مرکز هوشمند ترافیک مشگین‌شهر با اختصاص ۱۵۰ میلیارد ریال راه اندازی می شود

سهم اردبیل از ۳ درصد نفت ۵۰۲ میلیارد تومان است

غرامت کشاورزان مشگین‌شهری در کوتاه‌ترین زمان پرداخت می‌شود

دیجیتال علیه مطبوعات

خسارت سیل به کشاورزان مشگین‌شهر در حال ارزیابی است

تعداد ثبت‌نام کنندگان مسکن ملی استان اردبیل به بیش از ۱۱۶ هزار نفر رسید

سارقان سیم‌های برق در مشگین‌شهر دستگیر شدند

«موئیل» مشگین‌شهر در بین ۱۳ روستای مهم گردشگری کشور قرار گرفت

۱۰ نفر از اراذل و اوباش در اردبیل دستگیر شدند

آسیب دیدگی ۱۰۰ درصد محصول برنج در مشگین‌شهر

طغیان رودخانه‌های مشگین‌شهر در پی بارش‌های اخیر

بقعه شیخ حیدر مشگین‌شهر نماد معماری ایلخانان

کد خبر: 15329 | تاریخ انتشار: 10:46:46 - شنبه 7 آذر 1394 | بدون نظر | |

پیگیری یک خبر :

مدیریت پسماند های جامد شهری طرحی که فراموش شد

ایلقار نیوز: د راستای رسالت رسانه ای سایت ایلقار نیوز درصدد است تا علاوه بر درج خبرهای روزمره برخی از اخبار و رویدادها و وعده هایی که در سالهای گذشته داده شده است پیگیری نماید

بسیاری از طرح ها و پروژه ها که وعده داده می شود بعد از مدتی به فراموشی سپرده می شود و هیچ ضمانت اجرایی برای گفته های مسئولین وجود ندارد و از سوی دیگر حافظه بلند مدت مردم نیز آنچنان ضعیف شده است که همپای مسئولان حرفها و وعده هارا را به دست فراموشی می سپارند

یکی از طرح هایی که نزدیک به یکسال پیش  مطرح شد طرح مدیریت پسماند های جامد شهری بود

این طرح در صورت اجرایی شدن می توانست بسیاری از مشکلات را در زمینه جمع آوری زباله و بازیافت آن جوابگو باشد ولی متاسفانه تا کنون این اتفاق نیفتاده است

 این مطالب مربوط به 20دی ماه سال 93 که در آن جلسه قرار شد از سال 94 مدیریت پسماند های جامد شهری قرار بود از سال 94 شروع شود :

سیامک مظلومی شهردار مشکین شهر در این جلسه اظهار داشتند که از سال ۹۴ تمامی خدمات شهری در این حوزه به بخش خصوصی واگذار خواهد شد که در چهار فاز در مشکین شهر تصویب و کلیات طرح در سازمان شهرداریهای کشور مصوب شده است وی از کلیات طرح مطرح شده حمایت کرد و همچنین افزود برای واگذاری این طرح از طریق فراخوان اقدام خواهیم کرد .
در ادامه شهردار برای حمایت از طرح شرکت مذکور به مدت ۶ ماه موافقت خود را در چارچوب قانون اعلام نمود.
ولی قاسمی یکی از اعضای شورای شهر در ادامه سخنان شهردار افزود شورا طی جلساتی این ولی قاسمیطرح را مورد بررسی قرار داده و با کلیات طرح موافقت خود را اعلام نموده و از شهردار درخواست نمود موقتاً به مدت شش ماه به صورت پایلوت در سه منطقه شهری در اختیار این شرکت بومی قرار دهیم و در صورت عملکرد مثبت ادامه همکاری نماییم .

عصر روز یکشنبه جلسه کمسیون طرح وبرنامه با محوریت بررسی مدیریت پسماند شهری در قالب فرهنگ سازی تفکیک زباله از مبدا و جداسازی زباله های خشک توسط شهروندان به صورت پایلوت و نمونه در مناطقی از شهر توسط شرکت بازیافت سبز مشکین به ریاست دکتر پناهی و با حضور اعضای محترم شورای شهر و شهردار محترم وکارشناسان این حوزه برگزار گردید.

به گزارش ایلقار نیوز دکتر پناهی ریاست کمسیون با تشکر از حضور اعضای کمسیون این حرکت را IMG_2110به فال نیک گرفته اظهار امیدواری کرد این جلسه به افزایش فرهنگ سازی در حوزه مدیریت پسماند شهری که یکی از نیازهای اساسی شهر می باشد منجر گردد .

ایشان اظهار داشتند بازیافت به معنی استفاده از مواد مصرف شده برای تولید و ساخت مجدد همان کالا یا کالای قابل استفاده دیگر است وافزودند فواید بازیافت زباله برای محیط زیست عبارتند از :

  • صرفه جویی در مصرف منابع طبیعی و انرژی
  • نیاز به فضای کمتر برای دفن زباله

و از اهداف آن :

  • بهبود روش های ذخیره سازی جمع آوری و بازیافت پسماندها
  • جداسازی پسماندهای خشک برای بازیافت
  • بازگشت بهینه اینگونه مواد به چرخه تولید و جلوگیری از هدر رفتن سرمایه ملی و کمک به اقتصاد کلان کشور
  • به حداقل رساندن دفن پسماندها و حذف آن در آینده
  • ارتقای سطح کیفیت خدمات شهری و حفظ محیط زیست و جلوگیری از تولید و انتشار آلودگی ها
  • ارتقای سطح فرهنگ عمومی در برخورد با پسماندها

قربان پناهی افزود :تقریبا ۸۰درصد هزینه های مربوط به زباله ها مربوط به جمع آوری زباله ها می باشد از این لحاظ هزینه های سنگینی بر شهرداریها تحمیل می شود.و براساس مطالعات انجام شده میزان تولید سرانه زباله در مناطق شهری ۶۶۰گرم و در مناطق روستایی ۲۸۰گرم در روز می باشد .

در ادامه مهندس پور عسگری در مورد اجرای طرح پسماندهای جامد شهری ضمن ارائه طرح در IMG_2141قالب اسلاید به جزئیات تفکیک زباله های خشک در مبدا پرداخت ایشان ابراز داشت که این شرکت با ارائه کیسه های زباله به منازل جهت جداسازی زباله های تر از خشک و ارائه طرح های تشویقی از جمله خرید پسماندهای خشک ویا قرعه کشی در قبال تحویل و تفکیک زباله به فرهنگ سازی در این زمینه بپردازد

پور عسگری در ادامه افزود مهمترین مزایای این طرح جلوگیری از دفن غیر بهداشتی ، سوزاندن لاستیک و غیره توسط افراد سودجو می باشد . این طرح در سه منطقه شهری منجمله در مناطق مرفه و میانی و کم برخوردار شهر به صورت نمونه اجرا خواهد شد که این طرح در طول یک سال آنالیز فیزیکی شده است .

در این طرح بهترین روش طبق پرسشنامه انجام شده تفکیک از مبدا می باشد و در سه معیار زیست محیطی ، اقتصادی و فنی مطالعه شده است .

در ادامه حسین دهقانی رئیس محیط زیست مشگین شهر ضمن حمایت دستگاه های دولتی ازIMG_2103 این طرح فرهنگی ابراز داشت آیا جنبه های اقتصادی این طرح مورد بررسی قرار گرفته است یا خیر؟

دهقانی در ادامه سخنان خود گفت باید قبل از پیاده سازی این طرح باید فرهنگ سازی و آموزشهای لازم در سطح شهر برای مردم ارائه گردد.

شهروز حیدری رئیس میراث فرهنگی مشگین شهرنیز طی سخنانی هماهنگی با ادارت بهداشت شهرستان واداره محیط زیست درباره جلوگیری از بیماریهای واگیر دار را لازم دانست و افزود درباره تامین امنیت متولیان این طرح هماهنگی های لازم صورت گیرد.

رحیم فرجی عضو شورای شهر مشکین شهر در مورد شناسایی نواقصات این طرح به صورترحیم فرجی کارشناسی شده قبل از اجرای این طرح شد و همچنین خواهان ایجاد زمینه برای رشد و توسعه فرهنگی و حمایت از جوانان مستعد در این مورد شد .

مهندس محرمی نیز طرح ارائه شده در زمینه پسماند شهری توسط این شرکت را دارای نواقصی دانست و برای مکان یابی ایستگاه های بازیافت باید مطلعه جامعی با کمک برنامه سیستم اطلاعات جغرافیایی انجام شود تا دچار تبعات زیست محیطی کمتری شویم.

در ادامه حسین نجف اوغلی کارشناس ارشد مدیرت پسماند شهری با ارائه راهکارهایی از جمله حسین نجف اوغلیدرموضوع اطلاع رسانی در جهت پسماندهای جامد شهری با استفاده از اس ام اس و رسانه های مجازی شد که متاسفانه در این زمینه کاری انجام نشده است و همچنین پیشنهاد توزیع کیسه های زباله متنوع تردر رنگهای متفاوت برای انواع زباله خشک و تر، جهت تشویق مردم شد .

نجف اوغلی در ادامه پیشنهاد داد قسمتی از سود حاصله این طرح توسط شرکت برای فرهنگ سازی و اطلاع رسانی اختصاص یابد و در آخر از رفتار بعضی از اهالی بازار در ریختن زباله در جوی به جای ریختن آن در سطل زباله تعبیه شده، انتقاد کرد.

سیامک مظلومی شهردار مشکین شهر در این جلسه اظهار داشتند که از سال ۹۴ تمامی خدمات IMG_2096شهری در این حوزه به بخش خصوصی واگذار خواهد شد که در چهار فاز در مشکین شهر تصویب و کلیات طرح در سازمان شهرداریهای کشور مصوب شده است وی از کلیات طرح مطرح شده حمایت کرد و همچنین افزود برای واگذاری این طرح از طریق فراخوان اقدام خواهیم کرد .

در ادامه شهردار برای حمایت از طرح شرکت مذکور به مدت ۶ ماه موافقت خود را در چارچوب قانون اعلام نمود.

ولی قاسمی یکی از اعضای شورای شهر در ادامه سخنان شهردار افزود شورا طی جلساتی این ولی قاسمیطرح را مورد بررسی قرار داده و با کلیات طرح موافقت خود را اعلام نموده و از شهردار درخواست نمود موقتاً به مدت شش ماه به صورت پایلوت در سه منطقه شهری در اختیار این شرکت بومی قرار دهیم و در صورت عملکرد مثبت ادامه همکاری نماییم .

IMG_2129فانی دیگر عضو شورای شهر نیز ضمن حمایت از این طرح گفت با توجه به تجربیات چندین ساله اینجانب در زمینه پسماند باید یک مطالعه علمی در این زمینه صورت بگیرد و همچنین از فعالان محیط زیست و NGO  ها در این زمینه بهره گرفته شود .

در پایان دکتر پناهی رئیس کمسیون طرح و برنامه ضمن تشکر از تمامی اعضای کمسیون حاضر در این جلسه افزودند که با هماهنگی شهردار ، شورای شهر و سایر ارگان های دولتی مرتبط جزئیات این طرح مورد بررسی قرار گیرد .

IMG_2082

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار