خسارت ۲ هزار میلیارد تومانی بلایای طبیعی در مشگین‌شهر

معرفی روستای «موئیل» مشگین‌شهر برای ثبت جهانی در یونسکو

تجلیل از ۲۴ اثر برتر در هنرواره «عباس زمان» در مشگین شهر

مرکز هوشمند ترافیک مشگین‌شهر با اختصاص ۱۵۰ میلیارد ریال راه اندازی می شود

بقعه شیخ حیدر مشگین‌شهر نماد معماری ایلخانان

چرای زودهنگام ویرانگر مراتع استان اردبیل

موزه خصوصی نگارخانه اسناد تاریخی در مشگین‌شهر افتتاح شد

دستگاه‌های اجرایی اردبیل در تبیین موازین حجاب کوشا باشند

نسخه الکترونیکی شماره 107 دوهفته نامه ایلقار

طرح آبرسانی مشگین شهر نیازمند هفت هزار میلیارد ریال اعتبار است

سدهای نیمه‌خالی شهرستان مشگین‌شهر؛ تنش آبی در کمین است

«پویش همدلی» همزمان با عید فطر در اردبیل اجرا می‌شود

کد خبر: 17878 | تاریخ انتشار: 15:11:25 - سه‌شنبه 4 اسفند 1394 | 5 نظر | |

یادداشت یک کاربر :

اندیشه و طریقت زلیم خانی زنده است …

محمدی نصرآبادی : دیشب خبر خداحافظی آقای سلیم زحمت دوست از عالم سیاست را خواندم. خبری با عکسی لبخند به لب و پرمعنا از ایشانسلیم زحمت دوست
سرم سنگین شد و شرمسارانه دست زیر چانه ام بردم و با ایشان لبخند زدم . یک شادی ساختگی و پر از درد و اندوه

بنی آدم اگر اهل منطق باشد، ماحصل زندگی همنوع خود را با کارنامه و عملکرد آن شخص می سنجند، نه با آرمانهای و تصورات خودش . بیشتر ما هنوز یاد نگرفته ایم که محبت کنیم و عشق بورزیم و دیگران را آنگونه که هستند بپذیریم، نه آنگونه که باید باشند.

زلیم خان که بود و چه کرد ؟
سالها پیش نشریه ای به نام وراوی چون نهالی در این شهر پا گرفت. در اتاقی قدیمی ، چند نفر از اهالی ادب و فرهنگ شهرمان دست به دست هم دادند و وراوی، که به تصدیق دوست و دشمن نمونه اش در این شهر دیگر نیست، متولد شد. باعث و بانیش آقای زحمت دوست بود ، همان زلیم خان خودمان.
وراوی آغاز یک حرکت بود برای ترویج نوشتن و خواندن و مهمتر از همه هویت طلبی و نقد عملکرد مسئولین شهر.
زلیم خانی که من می شناسم محافظه کار نبوده و نیست و از گفتن آنچه به نظرش صحیح تر است، ترسی نداشته و ندارد. زمان شناس است و به فساد آور بودن قدرت اعتقاد تام دارد. حرمت قلم را نیک می داند و قلمش را به مال و متاع دنیا نمی فروشد.
زلیم خانی که قلمش مداحی بلد نبود، در این جامعه نقد ناپذیر، چه زخم زبانها که نکشید و چه تهدیدها که نشد و حتی تا آستانه اخراج از حرفه اش پیش رفت.
زلیم خان معصوم نبوده و نیست. تنها هم و غمش آتیه زادگاه و مردمانش بود و این مهم در سطر سطر نوشته هایش مشهود است
من نو آموز در این چله زندگانیم با هزاررنگان صد چهره، به مرتبتی از شناخت رسیده ام که با خواندن یک مقاله از یک نفر به سر ضمیر و هدف و عرضش پی ببرم. سبک نگارش وراوی زلیم خان مثل انشاهای اخیرش ساده بود برای آگاهی بخشی و فهماندن قومی که به سادگی گول می خورند. اگر پر از تشبیهات نه چندان خوشایند است، نه برای توهین که برای تنبیه است. من پشت این تشبیه ها، دلی می بینم دردمند و دردآشنا که بنایش اصلاح امور مردمی است که از قدرت افکار عمومی غافلند و چون کبک سر در برف برده و چشم بر حقایق و وقایع روزگار بسته اند … آری قلم زلیم خان گاهی تازیانه می شود اما این تنبیه از سر دلسوزی است.
زلیم خان آمده بود تا به ما در حد توانش، گفتن و نترسیدن ، خواندن و نوشتن و مسئولیت پذیری و جوابگو بودن یاد بدهد.

با زلیم خان چه کردند ؟
رسالت یک نویسنده و نقاد اجتماعی نوشتن است و فهماندن ، شاید با آرمانها ، اهداف و اغراض من نوعی متفاوت باشد اما ارزش خواندن و اندیشیدن را دارد، امـــا همگان اینگونه نمی پندارند و سالهاست که در این مملکت بدعتی نامبارک پا گرفته و قومی بر آمده اند که برای ابراز وجود و انکار مخالف، به جای خواندن و فهم مطالب یک کتاب ، صرفا دنبال غلطهای املایی اش می گردند.
مقابل زلیم خان یک عده بودند که جنبه انتقاد را نداشتند و به جای جوابگو بودن و اصلاح امورات و رویه هایشان، به زلیم خان و وراوی اش تاختند و در این نشریه را گل گرفتند و با تهدید و بهتان عرصه را بر او تنگ کردند …
آری مطابق سیری تاریخی، سیاهی ها آمدند و چراغ زلیم خان عصر ما دیگر آن نور سابق را ندارد.
اما من نوعی که در این تاریکی دنبال نور امیدم ، از دور سوسویی می بینم….
زلیم خان شاید تنها به نظر برسد، اما رفتنی نیست !
به فرض محال هم که برود
اندیشه و طریقت زلیم خانی زنده است …

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


5 ديدگاه مطلب براي " اندیشه و طریقت زلیم خانی زنده است … " ارسال شده است.

 1. رضا گفت:

  جناب آقای زحمت دوست با سلام . برای شما احترام زیادی قایلم اما از شما فرهیخته شهرمان انتظار نداشتیم از کسی حمایت کنی که از بازماندگان فرهنگ و ادبیات احمدی نژادی است. شما اینطوری می خواهید کاروان جوانان را به سوی پیشرفت حرکت دهید . شما خوب می دانید آن کاندیدای احمدی نژادی در صورت انتخاب ، نماینده تندروان کشوری خواهد بود و نه نماینده مردم مشگین شهر. خوب می دانید که ایشان در صورت راهیابی به مجلس به جز سنگ اندازی جلوی دولت اعتدال روحانی و جدال با آنها هیچ ارمغانی برای شهرمان نمی آورد. آیا اینطوری زکات بزرگی و فرهیختگی خود را پرداخت می کنید؟ در هر حال برای ما عزیزی ولی گله مندیم. در هرحال شما هم مختارید از هرکسی حمایت کنید اما … .
  سایت محترم لطفا منشر کنید و اگر صلاح نداستید انتشار دهید حداقل این متن را به دست آقای زحمت دوست برسانید. ممنون از زحمات شما.

 2. سلیم زحمت دوست گفت:

  آقا رضا، دوست عزیز، از لطف عالی سپاسگزارم، ولی باور کنید بنده تا به امروز از هیچکسی حمایت نکرده ام، همه نوشته هایم در آرشیو هستف حتی یک جمله در حمایت یا تایید کسی ننوشته ام

 3. دانش آموز گفت:

  وراوی ، مشکین آدی دوردوقجا دوراجاق. وراوی ده سلیم زحمت دوست کیمی زحمت سئور و زحمت چکر اینسانلارین امضا سی وار. مین یاشاسین بواینسانلار.

 4. علی امامعلیزاده میرک گفت:

  زلیم خان محبوب قلبهاست

 5. سلیم زحمت دوست گفت:

  جناب محمدی نصر آبادی، فقط می توانم بگویم ” لطفها می کنی ای خاک درت تاج سرم” و البته می دانم که شما از روی لطف و بزرگواری این صفتها را به بنده داده ایدف و الا اگر دستی به قلم برده ایم از لطف شما همشهریان و دوستان عزیز است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار