صدونهمین شماره دو هفته نامه ایلقار منتشر شد

صدوهفتمین شماره دوهفته نامه ایلقار

معرفی روستای «موئیل» مشگین‌شهر برای ثبت جهانی در یونسکو

تجلیل از ۲۴ اثر برتر در هنرواره «عباس زمان» در مشگین شهر

مرکز هوشمند ترافیک مشگین‌شهر با اختصاص ۱۵۰ میلیارد ریال راه اندازی می شود

بقعه شیخ حیدر مشگین‌شهر نماد معماری ایلخانان

چرای زودهنگام ویرانگر مراتع استان اردبیل

موزه خصوصی نگارخانه اسناد تاریخی در مشگین‌شهر افتتاح شد

نسخه الکترونیکی شماره 107 دوهفته نامه ایلقار

احتمال جیره‌بندی آب مشگین‌شهر در تابستان امسال

طرح آبرسانی مشگین شهر نیازمند هفت هزار میلیارد ریال اعتبار است

سدهای نیمه‌خالی شهرستان مشگین‌شهر؛ تنش آبی در کمین است

کد خبر: 12242 | تاریخ انتشار: 20:44:03 - شنبه 4 مهر 1394 | 5 نظر | |

در پی بی تدبیری مسئولان:

غارت «پارک شهر» مشگین شهر همچنان ادامه دارد/تصاویر

ایلقار نیوز: تخریب نقاط تفریحی سیاحتی شهرها موضوعی است که در شهرهای استان اردبیل علی الخصوص شهر مشگین شهر کم دیده نشده است. این در حالیست که مشگین شهر به عنوان یکی از شهرستان های کم برخوردار و محروم استان اردبیل به شمار می آید و ایجاد زیرساختهای گردشگری در این شهرستان با توجه به وجود پتانسیل های موجود و جاذبه های بکر و طبیعی آن در طول سال می تواند زمینه جذب گردشگران به این منطقه را فراهم کند.

مشگین شهر فارغ از مشکل قطع درختان که در چند ماه گذشته سر و صدای زیادی ایجاد کرد، از سیمای نامناسب تنها پارک واقع در مرکز شهر خود نیز رنج می برد که سبب ناهنجاری های بصری برای شهروندان بی شماری شده است. پارک شهر مشگین شهر علی رغم استقبال بی نظیر مردم در سالهای گذشته از  بی توجهی مسئولان زیربط همراه است.

چنانچه در چند سال گذشته در این پارک کوچک دارالقران، کتابخانه و کانون فرهنگی نیز ساخته شده است و دکه هایی نیز در اطراف آن جانمایی شده است که وجهه بسیار بدی به شهر داده است. این ساخت و ساز و صدور مجوز دکه های به اصطلاح مطبوعاتی در حالی ادامه دارد که با خبر شدیم در شب عید قربان یک مغازه فلزی در پارک شهر ساخته شده است.

طی تماس‌های تلفنی که بعضی شهروندان با دفتر ساوالان خبر داشتند با ابراز نارضایتی از بین بردن احتمالی بخشی از فضای سبز پارک شهر خواستار جلوگیری مسوولان از احداث این مغازه دو دهنه شدند.

بر این اساس خبرنگار ساوالان خبربا مراجعه به محل یاد شده، با کمال ناباوری از مشاهده رویش یک مغازه بزرگ  فلزی در داخل پارک شهر مشرف به خیابان شد.

13

طبق بررسی خبرنگار ساوالان خبر ساخت این مغازه با مصوب شورای شهر صورت گرفته و قرار است فعلا تا دو سال این مغازه برای فروش محصولات فرهنگی در اختیار وی باشد.

ولی قاسمی که به تازگی ریاست شورای اسلامی شهر مشگین شهر بدست گرفته در گفتگو با خبرنگار ساوالان خبرمی گوید: این مصوبه قبلا در دستور شورا قرار گرفته بود و در آن زمان ملغی شده بود.

وی گفت: اینکه در این بنا در آنجا احداث شده خبر ندارم و شهردار مشگین شهر در این زمینه باید پاسخگو باشد.

ایمانعلی ایمانی رئیس قبلی شورای شهر گفت: استفاده از لفظ مغازه درست نیست چون در مصوبه ای که برای یکسال صادر شده اجازه جاگذاری یک کانکس برای نمایشگاه و فروش محصولات فرهنگی می باشد.

وی در پاسخ به اینکه هر کسی که اجازه راه انداری نمایشگاه فرهنگی باشد، مجوز صادر می کنید، گفت: نه، این امر استثنایی بود که مورد تایید اعضای شورای شهر قرار گرفت.

این فعال فرهنگی گفت: طبق مصوبه شورا،  قرار نیست این نمایشگاه بصورت دایمی در آنجا حضور داشته باشد، چرا که وی صاحب هیچ ملکی در آنجا نیست که ادعایی داشته باشد.

۱۳

وی در پاسخ به اینکه آیا احداث مغازه یا به قول شما کانکس باعث زشتی سیمای شهری نمی شود، گفت: در آنجا بیش از سه دکه به کسب و کار مشغول هستند که مجوز آنها قبلا داده شده و فعالیت آن نیز هیچ خدشه ای وارد نمی کند.

ایمانی در پاسخ به این سوال آیا این مورد نشانه تبعیض بین شهروندان و اهالی فرهنگ نیست، گفت: قبول دارم که نباید در موضوعاتی اینچنینی به راحتی مجوز صادر کرد، ولی این تصمیم جمعی اعضای شورای شهر بوده است.

وی در پاسخ به اینکه آیا ممکن نیست این فروشگاه بصورت دائمی در آنجا فعالیت کند، گفت: امکان ندارد و ما در مدت معین شهرداری باید نسبت به جمع آوری این نمایشگاه اقدام کند.

سیامک مظلومی شهردار مشگین شهر نیز در مصاحبه با خبرنگار ساوالان خبر گفت: قرار نبود در آنجا کانکس ساخته شود و طبق دستور مقرر شد به مدت کوتاه در آنجا آنهم با استفاده از داربست و چادر نسبت به راه اندازی نمایشگاه فرهنگی اقدام کند.

وی گفت: اگر قرار باشد متقاضی به بهانه برگزاری نمایشگاه نسبت به تخریب فضای سبز و ساخت کانکس اقدام کند، باید هر چه سریعتر جلوی این کار گرفته شود.

13

اظهارات اعضای شورای شهر و شهردار در حالی مطرح می شود که این کانکس فلزی غیر استاندارد در روزهای آینده قرار است، افتتاح شود.

خوب است مسئولانی که از این طرح حمایت و امضای آنان در ساخت این مغازه دیده می شود این سخن مقام معظم رهبری را فراموش نکنند که فرموده است:

با وجود تاکید صریح مقام معظم رهبری که فرموده است : «تخریب فضای سبز حتی برای ساخت حوزه علمیه جایز نیست». متاسفانه شاهد تخریب فضای سبز و قطع درختان با موضوعات مختلف هستیم.

مسئولان باید بدانند فضاهای عمومی شهری متعلق به تمام شهروندان است. اماکن و فضاهای سبزی که برای رفاه عمومی ایجاد می شوند از خصوصیات یک شهر پیشرفته و توسعه یافته است. شهر باید مکان های عمومی و فضاهایی داشته باشد که به نفع تمام شهروندان باشد نه تنها مختص به یک قشر خاص.

به هر روی باید این اصل اساسی را در نظر داشت که تمام شهروندان بر محل زندگی خود یعنی شهر حقی برابر دارند. نباید به دلیل سفارش یک شخص و یا کسب سودهای کوتاه مدت چوب حراج به فضاهای عمومی شهری بزنیم.

حال زمانی که بالاترین مقام جمهوری اسلامی نیز بر این حق شهروندان تاکید کرده است خوب است که مسئولان و متولیان امر نیز به خواسته رهبری و مردم تن بدهند و جلوی این پروژه را بگیرند، چرا که قانون  آیین نامه ساختمان نیز طبق بند ج – ۶ آورده است: اگر محوطه بناها و فضای باز تبدیل به محوطه تجاری شود، سطح تبدیل شده تخلف ساختمانی محسوب می گردد و شهرداری نسبت به تخریب ان اقدام کند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


5 ديدگاه مطلب براي " غارت «پارک شهر» مشگین شهر همچنان ادامه دارد/تصاویر " ارسال شده است.

 1. مراد گفت:

  ضمن تشکر از سایت های خبری مشکین شهر به استحضار می رساند هر مصوبه شورا به فرمانداری ارجاع داده می شود چنانچه مصوبه خلاف قانون باشد و مغایر تشخیص داده شود شورا ملزم به اصلاح یا تغییر رویه می باشد حال در این مورد اگر فرمانداری مصوبه فوق را تایید کرده آقای فرماندار نیز مقصر می باشد چرا که چنین طرح هایی باید در شورای ترافیک شهرستان مطرح و تصمیم گیری گردد امیدوارم شخص آقای شهردار و اعضای شورا و جناب فرماندار پاسخگو و شفاف سازی کنند بعدا شنیده ها حاکی از آن است شخصی که در سرقت پازل ها دست داشته نسبت فامیلی با مجریان این طرح تخریب فضای سبز داشته و فشارهای زیادی به شهردار برای جلب نظرش داشته

  • امیر گفت:

   سارق پازل ها رو معرفی کنید. حداقل با حروف اختصاری. البته اونطور که من خوندم شورای ترافیک این مصوبه رو رد کرده و قرار بوده چادر بزنند که تبدیل شده به مغازه فلزی. این یعنی دهن کجی به فرمایش رهبری که : “حتی برای ساخت حوزه علمیه هم نباید به فضای سبز دست زد(نقل به مضمون)”

 2. جامال معلم گفت:

  سلام بيچاره شهردار کاره اى نيست. حتما مقامات جديدا مسئول پشت پرده, قول حمايت از يک فرد به ظاهر معرض رو گرفته و مجوز تخريب فضاى سبز زيباى پارک را که مورد استفاده فقط افراد نيازمند شهرمان بود رو صادر کرده وبه اميد چند راى نشسته است. آهاى آقاى مسئولى که خيال بالاترين مقام اجرايي شهرستان در سر دارى فضاى سبز سرماىه ملى و حق تک تک افراد شهر است. عرصه تبليغات زود رس براى نمايندگى و يا محملى براى صدارت نيست. لطفا دست از اين پاچه خواري هاى پوپولىستى برداريد. اعتراض و يا اعتصاب و استيجارى به شهر نگاه کردن راى آور نيست سوز آور است. اىن عرصه مرد کهن مى خواهد که دوست شما تازه رنگ عوض کرده و به حزب باد پيوسته است.متاسفم به اين سو تدبير.

 3. حسنی گفت:

  شهرداری داره عملیات شبانه رو تو شهر باب می کنه. یه زمان درختها رو شبانه می برد. کمی پیشتر، تابلوی شیرینی فروشی رو ساعت یک شب برید و برد. حالا هم شبانه مغازه می سازه و ادعا می کنه خبر نداره کی ساخته!!!. تو روز هم فقط اون مزدای داغونشون تو خیابون گشت می زنه و به مردم بیچاره گیر می ده

 4. جامال معلم گفت:

  نظرات ما به ايلقار نىيست چاپ نميشه؟

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار