سال «مهار تورم، رشد تولید» پیش آهنگ پیشرفت و توسعه در اردبیل

برقراری صلح میان طایفه‌های مشگین‌شهری/پرونده مختومه شد

برپایی ۱۰ نوروزگاه عشایری برای استقبال از مسافران در اردبیل

اجاره سوئیت در مشکین شهر

بحران کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش اردبیل

ستاد دیه و خیرین مشگین‌شهری ۲۰۰ میلیارد ریال به آزادی زندانیان کمک کردند

اقامت بیش از ۵۳ هزار نفر قبل از عید در اردبیل

تعداد مصدومان حوادث چهارشنبه‌سوری اردبیل به ۱۵۳ نفر رسید

حادثه دلخراش برای کودک ۲ ساله در اردبیل

تعیین قاضی ویژه برای رسیدگی به جرایم مربوط به چهارشنبه‌سوری در مشگین‌شهر

توزیع ناعادلانه امکانات شهری سبب مشکلات فرهنگی می‌شود

تمام اختیارات رئیس سازمان به استان‌ها تفویض شده است

کد خبر: 13108 | تاریخ انتشار: 16:10:47 - چهارشنبه 22 مهر 1394 | بدون نظر | |

ارسال نامه ای به دبیرکل سازمان همکاری های اسلامی؛

وزیر ارشاد:دعوت از نویسنده مرتد، شعله ور کردن اختلافات مذهبی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نامه ای به دبیر کل سازمان همکاری های اسلامی و وزرای فرهنگ کشورهای اسلامی تصریح کرد: اقدام مسوولان نمایشگاه کتاب فرانکفورت موجب تکرار اهانت های پی در پی به ساحت مقدس پیامبر اکرم (ص) می شود.

ایلقارنیوز81798914-70231736، علی جنتی در این نامه آورده است: نمایشگاه های کتاب باید محلی برای تضارب آراء و احترام به مذاهب، ادیان و تعامل فرهنگ ها باشد؛ نه مکانی برای ایجاد نفرت و خشونت و واگرایی فرهنگی.
وزیر ارشاد خاطرنشان کرد: سلمان رشدی نویسنده هندی تبار انگلیسی، کتاب موهن «آیات شیطانی» در سال 1988 میلادی خشم مسلمانان جهان را برانگیخت.این اثر با چالش کشیدن باورهای تمامی امت اسلام بر چهره نورانی حضرت محمد (ص) پنجه کشید که موجب واکنش مسلمانان جهان شد.
عضو کابینه دولت یازدهم در این نامه تصریح کرده است: برخی از کشورهای غربی با دستاویز قرار دادن «آزادی بیان» از سلمان رشدی حمایت کردند و بدین ترتیب موجب تکرار اهانت های پی در پی به ساحت مقدس پیامبر اکرم (ص) در برخی از کشورها شدند. این در حالی است که در تمام مکاتب حقوقی، آزادی بیان را تا جایی مجاز می دانند که با نظم عمومی و اخلاق حسنه و قوانین موضوعه مخالف نباشند، در صورتیکه اقدام موهن این نویسنده هم با اخلاق حسنه جهانی و هم با منشور حقوق بشر که احترام به ادیان و مقدسات انسان ها را فرض می داند، مخالف است.
جنتی ادامه داد: متاسفانه در سال جاری در نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت که در روزهای 14 تا 18 اکتبر برگزار خواهد شد، از نویسنده مزبور دعوت به عمل آمده است تا ضمن سخنرانی در مراسم افتتاحیه از رمان جدید خود رونمایی کند.
به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دعوت از سلمان رشدی به معنای شعله ور کردن آتش اختلافات مذهبی است که مدت هاست جامعه جهانی با آن درگیر شده و توهین به جامعه مسلمانان جهان است که دراین روزها زخم های زیادی را بر تن دارند.
به گزارش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جنتی تصریح کرد که حضور سلمان رشدی در نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت و تکریم وی، به معنای کوشش برای عمیق تر کردن شکاف ایجاد شده بین غرب و اسلام و توهین به پیامبر گرامی ماست.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نامه تاکید کرده است: انتظار دارد این سازمان با موضع گیری هوشمندانه و به موقع خود و محکوم کردن این اقدام به برگزار کنندگان نمایشگاه هشدار داده شود که این اقدام جز توهین به امت اسلام و تشدید فضای افراط گرایی و اسلام هراسی، نتیجه ای در پی نخواهد داشت.
به گزارش ایرنا، شصت و هفتمین دوره نمایشگاه کتاب فرانکفورت از 14 اکتبر (22 مهرماه ) به مدت پنج روز، در فرانکفورت آلمان برگزار می شود و جمهوری اسلامی ایران نیز همه ساله حضوری پررنگ داشته است.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بعد از ظهر چهارشنبه 15 مهر جاری بیانیه ای درباره عدم حضور جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت به دلیل حضور سلمان رشدی در مراسم نشست خبری این نمایشگاه، صادر کرد.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این بیانیه ضمن اعتراض شدید نسبت به اقدام ضد ­فرهنگی دعوت از نویسنده ملحد آیات شیطانی در نمایشگاه بین ­المللی کتاب فرانکفورت، اعلام کرد در این نمایشگاه حاضر نشده و از سایر کشورهای اسلامی نیز می­ خواهد در برابر این اقدام تحریک آمیز اعلام موضع کنند.
مهرماه 1367 کتابی تحت عنوان «آیات شیطانی» به قلم سلمان رشدی در قالب رمان، آکنده از اهانت‏ها و افترائات زشت و ننگین به ساحت مقدس پیامبر اعظم(ص) و خانواده و اصحاب شریف ایشان بود که اسلام و قرآن را با تعابیر سخیف توصیف کرده بود، در لندن توسط انتشارات وایکینگ وابسته به مؤسسۀ پنگوئن انتشار یافت.

انتهای پیام /ایرنا

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار