خسارت ۲ هزار میلیارد تومانی بلایای طبیعی در مشگین‌شهر

معرفی روستای «موئیل» مشگین‌شهر برای ثبت جهانی در یونسکو

تجلیل از ۲۴ اثر برتر در هنرواره «عباس زمان» در مشگین شهر

مرکز هوشمند ترافیک مشگین‌شهر با اختصاص ۱۵۰ میلیارد ریال راه اندازی می شود

بقعه شیخ حیدر مشگین‌شهر نماد معماری ایلخانان

چرای زودهنگام ویرانگر مراتع استان اردبیل

موزه خصوصی نگارخانه اسناد تاریخی در مشگین‌شهر افتتاح شد

نسخه الکترونیکی شماره 107 دوهفته نامه ایلقار

طرح آبرسانی مشگین شهر نیازمند هفت هزار میلیارد ریال اعتبار است

سدهای نیمه‌خالی شهرستان مشگین‌شهر؛ تنش آبی در کمین است

«پویش همدلی» همزمان با عید فطر در اردبیل اجرا می‌شود

حمایت از بخش خصوصی راهکار مؤثر بر جریان رشد تولید

کد خبر: 16758 | تاریخ انتشار: 11:35:49 - پنج‌شنبه 24 دی 1394 | بدون نظر | |

ممکن بود فاجعه‎‌ای رخ دهد

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران پس از آزادی تفنگداران آمریکایی، گفت: «رفتار ما با تفنگداران آمریکایی اسلامی بود. آن‌ها واقعا نمی‌دانستند که در آب‌های کشور ما هستند.» ارتش آمریکا نیز با صدور بیانیه ای سلامت 10 تفنگدار را تائید کرده است.

ساعتی پیش روابط عمومی سپاه پاسداران در اطلاعیه‌ای از آزاد شدن تفنگداران دریایی آمریکا خبر داده است و مقامات آمریکایی نیز آزادی آنان را تایید کرده‌اند.

در این اطلاعیه که در پایگاه اطلاع‌رسانی سپاه پاسداران – سپاه نیوز – منتشر شده آمده است که با مشخص شدن غیر عمدی بودن ورود غیر قانونی و غیر مجاز شناورهای رزمی آمریکایی به آب‌های سرزمینی ایران در خلیج فارس، بازداشت شدگان در آب‌های بین المللی “رها شده‌اند.”

سردار فدوی پس از این اتفاق در گفت‌وگو با بخش خبری ساعت 14 شبکه اول سیما در خصوص نوع رفتار با تفنگداران آمریکایی گفت: «به دلیل این‌که رفتار ما با آن‌ها اسلامی و بر مبنای اسلام بود؛ بنابراین آن‌ها نیز نگرانی از رفتار ما نداشتند. در عین حال از همان ابتدا تصریح کردند که نمی‌دانستند در سرزمین ما به سر می‌برند.»

دریادار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به رها کردن 10 نظامی آمریکایی بازداشت شده، گفت: «پس از بررسی‌ها، مشخص شد آمریکاییها بر اساس طرح از پیش تعیین شده وارد نشده بودند.»

او تاکید کرد که آنها مقاومتی نکردند و پس از بازداشت، به جزیره فارسی منتقل و پس از طی مراحل مورد نظر رها شدند.

فدوی گفت: «ناوهواپیمابر آمریکایی ترومن در زمان دستگیری متجاوزین 40 دقیقه رفتار غیرحرفه‌ای داشت در حالیکه ما با موشک های ساحل به دریا، شناورهای تندروی موشک انداز و توانمندی های متعدد خود در آمادگی بالایی به سر می بردیم و طی اطلاعیه ای که از سیستم بین المللی پخش کردیم، از حرکات بعدی غیر مسئولانه آنها جلوگیری کردیم.»

او ادامه داد: «ناوهواپیمابر آمریکا و فرانسه در تیررس موشک‌های ما بودند و اگر کار غیرحرفه‌ای خود را ادامه می دادند، فاجعه ای رخ می داد که در طول تاریخ برای آنها اتفاق نیفتاده بود.»

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: آنها در معرض شلیک های ما بودند که در صورت این اتفاق، به انهدام آنها می انجامید.

فدوی با بیان اینکه عبور از آبهای سرزمینی هر کشور قوانین خودش را دارد، گفت: «یکی از این قوانین، تشخیص کشور ساحلی مبنی بر عبور بی ضرر آن شناور است و ما از گذشته اعلام کردیم که عبور آمریکایی‌ها، عبور بی ضرر نیست و این ما هستیم که آن را تشخیص می دهیم.»

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: «بررسی ها، بازجویی ها و بررسی سیستم ناوبری آنها نشان داد که آنها غیر عمد و نادانسته وارد آبهای ایران شدند و در انتها هم خودشان و هم دیپلماتهایشان اشتباهشان را قبول کردند و متعهد شدند که آن را تکرار نکنند و مسئولین ما هم تصمنیم به آزادسازی آنها گرفتند.»

او افزود: «آنها گفتند که می خواستند مسیر کویت به بحرین را طی کنند که مسافت زیادی است و هماهنگی مناسبی با ناوگروه خودشان نداشتند و قاعدتا نباید این مسافت زیاد را با این شناورها می رفتند. سیستمشان مشکل پیدا کرده و طی بازجویی‌ها این موضوع مشخص شد.»

فدوی گفت: «آنها تفنگداران جوانی بودند و یکی از آنها هم خانم بود که با آنها رفتار محترمانه‌ای شد.»

بیانیه ارتش آمریکا
خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آمریکایی آزادی تفنگداران دریایی را تایید کرده‌اند و شبکه خبری سی‌ان‌ان نیز گفته است که آنان برای معاینات پزشکی به ناو هواپیمابر آنزو منتقل شده‌اند.

ارتش آمریکا نیز در این باره بیانیه ای صادر کرد. بیانیه ارتش آمریکا به شرح ذیل است:

«10 ملوان آمریکایی پس از خارج شدن از ایران، سالم تحت نظارت آمریکا قرار گرفتند. هیچ نشانه‌ای از اینکه ملوانان در جریان بازداشت کوتاهشان آسیبی دیده باشند، وجود ندارد.

ملوانان ساعت 8:43 امروز(به وقت گرینویچ) سوار بر دو قایق فرماندهی ریورین که آنها در زمان ماموریتشان ارتباطشان را با نیروی دریایی از دست دادند، جزیره فارسی را ترک کردند. ملوانان پس از آن با ناو هواپیمابر آمریکا منتقل شدند و دو قایق آنها توسط دیگر ملوانان به بحرین که مبدا آنها بود، منتقل شدند.

نیروی دریایی درباره شرایط و وضعیتی که منجر به حضور ملوانان در ایران شد، تحقیق خواهد کرد».

انتهای پیام/فرونیوز

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار