بقعه شیخ حیدر مشگین‌شهر نماد معماری ایلخانان

چرای زودهنگام ویرانگر مراتع استان اردبیل

موزه خصوصی نگارخانه اسناد تاریخی در مشگین‌شهر افتتاح شد

دستگاه‌های اجرایی اردبیل در تبیین موازین حجاب کوشا باشند

نسخه الکترونیکی شماره 107 دوهفته نامه ایلقار

طرح آبرسانی مشگین شهر نیازمند هفت هزار میلیارد ریال اعتبار است

سدهای نیمه‌خالی شهرستان مشگین‌شهر؛ تنش آبی در کمین است

«پویش همدلی» همزمان با عید فطر در اردبیل اجرا می‌شود

حمایت از بخش خصوصی راهکار مؤثر بر جریان رشد تولید

ثبت ششمین ژئوسایت طبیعی

سرمای بهاره بیش از ۴۰ هزار میلیارد ریال به باغات مشگین شهر خسارت وارد کرد

باغداران مراقب سرمازدگی بهاره باشند

کد خبر: 15467 | تاریخ انتشار: 17:02:59 - سه‌شنبه 10 آذر 1394 | بدون نظر | |

از اواخر امشب:

برف و کولاک در راه اردبیل ؛ روز کلوز خودنمایی می کند

ایلقار نیوز: پیش یابی هواشناسی نشانگر استقرار ناوه کم فشار روی دریای مدیترانه هستند که در برفحرکت شرق سوی خود از عصر فردا (سه شنبه) با ورود از شمال غرب و غرب کشورمان سبب تراکم ابر در آسمان و آغاز ریزش باران و در نقاط سردسیر و مرتفع برف در بعضی نقاط استان اردبیل خواهد شد.
بارش های ناشی از این ناوه تا اواخر وقت چهارشنبه این هفته به خصوص در قسمت جنوب استان اردبیل ادامه خواهند یافت و در نقاط واقع در قسمت مرکزی این استان و ازجمله شهرستان اردبیل بارش ها به نسبت خفیف تر و اغلب با وزش شدید باد همراه خواهند بود.
همچنین توده هوای سرد و کم ارتفاع روی کشور روسیه ؛ شرق اروپا و شبه جزیره بالکان مستقر است که گذر جریان کم فشار از عرض های پایین تر زمینه حرکت بسیار سریع آن را به سوی شمال و شمال غرب ایران زمین فراهم خواهد آورد.
از این رو انتظار می رود که از ظهر پنجشنبه با ریزش این هوای سرد ساکنان کرانه های جنوب خزر ؛ استان اردبیل و قسمتهایی از شمال غرب کشورمان شاهد آغاز بارش برف باشند.
این سامانه کم ارتفاع در تراز میانی جو رطوبت زیادی را از دریاهای سیاه ؛ مدیترانه و سرخ دریافت می کند که به همین سبب انتظار ریزش برف در بعضی شهرستانهای سردسیر استان اردبیل می رود.
با نفوذ این توده هوای سرد دمای هوا در اردبیل و نقاطی از این استان تا 19 درجه سلسیسوس (سانتیگراد) کاهش خواهد یافت و از عصر جمعه با گذر این سامانه و صاف شدن نسبی آسمان هوا بازهم سردتر و یخبندان بر منطقه حاکم می شود.
اوج فعالیت این سامانه از عصر پنجشنبه تا ظهر جمعه پیش بینی می شود و پس از یک وقفه کوتاه دوباره از سپیده دم شنبه تا سه شنبه هفته آینده و به ویژه در روز یکشنبه با رخنه توده هوای سرد و ناپایدار دیگری بارش برف بعضی نقاط استان اردبیل و به خصوص نواحی منتهی به استان گیلان را در بر می گیرد.
اداره هواشناسی اردبیل روز دوشنبه با صدور اطلاعیه درباره ریزش برف و استقرار سرما در روزهای پنجشنبه تا یکشنبه هتفه آینده به ساکنان این استان هشدار داده و خواستار رعایت موارد احتیاط و ایمنی شده است.
آینده نگری نقشه های هواشناسی از در پیش بودن بارش های مطلوب برای اردبیل در روزهای باقی مانده از پاییز حکایت دارند به گونه ای که در صورت تثبیت الگوهای موجود از قبل از ظهر دوشنبه 23 تا چهارشنبه 25 آذر ماه موج قدرتمند و دامنه دار دیگری در منطقه سبب ریزش برف خواهد شد.
ساکنان اردبیل روز سیزدهم آذر ماه یعنی 17 روز مانده از فصل پاییز را کلوز (با فتحه حروف اول و سوم و سکون حروف دوم و آخر) می نامند و بر این باورند که اگر در چنین روزی برف ببارد در روزهای پس از آن نیز ریزش های پی در پی برف سبب ماندگاری برف و سرما تا پس از عید نوروز در منطقه خواهد شد.
اردبیل به خاطر موقعیت جغرافیایی از شرایط هوایی بسیار متغیر برخوردار است.

انتهای پیام/ایرنا

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار