روزنامه  سخنگوی خانه مطبوعات اردبیل گفت: مطابق دستورالعمل معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چاپ هرگونه آگهی دولتی در  ضمائم وویژه نامه های استانی نشریات سراسری مجاز نیست و همه دستگاه های دولتی باید این موضوع مهم را رعایت نمایند.

مهران محمدی در تشریح مصوبات بیست و یکمین جلسه هیات مدیره خانه مطبوعات اظهار کرد: با توجه به گلایه و مراجعه اصحاب نشریات محلی مبنی بر غیرعادلانه بودن فعالیت برخی نشریات سراسری در استان اردبیل که عمده آگهی های دولتی را نیز چاپ می کنند، خانه مطبوعات پیگیری های لازم را برای احقاق حقوق مطبوعات محلی به عمل خواهد آورد.

وی با قدردانی از فعالیت نشریات سراسری در استان اردبیل که ظرفیت مناسبی را برای بازتاب رویدادهای استان به وجود آورده اند، افزود: مطابق ماده ۱۳ آخرین دستورالعمل اجرایی انتشار آگهی های دولتی که به امضای معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیده و از طریق سایت این معاونت اطلاع رسانی گردیده و به ادارات کل ارشاد استان ها هم ابلاغ گردیده است، هیچ نشریه سراسری مجاز نیست آگهی های دولتی را در ضمائم و ویژه نامه های استانی خود چاپ کند و این موضوع قابلیت پیگیری دارد.

سخنگوی خانه مطبوعات اردبیل با بیان اینکه منظور از نشریه مطابق ماده یک اصلاحی قانون مطبوعات شامل هر گونه نشریه چاپی و الکترونیکی و خبرگزاری ها می باشد، تصریح کرد:  براساس تصمیم هیات مدیره با جمع آوری مستندات این تخلف، به زودی پیگیری لازم از طریق بازرسی، ارشاد، استانداری،  امور اقتصادی و دارایی، ذیحسابان دستگاه های دولتی که آگهی های خود را در این ویژه نامه ها منتشر کرده اند، به عمل خواهد آمد.

محمدی بیان کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی ساماندهی و توزیع آگهی های دولتی باید دقت لازم را در ارائه آگهی ها مطابق دستورالعمل های منتشره به عمل آورد تا امکان ایجاد انگیزه لازم در نشریات محلی فراهم آید.

گفتنی است در چند سال اخبر دریافت سرپرستی برخی روزنامه های سراسری در استان اردبیل و ارائه آگهی های دولتی به این روزنامه بخاطر شهرت این روزنامه ها باعث متضرر شدن و حتی تعطیلی برخی نشریات محلی شده بود که امید می رود با این قانون جدید نشریات استانی و محلی جان تازه ای بگیرند.

ساوالان خبر