ایلقارنیوز:  یونس اسدی نماینده مردم مشگین شهر در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور روز سه شنبه ۷ مهرماه مطالبی را بیان کردند که این روزها به خاطر برنامه توهین آمیز « فیتیله» مجدداً به صورت CD  و بلوتوث بین مردم پخش می‌شود.

 

یونس اسدی

 

هر فردی که به این سخنان گوش دهد مطمئناً برای او دلنشین خواهد بود ولی در پس هر کدام از اظهارات یک سؤال بزرگ برای خود یونس اسدی مطرح می‌شود، حرف‌هایی که سال‌ها حرف اکثر فرهنگ دوستان و دلسوزان این مرز و بوم است.

در این کلیپ که توسط چند سایت و نشریه محلی منتشر شده است، نماینده مردم مشگین شهر در مجلس شورای اسلامی با ایراد یک جمله غیرمنتظره آورده است: «هر کس که زودتر بلند شد صاحب این صدا و سیما است. به نظر من یک ارزیابی از برنامه های این رسانه انحصاری لازم است تا ببینیم چند درصد مردم از آن ناراضی هستند و چند درصد به رسانه‌های بیگانه روی آورده‌اند. چنددستگی و چندگانگی و در به دری  صدا و سیما، سردرگمی در مراکز استان‌ها، ضعف شدید در برنامه‌های تدارک دیده شده از حضور گرم عروسک‌های خر تا حضور زنده خر و کره خر در برنامه‌های پر بیننده صدا و سیما یک توهین بزرگ به مردم بزرگ ایران است».

این جملات زیبا از زبان کسی مطرح می‌شود که یکی از مهم‌ترین وظایف او نظارت است. و وقتی خود نماینده در ۸  سال گذشته با علم به ضعف رسانه هیچ اقدامی نمی‌کند چگونه می‌توان انتظار نداشت که رسانه ما ضعیف نباشد. سؤال این است که جناب آقای اسدی شما که برای کوچک‌ترین موضوع بی اهمیتی در مجلس جلسه و حتی تشکیل کمسیون می‌دهید، تا به امروز چند بار در مورد عملکرد صدا و سیما تشکیل جلسه داده‌اید؟

نکته دیگری که یونس اسدی اشاره کرده، موضوع تأثیر گذاری این رسانه‌هاست،  وی در این نطق گفته است« در غیاب رقابت رسانه‌ای چه بلایی بر سر تربیت فرزندانمان به اسم نهاد خانواده و چه مصیبتی بر سر فرهنگ غنی اسلام دارد وارد می‌شود؟».

این اظهارات اسدی هر چند در جای خود قابل تقدیر است ولی کاش وی به فرهنگ و زبان آذری نیز اشاره می کرند، چرا که سال‌هاست که گویش‌های و ادبیات اصیل ترک زبانان فراموش شده و دیگر از آن زبان و فرهنگ به لطف مدیریت صدا و سیما چیزی دیگری باقی نمانده است و تنها دل خوشی مردم استان اردبیل اخبار ترکی بود که بخشی از آن هم حذف شده است.

هر چند این موضوع بارها از طریق ائمه جمعه استان مورد اعتراض قرار گرفته ولی از جناب آقای اسدی که خود را مدافع فرهنگ مردم استان و شهرستان می‌دانند انتظار می‌رفت که از تریبون مجلس این موضوع را یادآوری می‌کردند.

اما نکته دیگری اسدی در نطق پیش از دستور خود متذکر شده است: دزدی از منازل است. وی با اشاره به اینکه سارقان این روزها با انواع دستگاه‌های فلزیاب در اماکن مسکونی به دنبال گاوصندوق و طلا به راحتی می‌گردند تا بدین وسیله تمام سرمایه مردم را به یغما می‌برند، گفته است:«آیا دستگاه قضا و نیروی انتظامی فکر نمی‌کنند چرا دزدان این همه احساس امنیت می‌کنند.»

این گفته نماینده محترم مردم مشگین شهر در حالی مطرح می‌شود که طبق آمارها میزان سرقت در شهرستان و استان کاهش چشمگیری یافته است، ولی آن چیزی که برایمان تعجب آور است، این است که این نماینده دلسوز در کنار پرداختن به  سرقت از منازل، چرا به موضوع چالش ساز اخذ رشوه، و همکاری چند نماینده با مفسدین اقتصادی اشاره نکرده است. آقای اسدی اگر کسی از دیوار مردم بالا می‌رود به خاطر نیاز شدید اقتصادی است تا از خانواده خود شرمنده نشود ولی یک عده ای که میلیاردها در حساب‌های بانکی آن‌ها وجود دارد آن‌ها چرا بیت‌المال را بیرون می‌کشند.

البته نمایندگان مجلس طبق قانون اساسی حق دارند در همه زمینه ها و امور اظهارنظر کنند و این شأن نماینده است که بی تفاوت نباشد و در همه زمینه ها اظهارنظر کند. ولی شأن دیگر نماینده آینده نگری و نگاه به ریشه ها و حل مشکلات کشور است اکنون اما این آقایان نمایندگان خودشان زیر سوال قرار می گیرند که چرا در مورد صدها پرونده سکوت کرده اند ولی در مورد این پرونده های جنجالی  همچون « فیتیله » وارد می شوند و با احساسات مردم بازی می کنند. آیا این شان نماینده مردم مشگین شهر که از پشت تریبون مجلس شهر مشگین شهر را ناامن جلو می‌کند و برخی از اهالی همین شهر را به دزدی از منازل مردم متهم ‌کند. آیا امکان پذیر نبود این سخنرانی ها را در جلسات خصوصی مطرح و آبروی مشگین شهر را  حفظ می کردید.

وی در ادامه گریزی هم به مسائل جوانان زده و گفته است«چرا این روزها آمار خودکشی و قتل بسیار بالا است؟ هم خودکشی و هم دیگر کشی پدیده نامیمونی است که روزبه روز بیشتر می‌شود و کسی هم توجه نمی‌کند.»

همین موضوع سؤال ما و هزاران خانواده از شما نمایندگان است، نمایندگان باید پاسخ دهند که چرا جوانان ایرانی با داشتن مدرک لیسانس و حتی فوق لیسانس و دکتری بیکار بمانند که دست به خودکشی هم بزنند.

آقای اسدی جوانان به ویژه جوانان مشگین شهر سال‌هاست که تاوان تصمیمات اشتباه نمایندگان را می‌کشند. خوب بود که بجای مطرح کردن موضوع سرقت که آمار آن در شهرستان مشگین شهر  و استان اردبیل بسیار پایین‌تر است، آماری از اعتیاد جوانان را مطرح می‌کردید. لطفاً پاسخ دهید که برای اشتغال این جوانان چه کرده‌اید.آقای اسدی آیا آماری از  تعداد کافه های مشگین شهر دارید؟

جناب آقای اسدی آیا به حال شده است که فرزندانتان از شما چیزی بخواهند ولی شما قادر به تأمین و خرید آن نباشید و با شرمندگی وارد خانه شوید. آقای اسدی آیا شده که به خاطر نبود شغل در شهر محل سکونت خود، مجبور باشید سال‌ها در غربت زندگی کرده و بیشترین تحقیرها را به خاطر خانواده بپذیرید.

نماینده محترم پیدا کردن شغل هر چند وظیفه خود فرد است ولی فراهم کردن زمینه اشتغال وظیفه دولت و نظارت شما مجلسیان است. شما بگویید که چندین بار در مورد بیکاری ۴۰ هزار جوانان شهرستان مشگین شهر در مجلس سخنرانی کرده‌اید و یا از چند سرمایه گذار برای احداث کارخانه و اشتغال‌زایی جوانان به شهرستان دعوت به عمل آوردید.

جناب عالی در مورد افزایش خودکشی در بین جوانان هم سخنرانی کرده‌اید. ولی آیا تاکنون در مورد علت خودکشی مطالعه و تحقیق داشته‌اید. اگر وقت ندارید از مرکز پژوهش‌های مجلس گزارش بگیرید تا متوجه شوید که اکثر کسانی که خودکشی می‌کنند ریشه در مسائل اقتصادی و اجتماعی دارند.

انتهای پیام/ساوالان خبر