سال «مهار تورم، رشد تولید» پیش آهنگ پیشرفت و توسعه در اردبیل

برقراری صلح میان طایفه‌های مشگین‌شهری/پرونده مختومه شد

برپایی ۱۰ نوروزگاه عشایری برای استقبال از مسافران در اردبیل

اجاره سوئیت در مشکین شهر

بحران کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش اردبیل

ستاد دیه و خیرین مشگین‌شهری ۲۰۰ میلیارد ریال به آزادی زندانیان کمک کردند

اقامت بیش از ۵۳ هزار نفر قبل از عید در اردبیل

تعداد مصدومان حوادث چهارشنبه‌سوری اردبیل به ۱۵۳ نفر رسید

حادثه دلخراش برای کودک ۲ ساله در اردبیل

تعیین قاضی ویژه برای رسیدگی به جرایم مربوط به چهارشنبه‌سوری در مشگین‌شهر

توزیع ناعادلانه امکانات شهری سبب مشکلات فرهنگی می‌شود

تمام اختیارات رئیس سازمان به استان‌ها تفویض شده است

کد خبر: 12928 | تاریخ انتشار: 14:49:08 - شنبه 18 مهر 1394 | بدون نظر | |

صادرات گازوئیل با دلالی یک “کارمند دولت” + سند

بعد از اینکه دلال‌های داخلی توانستند طی دو سال اخیر بر واردات بنزین به کشور تسلط یابند، این بار صادرات گازوئیل نیز به‌نفع این دلال‌ها مصادره شد؛ البته این‌ بار دلال‌هایی از جنس کارمندان رسمی وزارت نفت!

ایلقارنیوز، یکی از کارکنان دولت در یکی از شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت با استفاده از رانت‌، نقش واسطه را میان این شرکت به‌عنوان دارنده گازوئیل و خریدار این فرآورده نفتی به دست آورد.

(ع.ب.) کارمند رسمی این شرکت دولتی وزارت نفت در قالب یک شرکت با نام “بشیر” اقدام به خرید فرآورده نفتی از وزارت نفت و سپس فروش آن به خریداران یا واسطه‌های دیگر در این بخش می‌کند.

طبق قراردادی که در ادامه این گزارش می‌آید این فرد که مدیرعامل و عضو هیئت مدیره  شرکت “بشیر” است، ماهانه 100هزار تن گازوئیل را طی دو یا سه محموله به‌قیمت هر تن 540 دلار به شرکت اسکاتلند می‌فروشد؛ ارزش هر محموله گازوئیل فروش رفته 18.9 میلیون دلار است.

با توجه به اینکه فروش گازوئیل با حضور واسطه‌هایی چون شرکت (ع.ب.) انجام می‌شود، آن شرکت دولتی تخفیف‌های قابل توجهی در این زمینه به دلال‌ها می‌دهد.

این در حالیست که وزارت نفت و شرکت‌های تابعه آن بر اساس قانون بودجه به‌نیابت از شرکت‌های پالایشی نقش عاملیت فروش را دارند و مبنای تسویه حساب فروش‌های داخلی و صادراتی باید بر اساس قیمت‌گذاری فرآورده‌های نفتی مشابه فوب خلیج فارس انجام شود.

بنابراین هرگونه کاهش قیمت نسبت به قیمت‌های مرجع در خلیج فارس منجر به تحمیل هزینه‌ به دولت و یا کاهش درآمد شرکت‌های پالایشی و افت شاخص‌های شرکت‌های بورسی می‌شود

باز شدن پای واسطه‌ها و دلالان به چرخه خرید و فروش فرآورده‌های نفتی در حالیست که وزیر نفت در ابتدای ورود خود به وزارت نفت در دولت یازدهم بر این که رانت‌جویان جایگاهی در وزارت نفت نخواهند داشت تأکید کرده است.

البته به‌خلاف این گفته صریح زنگنه طی دو سال گذشته شاهد حضور گسترده دلال‌ها در بخش واردات بنزین هم بوده‌ایم؛ به‌طوری که علی‌رغم انتشار اسناد حضور واسطه‌ها در بخش خرید و فروش فرآورده‌های نفتی عکس‌العملی از سوی وزارت نفت برای مقابله با این افراد دیده نشده است.

انتهای پیام/تسنیم

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار