گشتی در آرامگاه پنجمین شیخ طریقت صفوی در مشگین‌شهر

برگزاری فراخوان بین‌المللی رهیافت‌های سوادآموزی در زیست بوم جدید

اجرای برنامه‌های شاد فرهنگی و هنری برای مسافران نوروزی در اردبیل

باغداران مراقب سرمازدگی بهاره باشند

دستگاه قضایی از اقدامات قانونی دستگاه‌های اجرایی حمایت می‌کند

بهشتی به نام جهنم دره در دامنه سبلان

توقیف ۳۳۲ دستگاه خودرو حادثه‌ساز در اردبیل

۷۵ کیلومتر بزرگراه در اردبیل به بهره‌برداری می‌رسد

خروش چشمه‌های جوشان در دل کوه سبلان/مشگین‌شهر قطب گردشگری مسافران

راه‌اندازی بزرگترین مجتمع آبدرمانی شمالغرب در نیر

سال «مهار تورم، رشد تولید» پیش آهنگ پیشرفت و توسعه در اردبیل

برقراری صلح میان طایفه‌های مشگین‌شهری/پرونده مختومه شد

کد خبر: 13122 | تاریخ انتشار: 16:30:05 - چهارشنبه 22 مهر 1394 | بدون نظر | |

سفیر سوریه در مسکو در گفت وگو با ایرنا تاکید کرد

داعش در مسیر نابودی؛ همگرایی ضدتروریستی ایران و روسیه موفق بود

«ریاض حداد» سفیر سوریه در مسکو گفت: همگرایی ضدتروریستی تهران و مسکو و بمباران مواضع تروریست ها در سوریه، سبب شکل گیری موفقیت بزرگی در مبارزه با تروریست ها شده است که نتایج بسیار خوبی برای منطقه خواهد داشت.81798583-70231079

حداد امروز (چهارشنبه) در مصاحبه اختصاصی با ایرنا در مسکو گفت: ائتلاف منطقه ای ضدتروریستی متشکل از ایران، روسیه، سوریه و عراق است که خود از تروریسم آسیب دیده اند و به همین دلیل در مبارزه با تروریست ها موثر عمل می کنند.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران از آغاز بحران تاکنون تمامی تلاش های سیاسی ممکن را برای توقف جنگ تحمیلی تروریستی به سوریه انجام داده و در طول بحران نیز هماهنگی بین تهران و مسکو در این زمینه وجود داشته است.
حداد درباره دامنه این تلاش ها و همگرایی های مسکو و تهران گفت: اقدامات انجام شده روسیه و ایران در سطوح سیاسی و مطابق بیانیه سی ام ژوئن 2012 ژنو و دو نشست سوری سوری در مسکو انجام گرفته است که برآیند این اقدامات ابتکار «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه برای ایجاد هماهنگی جهانی در مبارزه با تروریسم بود.
سفیر سوریه ادامه داد: روسیه در طول چهار سال از شکل گیری تداوم بحران در سوریه، ارتباط خود را با تمام طرف های مناقشه شامل معارضان و نمایندگان سوری حفظ کرده است.
سفیر سوریه با بیان این که مسکو پیشنهاد کرد، قدرت های منطقه ای از جمله تهران، مسکو، آنکارا و ریاض به مبارزه بین المللی ضد تروریستی و مشارکت در حل و فصل سیاسی بحران سوریه بپیوندند، گفت: اگر چنین همکاری صورت می گرفت همانگونه که «ولیدالمعلم» وزیر خارجه سوریه در دیدار با رییس جمهوری روسیه اعلام کرد، معجزه ای بزرگ بود که می توانست موفقیتی چشمگیر علیه تروریست ها در پی داشته باشد.
حداد ادامه داد: اما دشمنان ایران، روسیه و سوریه به جای استقبال از همگرایی علیه تروریسم، ارائه این پیشنهاد را نشانه ضعف تصور کردند و با قدرت بیشتری از تروریسم حمایت کردند.
وی افزود: همزمان با افزایش حمایت ها از تروریسم، گروه های تروریستی از جمله داعش، جبهه النصره و جیش الفتح دامنه عملیات خود را گسترش دادند تا تاسیسات زیربنایی سوریه و حکومت را نابود کنند و نتیجه این اقدامات، سبب شد سرزمین های وسیعی را در سوریه و عراق اشغال کنند.
حداد ادامه داد: هدف کشورهای حامی تروریسم نه تنها سرنگونی حکومت سوریه بلکه از بین بردن محور مقاومت علیه اسراییل بود.
وی درباره نتایج همکاری های ارتش روسیه و سوریه علیه تروریسم گفت: از آغاز ورود مسکو به رویارویی مستقیم با تروریست ها تاکنون، تحولات بسیار عمیقی رخ داده است که نقطه عطفی در اقدامات ضدتروریستی به شمار می رود.
وی اظهار کرد: بلافاصله پس از پیشنهاد جدی پوتین به شورای امنیت سازمان ملل برای مبارزه با تروریسم، بمباران مواضع تروریست ها بویژه داعش در سوریه توسط جنگنده های روسی آغاز شد که نتایج و تاثیرات بسیار خوبی داشته است.
سفیر سوریه ادامه داد: در طول دو هفته از بمباران ها، مواضع بسیاری از جمله انبارهای تسلیحات، مهمات، سوخت، مقرهای فرماندهی و تدارکات گروه های تروریستی نابود شده است و شمار زیادی از تروریست ها نیز از پایگاه های خود گریخته اند.
حداد در باره نقش ترکیه در بحران سوریه گفت: دکترین آنکار در مورد سوریه بر حمایت از افراط گرایی استوار شده است. ترکیه بیش از 900 کیلومتر مرز مشترک خود با سوریه را باز کرده است و تروریست ها هم از 89 کشور به صفوف گروه های تروریستی پیوسته اند.
وی با «حقارت بار» خواندن موضع ترکیه علیه سوریه تاکید کرد: ترتیب دهندگان اقدامات ضدسوری در آنکارا فقط اهداف سودجویانه خود را دنبال می کنند و اگر به سخنان «رجب طیب اردوغان» و «داود اوغلو» رییس جمهوری و نخست وزیر ترکیه توجه کنیم، بسیار خصمانه و توام با دروغ پردازی علیه سوریه اظهار نظر می کنند.
حداد ادامه داد: مقامات ترکیه با هدف فشار بر دولت سوریه، عامدانه درهای اردوگاه ها را برای تشویق سوری ها به پناهنده شدن به کشورهای اروپایی گشودند و همچنان از تروریست های داعشی علیه دمشق حمایت می کنند و بر ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه تاکید می ورزند.
سفیر سوریه در باره اهداف رژیم صهیونیستی در بحران سوریه اظهار کرد: خصومت ها و جنایت های اسراییل علیه ملت های عرب و کشورهای منطقه به گونه ای گسترده و شدید است که نمی توان آن را خلاصه کرد.
وی افزود: حمایت اسراییل از تروریست ها در سوریه محرز شده است و این واقعیت پنهان زمانی آشکار شد که تروریست ها از جنوب به دمشق حمله کردند ولی در برابر ارتش شکست خوردند که پس از فرار تروریست ها، جنگنده های اسراییلی مواضع ارتش سوریه را در پایتخت سوریه بمباران کردند.
ریاض حداد در باره دامنه گسترده حمایت های خارجی از تروریسم ضدسوری گفت: بین ترکیه و کشورهای حامی تروریسم تبانی علیه سوریه وجود دارد و اسراییل نیز به عنوان نخستین دولت تروریستی نقش مهمی علیه دمشق برعهده گرفته است.
سفیر سوریه در باره پیامدهای شکست داعش در منطقه گفت: نابودی تروریست ها بویژه داعشی ها به سوریه اجازه می دهد، روند سیاسی حل و فصل مسائل و مشکلات کنونی خود را آغاز کند و این امر وحدت ملی کشور را در پی خواهد داشت.
حداد در باره مقاصد آمریکا علیه کشورهای منطقه خاورمیانه نیز گفت: طبیعی است که واشنگتن تغییر نقشه سیاسی خاورمیانه را در دستور کار دارد و اکنون هم طرح خاورمیانه بزرگ را اجرا می کند، اما دولت و ملت سوریه اجازه اجرای این نقشه را در خاک خود نخواهند داد.

انتهای پیام /ایرنا

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار