بقعه شیخ حیدر مشگین‌شهر نماد معماری ایلخانان

چرای زودهنگام ویرانگر مراتع استان اردبیل

موزه خصوصی نگارخانه اسناد تاریخی در مشگین‌شهر افتتاح شد

دستگاه‌های اجرایی اردبیل در تبیین موازین حجاب کوشا باشند

نسخه الکترونیکی شماره 107 دوهفته نامه ایلقار

طرح آبرسانی مشگین شهر نیازمند هفت هزار میلیارد ریال اعتبار است

سدهای نیمه‌خالی شهرستان مشگین‌شهر؛ تنش آبی در کمین است

«پویش همدلی» همزمان با عید فطر در اردبیل اجرا می‌شود

حمایت از بخش خصوصی راهکار مؤثر بر جریان رشد تولید

ثبت ششمین ژئوسایت طبیعی

سرمای بهاره بیش از ۴۰ هزار میلیارد ریال به باغات مشگین شهر خسارت وارد کرد

باغداران مراقب سرمازدگی بهاره باشند

کد خبر: 16351 | تاریخ انتشار: 12:30:27 - یکشنبه 6 دی 1394 | 1 نظر | |

پروژه‌های منابع طبیعی استان اردبیل با مشارکت ۴۰ درصدی مردم اجرایی می‌شود

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل  گفت: در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، پروژه‌ها و طرح‌های منابع طبیعی استان اردبیل با مشارکت ۴۰ درصدی مردم اجرا می‌شود که امیدواریم در سال آینده به مشارکت صد درصدی برسد.

شهامت هدایت مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل  با بیان این مطلب گفت: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل در انجام فعالیت‌های خود سعی بر این دارد که دغدغه‌های و راهنمایی‌های مقام معظم رهبری را در امور منابع طبیعی سرلوحه کار خود قرار دهد چرا که فرمایشات مقام معظم رهبری مانند یک چراغ راه مطمئن برای انجام فعالیت‌های این سازمان است.

وی گفت: بیشتر برنامه‌های اداره کل منابع طبیعی استان اردبیل در حوزه حفاظتی و تثبیت حاکمیت منابع طبیعی بوده است چرا که تجاز به عرصه‌های ملی جرم بوده و برای مبارزه با این موضوع، در منطقه‌هایی که تخریب زیاد داشتیم از جمله شهرستان بیله‌سوار، برنامه‌ریزی پیشگیری صورت گرفته و اکیپ حفاظتی نیز در منطقه مستقر کردیم تا شاهد کاهش تخریب عرصه‌های ملی باشیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل با بیان اینکه جریمه تخریب هر یک هکتار از منابع طبیعی در حدود 600 هزارتومن بود، افزود: برای اینکه شاهد کاهش تخریب عرصه‌های ملی باشیم، از دستگاه قضایی، سازمان نظام مهندسی و کانون کارشناسان دعوت کردیم و طبق یک همفکری این مبلغ را به 7 میلیون تومان افزایش دادیم که این طرح مصوبه استانی شد و با این مصوبه جدید نیز چندین حکم جدید برای متخلفان صادر شده است.

هدایت تصریح کرد: اکیپ یگان حفاظت منابع طبیعی استان اردبیل در شهرستان بیله‌سوار مستقر شده است و در حال حاضر 5 اکیپ در این منطقه مشغول فعالیت هستند و محافظت از عرصه‌های ملی در این شهرستان با دقت در حال انجام بوده که امیدواریم مردم نیز مشارکت خوبی با اکیپ حفاظتی منابع طبیعی داشته باشند.

وی با اشاره به افزایش اعتبارات اداره کل منابع طبیع استان اردبیل، بیان کرد: خوشبختانه امسال نسبت به سال گذشته حدود 65 درصد در اعتبارات ملی افزایش داشتیم و این افزایش اعتبارات در حوزه استانی نیز در حدود 15 درصد بوده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: خوشبختانه توانستیم اولین طرح جامع آبخیزداری شهر سرعین را مصوب کنیم که در قالب این طرح جامع حدود 12 هزار هکتار برای توسعه گردشگری در شهرستان سرعین اختصاص داده می‌شود که تمامی دستگاه‌ها و مجموعه می‌توانند تمامی طرح‌های خود را به صورت منسجم در یک منطقه اجرا کنند.

هدایت افزود: در اخذ مدارک و تعیین محدوده‌های ثبتی در روستاها اقدامات مناسبی صورت گرفته تا اختلافات بین روستاییان و منابع طبیعی کاهش یابد چرا که اگر ساخت و سازهایی در حریم روستاها و در محدوده منابع طبیعی صورت بگیرد توسط منابع طبیعی نظارت شده و حکم تخریب صادر می‌شود ولی نظارت بر ساخت و سازهایی که در زمین‌های کشاورزی صورت گرفته، بر عهده سازمان جهاد کشاورزی است.

وی با اشاره به اینکه امسال آتش‌سوزی‌ها در مراتع و منابع طبیعی استان اردبیل به دلیل مشارکت مردم کاهش چشم‌گیری داشته است، بیان کرد: برای 32 هزار هکتار از عرصه‌های ملی سند صادر شده و قرارداد منعقد شده است تا از این مناطق در قالب مشارکت‌های مردمی در اختیار مردم قرار بگیرد و برای آن‌ها واگذار کنیم تا هم از مراتع استفاده کنند و هم از آن‌ها محافظت کنند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل اظهار داشت: هیچ دستگاه دولتی اجازه ندارد که بدون مجوز اداره کل منابع طبیعی استان اردبیل، طرح‌های ملی خود را اجرایی کند چرا که باید مجوز آن توسط اداره کل منابع طبیعی بعد از پرداخت خسارت صادر شود که این قانون در سطح کشور برای اولین بار در استان اردبیل اجرایی شد.

هدایت با بیان اینکه تا به امروز صد در صد تعهدات کسب درآمد اداره کل منابع طبیعی استان اردبیل برای امسال محقق شده است، گفت: برای امسال یک میلیارد و 200 میلیون تومان تعهد کسب درآمد داشتیم که در مدت باقی مانده تا پایان سال کسب درآمد این اداره کل به یک میلیارد و 500 میلیون تومان می‌رسد که در کنار این موضوع نیز حدود 20 میلیارد تومان اعلام خسارت برای دستگاه‌های اجرایی که عرصه‌های ملی را تخریب کردند، داریم.

وی افزود: در حوزه واگذاری معدن،‌ این واگذاری با شرایط خاص برای متقاضیان انجام می‌شود و ارائه نقشه کاربری اقتصادی را برای تمامی واگذاری‌های معدن الزامی کردیم تا هدف از درخواست واگذاری معدن به طور مشخص معلوم شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل در رابطه با مشارکت‌های مردمی تصریح کرد: اداره کل منابع طبیعی استان اردبیل در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی از مشارکت‌های مردمی برای اجرای پروژه‌ها و صیانت از عرصه‌های ملی بهره‌مند شده و امسال حدود 40 درصد طرح‌های این مجموعه با مشارکت مردمی اجرا می‌شود که برای سال آینده برنامه داریم این مشارکت را به صددرصد برسانیم.

هدایت بیان کرد: در عرصه‌های منابع طبیعی و مراتع آن، محدودیت‌ها و تقسیمات سیاسی بین استان‌ها قابل اجرا نیست و در این رابطه تعامل با استان‌های همجوار وجود دارد که در واقع سوابق دامداران در مناطق مرزی بین دو استان فاکتور استفاده از مراتع است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: امسال برای حفاظت از عرصه‌های جنگلی برنامه‌های مختلفی اجرا کردیم و در این رابطه نیز قرارداد واگذاری 17 هکتار زمین در راه تلکابین را با شهرداری اردبیل به دلیل اینکه هیچ کاری انجام نداده بودند،‌ لغو کردیم و تمامی ورودی‌های جنگل را مسدود می‌کنیم و فقط چند ورودی اصلی برای استفاده مردم باقی  می‌ماند.

هدایت افزود: با آموزش و پرورش همکاری و تعامل داریم در در هفته منابع طبیعی در مدارس استان اردبیل در رابطه با صیانت از عرصه‌های ملی برنامه‌های مختلفی اجرا می‌شود که امیدواریم در این رابطه نیز بتوانیم از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد استان اردبیل استفاده کنیم چرا که تحقق این امر کمک و مشارکت مردم را می‌طلبد.

وی بیان کرد: در رابطه با بازپس‌گیری عرصه‌های ملی، 2700 هکتار از منابع طبیعی در قالب طرح‌های اجرایی، تخریب‌ها و تصرفات در سطح استان اردبیل بازپس‌گیری شده است و یک سری تمهیدات نیز برای بازپس‌گیریعرصه‌های ملی داریم که برای تمامی آن‌ها در مراجع قضایی پرونده تشکیل شده و در مرحله صدور حکم است.

انتهای پیام/روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


1 ديدگاه مطلب براي " پروژه‌های منابع طبیعی استان اردبیل با مشارکت ۴۰ درصدی مردم اجرایی می‌شود " ارسال شده است.

  1. رضاکربلایی گفت:

    با سلام.
    استادازراهنماییهای شماکمال تشکرراداریم. شماانسان بزرگواری هستین.
    ماازتجربیات شماحداکثراستفاده را می کنیم.
    همیشه موفق ومویدباشید.

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار