به جاى دکتر بودم ميرفتم دنبال قلم و مکتب و دانشگاه.

 3. حسین گفت:

  سلام .هر سرپرستی به دانشگاه ازاد آمد فقط به امور مالی توجه کرد که دانشجوی بدبخت چقدر بدهی داره . اگه واقعا مسئولیت پذیر بودن قضییه پخش شدن سوالات یا مسئولی که به علت رفتار بد و قضایای … اخراج شده بود باز به دانشگاه راه داده میشه رو پیگیر میشدن نه اینکه بیان برای خودشون اسم و رسمی درست کنن و برن

 4. حسن گفت:

  سلام مدیرجان به این آقا بگید که رونوشت مدرک دکترای خود را برای شما بفرسته وشما در سایت قرار دهید؛اگه دکتر باشند ومدرک ارایه کنند همه اهل علم ایشان را باور کرده ورای خواهند داد.

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار