سهم اردبیل از ۳ درصد نفت ۵۰۲ میلیارد تومان است

غرامت کشاورزان مشگین‌شهری در کوتاه‌ترین زمان پرداخت می‌شود

دیجیتال علیه مطبوعات

خسارت سیل به کشاورزان مشگین‌شهر در حال ارزیابی است

تعداد ثبت‌نام کنندگان مسکن ملی استان اردبیل به بیش از ۱۱۶ هزار نفر رسید

سارقان سیم‌های برق در مشگین‌شهر دستگیر شدند

«موئیل» مشگین‌شهر در بین ۱۳ روستای مهم گردشگری کشور قرار گرفت

۱۰ نفر از اراذل و اوباش در اردبیل دستگیر شدند

آسیب دیدگی ۱۰۰ درصد محصول برنج در مشگین‌شهر

طغیان رودخانه‌های مشگین‌شهر در پی بارش‌های اخیر

بقعه شیخ حیدر مشگین‌شهر نماد معماری ایلخانان

ساخت مسکن برای ۲۶۰۰۰ متقاضی نهضت ملی

کد خبر: 14364 | تاریخ انتشار: 11:39:35 - یکشنبه 17 آبان 1394 | بدون نظر | |

مشاور رئیس‌جمهور: هنوز در رکودیم/بنگاه های تولیدی تا خرخره بدهکارند

اکبر ترکان

درحالی مسئولان ارشد دولت پس از انتشار نامه 4 وزیر به رئیس‌جمهور اصرار داشته‌اند که از رکود خارج شده‌ایم، که مشاور عالی رئیس‌جمهور با اشاره به نرخ رشد پایین اقتصادی کشور گفت:‌ اقتصاد ما هنوز از رکود خارج نشده است.

ایلقارنیوز، اکبر ترکان در همایش تأمین مالی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی در ایران پساتحریم افزود: تحریم‌ها یک دوره بسیار طولانی و پیچیده و سهمگین را علیه مردم ما به‌وجود آورد و البته مردم و نظام اسلامی در مقابل این تحریم‌ها مقاومت کردند، اما این به‌معنای آن نیست که این تحریم‌ها اثری روی اقتصاد ما نداشته است.

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد گفت:‌ این موضوع باعث شد که در دوره‌هایی رشد اقتصادی کشور منفی باشد و اکنون نیز شاهد نرخ پایین رشد هستیم.

وی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه تلاش شده تا نرخ رشد اقتصادی بالا طراحی و اجرا شود، افزود: برای دستیابی به این نرخ به‌صورت مداوم، نیاز به 1000 میلیارد دلار سرمایه گذاری در اقتصاد ایران هستیم.

وی گفت‌: البته اقتصاد ایران خودش توانایی سرمایه گذاری 750 میلیارد دلار را از طریق سرمایه گذاری‌های دولتی، سرمایه گذاری نفت و انرژی، بخش خصوصی و بنگاه‌های فعلی دارد.

ترکان افزود:‌ بنابراین ما در این برنامه نیازمند به 250 میلیارد دلار سرمایه از خارج کشور هستیم که می‌تواند به‌صورت سرمایه و یا سرمایه گذار خارجی به اقتصاد کشور تزریق شود.

مشاور عالی رئیس جمهور گفت: البته ترجیح مناسب برای کشور ما این است که به‌جای استفاده از سرمایه خارجی از سرمایه گذار خارجی استفاده شود.

وی با اشاره به بنگاه‌های بخش خصوصی در کشور که می‌خواهند از سرمایه خارجی استفاده کنند، گفت:‌ بخش مهمی از بنگاه‌های ما تا خرخره به سیستم بانکی کشور بدهکارند و معوقات دارند و نتوانسته اند تعهدات خود را بدهند.
وی افزود: البته برخی از این بنگاه ها منابعی را که از بانک ها گرفته اند در جای خود مصرف نکرده اند .
ترکان گفت‌: اینکه چه طور بانکها چشم خود را بر این موضوع بسته اند و در این باره نظارت نمی کنند قابل بررسی است .
وی افزود‌: اگر چه مدیران ارشد بانک ها جابجا شده اند اما پیکره انها که این تسهیلات را به این بنگاه ها داده اند فرقی نکرده اند و همین موضوع باعث شده که در این باره پیگیری نمی کنند که آیا اقساط وام در جای خود ثبت شده یا خیر؟
وی گفت: این بنگاه ها وقتی موج معوقات راه می افتد، ترجیح می دهند معوقه خود را ندهند.
ترکان افزود‌: اگر این بدهی ریالی را رها کنیم همین بنگاه ها با ضمانت همین بانک ها اقساط سرمایه گذاری خارجی را نیز پرداخت نمی کنند چون می دانند ما آدم های خوبی هستیم و همینگونه با این ها رفتار می کنیم و کم کم بدهی ریال آنها تبدیل به بدهی ارزی نیز می شود.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد گفت‌:‌ بنابراین ترجیح ما به جای استفاده از سرمایه خارجی ، استفاده از سرمایه گذار خارجی است زیرا سرمایه گذار خارجی علاوه بر آوردن پول با خود فن آوری و مدیریت نیز می آورد و به فکر توجیح اقتصادی و بازگشت سرمایه خود نیز هست.
ترکان گفت‌: البته قبول دارم که بخشی از معوقات بانکی معلول شرایط اقتصادی کشور نیست.
وی با بیان اینکه ما در زمینه ورشکسته اعلام شدن بنگاه های ورشکسته نیز به خوبی عمل می کنیم گفت‌: وقتی سیستم خوب کار نمی کند یعنی یک پیکره بیمار اقتصادی را نگه داشته ایم و به جای آنکه آن را ورشکسته اعلام کنیم منابع را نابود می کند در حالیکه یک مدیریت هوشمند اینچنین سیستمی را ورشکسته اعلام می کند و در جهت بازسازی و نوسازی آن می کوشد .

انتهای پیام/تسنیم

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار