بقعه شیخ حیدر مشگین‌شهر نماد معماری ایلخانان

چرای زودهنگام ویرانگر مراتع استان اردبیل

موزه خصوصی نگارخانه اسناد تاریخی در مشگین‌شهر افتتاح شد

نسخه الکترونیکی شماره 107 دوهفته نامه ایلقار

احتمال جیره‌بندی آب مشگین‌شهر در تابستان امسال

طرح آبرسانی مشگین شهر نیازمند هفت هزار میلیارد ریال اعتبار است

سدهای نیمه‌خالی شهرستان مشگین‌شهر؛ تنش آبی در کمین است

«پویش همدلی» همزمان با عید فطر در اردبیل اجرا می‌شود

حمایت از بخش خصوصی راهکار مؤثر بر جریان رشد تولید

ثبت ششمین ژئوسایت طبیعی

سرمای بهاره بیش از ۴۰ هزار میلیارد ریال به باغات مشگین شهر خسارت وارد کرد

باغداران مراقب سرمازدگی بهاره باشند

کد خبر: 13830 | تاریخ انتشار: 13:55:34 - پنج‌شنبه 7 آبان 1394 | 2 نظر | |

رئیس جهاد کشاورزی مشگین‌شهر:

پاسخ رئیس جهاد به قطع درختان سیب مشگین شهر

ایلقار نیوز:احمد شهریار رئیس جهاد کشاورزی شهرستان مشگین‌شهر گفت: شهرستان مشگین‌شهر جزء شهرستان های مهم در قطب باغبانی استان اردبیل
است و جمعاً در این شهرستان بالغ بر ۱۴ هزار هکتار باغ وجود دارد که بیشترین میزان تولیدات آن 81465395-6205881را  سیب با وسعت ۶ هزار هکتار و در رتبه دوم باغات هلو و شلیل و رتبه سوم مربوط به باغ انگور با بیش از ۲ هزار هکتار را شامل می شود.

وی افزود: محصولات سیب در این شهرستان به خاطر پراکندگی بیشتر و ارزش اقتصادی و ازدحام باغبانان بر روی این محصول از اهمیت خاصی برخوردار است به طوری که در شرایط نرمال جوی و به دور از مخاطرات و بلایای طبیعی از جمله تگرگ و سرما زدگی در فصل گلدهی و گرده افشانی حدود ۲۵ تن برای هر هکتار میانگین محصول سیب پیش بینی می‌شود که در این زمینه نقش جهاد کشاورزی به عنوان متولی بخش کشاورزی نقش سیاست گذاری دارد که از چند جنبه قابل بررسی می باشد که از جمله این سیاسیت های زیر بنایی و ساماندهی بخش های مختلف همچون صدور مجوز نهالستان، سم و کود فروشی، آموزش مردم برای کاشت، داشت، برداشت، حمایت دولت از مردم که در سال گذشته ۴۴۰ میلیارد ریال صورت گرفت، تعیین روش آبیاری بهینه به صورت تبدیل آبیاری سنتی به آبیاری قطره ای که دولت تقریباً از ۱۰ میلیون ریال تا ۶۰ میلیون ریال برای هر هکتار برای تبدیل باغات به نوع آبیاری قطره ای به صورت بلاعوض پرداخت می‌کندو … اشاره کرد.

وی با اشاره به خسارت های وارده به محصولات زراعی و باغی شهرستان مشگین‌شهر گفت: در دو سال اخیر خسارت های وارده به محصولات از نظر آب و هوایی مشکل خاصی وجود نداشت اما در سال های ۹۲-۹۳ کل محصولات از بین رفت و بیش از ۵۶۰۰ میلیارد ریال خسارت به کشاورزان وارد شده بود و در سال جاری نیز  به خاطر رطوبت بالا در زمان سم پاشی باعث لکه دار شدن محصولات سیب در این منطقه شده بود.

شهریار با اشاره به شایعاتی که در خصوص فروش سموم فاسد در این شهرستان وجود دارد گفت: با همکاری و نظارت سر زده چندین ارگان دولتی اعم از نیروی انتظامی، اصناف و فرمانداری و جهاد کشاورزی کلیه سم فروشی های شهرستان نظارت و کنترل می شود لذا این شایعات تکذیب می‌شود.

وی در خصوص سموم کشف شده در این شهرستان تصریح کرد: سموم کشف شده (تحت عنوان تاپیک) در مسیر جاده های مشگین‌شهر کلاً مربوط به رفع علف های هرز برنج بوده و هیچ ربطی به میوه سیب و باغات میوه در منطقه ندارد.

به گزارش خیاونیوز، کشاورزان شهرستان مشگین‌شهر در طول چند سال اخیر به علت کمبود آب و بلایای آسمانی از جمله سرما زدگی، تگرگ، ، کم آبی در فصول پر نیاز به آب درصد تولید این محصول به حداقل و حتی می توان گفت به صفر نیز رسانده بود در سال جاری بر خلاف چند سال گذشته کشاورزان منطقه محصولات مختلفی از باغات برداشت کردند اما به خاطر عدم حمایت از کشاورزان و نبود بازار فروش در این شهرستان محصولات باغی با قیمت های پایین وارد بازار مصرف شد که در نتیجه موجب دلسرد شدن کشاورزان از این شغل شدند لذا برخی از کشاورزان اقدام به خشکاندن و قطع درختان میوه باغات خود می‌کنند تا حداقل زمین خالی آن را به امورات دیگر تبدیل کرده و پول آن را در شغل پر درآمدی سرمایه گزاری کنند.

رئیس جهاد کشاورزی مشگین شهر در این خصوص گفت: به علت توسعه سریع و بی رویه باغات و کمبود آب و باغات دچار بعضی بیماری ها می‌شوند و بعضی از باغات نیز به علت مقرون به صرفه نبودن محصولات سیب جایگزینی محصولات دیگر می‌شود و باغاتی که به علت کم آبی به این وضعیت دچار می‌شوند معمولاً با مراجعه به جهاد کشاورزی شهرستان مشکل باغات را با آبیاری قطره ای رفع می شود.

وی در خصوص حمایت از کشاورزان منطقه گفت: در این خصوص تدابیر مختلفی همچون بیمه محصولات کشاورزی از طرف دولت انجام گرفته است به گونه ای که در صورت اخذ ۵۰۰ هزار ریال برای هر هکتار هزینه بیمه، دولت به بیمه چندین برابر این مبلغ را به صورت یارانه پرداخت می‌کند تا حداقل بخشی از هزینه های انجام شده برای نگهداری باغات جبران شود.

وی ادامه داد: یخبندان و تگرگ از جمله شایع ترین بلاهایی است که که در این شهرستان وجود دارد لذا برای رفع این مشکل ۱۲ دستگاه ضد تگرگ در نقاط مختلف شهرستان نصب شده به طوری که عملکرد این دستگاه ها در استان های دیگر آزمایش شده و پاسخگو بوده است.

وی خاطر نشان کرد: با نصب دستگاه های ضد تگرگ تقریباً ۱۰۰ هکتار از باغات این شهرستان را تحت پوشش خود قرار داده به طوری که هر یک از دستگاه های دارای یک اپراتور در همان روستا داراست که با ارسال پیامک شروع به کار می کند و با پرتاب توپ های صوتی عملیات تگرگ زدایی را انجام می‌دهد.

وی تصریح کرد: این دستگاه برای اولین بار در استان به صورت پراکنده به عنوان نمونه در نظر گرفته شده است اما متاسفانه هنوز در خصوص یخبندان راهکاری در دنیا ارائه نشده است.

احمد شهریار در پایان سند توسعه شهرستان را مسایل مرتبط با مشکلات اقتصادی و ارائه راهکار مناسب در این راستا، ارائه تسهیلات به کشاورزان آسیب دیده، حل مشکل اقتصاد رقابتی بین کشاورزان،  خرید میوه های عید نوروز که به زودی انجام می‌گیرد و رفع مشکل صادرات  و … بر شمرد./مشکین رسا

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


2 ديدگاه مطلب براي " پاسخ رئیس جهاد به قطع درختان سیب مشگین شهر " ارسال شده است.

  1. ناشناس گفت:

    راست میگه آقای شهریار جاهای راکه آقای اسدی انتخاب کرده بعضی هاش باغ نداره گذاشتن اونجا

  2. ناشناس گفت:

    راست میگه آقای شهریار جاهای راکه آقای اسدی انتخاب کرده بعضی هاش باغ نداره گذاشتن اونجا

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار