مرکز هوشمند ترافیک مشگین‌شهر با اختصاص ۱۵۰ میلیارد ریال راه اندازی می شود

بقعه شیخ حیدر مشگین‌شهر نماد معماری ایلخانان

چرای زودهنگام ویرانگر مراتع استان اردبیل

موزه خصوصی نگارخانه اسناد تاریخی در مشگین‌شهر افتتاح شد

نسخه الکترونیکی شماره 107 دوهفته نامه ایلقار

طرح آبرسانی مشگین شهر نیازمند هفت هزار میلیارد ریال اعتبار است

سدهای نیمه‌خالی شهرستان مشگین‌شهر؛ تنش آبی در کمین است

«پویش همدلی» همزمان با عید فطر در اردبیل اجرا می‌شود

حمایت از بخش خصوصی راهکار مؤثر بر جریان رشد تولید

ثبت ششمین ژئوسایت طبیعی

سرمای بهاره بیش از ۴۰ هزار میلیارد ریال به باغات مشگین شهر خسارت وارد کرد

باغداران مراقب سرمازدگی بهاره باشند

کد خبر: 18341 | تاریخ انتشار: 16:49:21 - پنج‌شنبه 20 اسفند 1394 | 21 نظر | |

به قلم مسعود شاهعلیزاده:

کدام جهنّم؟

به یاد ندارم کی و کجا این مطلب( طنز) را خوانده بودم اما ظرافت خاص خود را دارد خواندنش را مسعودتوصیه می کنم.داستان از این قرار است:کارمندی از ایران زمین دنیایش را عوض می کند، پس از رسیدگی به حساب وکتابش او را اهل جهنّم تشخیص می دهند.اما به خاطر اینکه در طول سی سال خدمت تنها یکبار به موقع و سر وقت در محل کارش حضور پیدا کرده بود، ازباب تشویق او را در انتخاب جهنّم دلخواهش مختار گذاشتند:جهنّمی که ساکنین آن ایرانی ها  بودند و جهنّم دیگری که ژاپنی ها در آن مجازات می شدند.

هموطن ما از مزایا و معایب هر یک پرسید.وی را گفتند: در جهنّم ویژه ی ژاپنی ها هفته ای یک بار و ماهی چهار بار در موعد مقرر قیر جوشان را با قیف مخصوص به حلق شما خواند ریخت و این عمل در جهنّمی که ایرانی ها ساکن هستند هفته ای هفت بار و ماهی سی روز تکرار خواهد شد. او جهنّم ژاپنی ها را برگزید. دو ماه پیاپی آنچه را که وعده داده بودند تجربه کرد: سر ساعت معین و بدون تاخیر مامورین حاضر می شدند و ماموریت خود را به عمل می آوردند.از بس که متحمل عذاب غیر قابل تحمل شده بود با خود گفت تردید ندارم که هموطنانم دیگر باید پوستی هم برایشان باقی نمانده باشد.اجازه خواست و به دیدار هموطنان خود شتافت.با کمال تعجب آنان را در حال عشرت یافت.جویای علت امر شد.بدو گفتند:

از روزی که ساکن جهنّم شده ایم هرگز مجازاتی را تجربه نکرده ایم; روزی قیر مهیا بود ولی قیف نبود.روز دیگر قیف آماده بود اما قیر نبود.و روزی هر دو فراهم بودند اما کسی نبود برای ریختن قیر،بدین سبب ما را در عیشیافتی!.

با این توصیف شما کدامین را ترجیح می دهید؟.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


21 ديدگاه مطلب براي " کدام جهنّم؟ " ارسال شده است.

 1. جهنم دوست گفت:

  بنده ایرانی هستم و غیرتم اجازه ورود به جهنم ژاپن را نمی دهد.

 2. سعید گفت:

  بکارسان ؟؟؟ یا بیزی بکار حساب لیرسان ؟؟؟؟

 3. میلاد گفت:

  خدا گر زحکمت ببندد دری………به رحمت گشاید در دیگری
  ما که جهنم را تجربه می کنیم از گرانی نزدیک عید.

 4. مهران گفت:

  جناب مدرس شاهعلیزاده بسوزه پدر بیکاری.

  • مسعود شاهعلیزاده گفت:

   جناب مهران:
   چو بشنوی سخن اهل دل مگو که خطاست
   سخن شناس نه‌ای جان من خطا این جاست
   همین و بس

 5. کاظم گفت:

  زنده باد ایران ،پاینده باد جهنم ایرانیان و افزوده باد بر کار مفید ایرانیان.آمین

 6. متاسف گفت:

  مطالبی که سایت ها منتشر می کنند نشانه میزان ارزش هر سایت است دوست ندارم سایت ایلقار نیوز ارزش خود را با این نوع مطالب سبک و سخیف و سفسطه ها پایین بیاورد . هر مطلبی ارزش خواندن و تلف کردن وقت مخاطبین تان را ندارد . با احترام

  • رضا از اردبیل گفت:

   واقعا متاسفم برای این سایت با این مطالب مذخرف

 7. مقصود گفت:

  عاشقین سوزی قوتاراندا یاریم یاریم سسلر

 8. مسعود شاهعلیزاده گفت:

  عالیجنابان:متاسف و مقصود،ببخشید چون بنده قدری تجزیه و تحلیل کلام خوانده ام،به نکات بسیار ظریفی در نوشته ی هر دو بزرگوار پی بردم.یعنی اینکه1-تحت تاثیر فضای خاص انتخابات مطالبتان را نوشته اید با علم به اینکه حقیر را همسو با جهت گیری سیاسی خود نیافتید.2-نوشته ی فوق طنزی است در نوع خود کم نظیر.کاش کمی یا تامل می کردید و یا از دوستان ادیب خود که آشنایی به سبک های ادبی دارند برای درک محتوای مطلب راهنمایی می خواستید.اگر اندکی به مطالعات خود بویژه مطالعات ادبی بیفزایید،و مجدداً متن را بخوانید برای شما خوبان بسیار با مفهوم و تحسین برانگیز خواهد شد.زنده باشید.

  • متاسف گفت:

   آقای شاهعلیزاده همکار محترم فرهنگی با سلام . به قرآن محمد قسم تحت تاثیر فضای انتخاباتی این مطالب را ننوشتم نمی دانم چرا اینگونه بچه گانه دفاع میکنی . باور کنید اصلا طرفدار هیچ کاندیدایی هم نبودم شخصیت شما حیف است که اینگونه …. ما انتظارات بیشتری از مطالب علمی و نقدهای سیاسی و فرهنگی و اجتماعی شما داریم تا جامعه از شما و امثال شما یاد بگیرند نه اینگونه نوشتجات که همه را به خودتان بخندانید . از راهنمایی و ارشادتان در مورد اینکه به مطالعات ادبی مان اضافه کنیم ممنونم . موفق و پایدار باشید

   • مسعود شاهعلیزاده گفت:

    متاسف محترم با عرض ارادت این نوشته همانی است که جنابعالی می خواهید .شاید در تشخیص آن مشکل دارید.این طنز نوشته نقدی است بر اجتماع و یکی از اهداف طنز خنداندن مخاطب است اما نه از نوع هجو.

 9. قدردان گفت:

  بسیار آموزنده و تکان دهنده بود من خیلی لذت بردم.زنده باشید استاد عزیز و از قلمتان ما را بهره مند سازید.یاشاسن استاد

 10. مهران گفت:

  ادبیاتت هرز شده یه چیزی میپرونی:))

 11. مهران گفت:

  من اینو زمان ناصرالدین شاه قاجار خونده بودم،نمیدونم چرا ایلقار گذاشته؟:))
  راستی منم شعر بلدما:
  زادِ فردایِ خود امروز از اینجا بردار
  ین نه راهیست که هرروز توان آمد و رفت
  در راه بهتری قدم بردار باشد که رستگار شوی و به چشم مردم،بیکار نیایی.

 12. مهرداد گفت:

  اصولا هر نوشته ای که دارای پیام باشد ارزش ادبی دارد.بنده با خواندن این طنز گزنده شوکه شدم.این متن با زبان بی زبانی رسانده است آنچه را که باید می رسانید.درسی را که من از این نوشته کوتاه آموختم با تمام آنچه که تاکنون خوانده ام عوض نمی کنم.مهارت شما در انتقاد از اوضاع کشور و در قالب طنز مرا بر آن داشت تا بگویم زنده باشی استاد.

 13. amin گفت:

  مسعودخان خروجی طنز شما یعنی ایرانیان دزدند یک تهمت است ما دنبال حل مشکلات واقعی هستیم البته طنز هم جای خود دارد بستگی دارد ازچه جنسی برگزینی.

 14. شهرام گفت:

  سلام استاد،حقیر افتخار شاگردیت را دارم.خیلی حوصله داری که جواب بی منطق ها را نمی نویسی.من از طرف شما بزرگوار به اونها میگم:لطفا یه دهن برامون خفه شوید.

 15. اورنگ گفت:

  قلمت مانا استاد عزیز.همینو میتونم بگم

 16. مدد گفت:

  تبریک ویژه به ایلقار نیوز.بسیار مایه ی افتخار است برای ما که با نوشته هایی آشنا می شویم که ارزش ادبی فوق العاده ای دارند.خصوصاً نوشته ی حاضر که بنده عاجز هستم از ارزیابی آن. لطفاً از این طیف نویسندگان که مهارت نویسندگی را به خوبی آموخته اند بهره ببرید و ما را نیز از فیض آن ها بهره مند سازید.با تشکر فراوان.
  خواهش می کنم از کامنت نویسان عزیز که کامنتشان در خور مطلب باشد.کوچه بازاری نوشتن در شان یک مخاطب باسواد نیست.با عرض پوزش.

 17. مسعود گفت:

  آقای متاسف قرآنی که قسم خوردید در سوره بقره میفرماید که ” خداوند بخاطر سوگند لغو شمارا کیفر نیمدهد بلکه به آنکه در دلتان است کیفر خواهد داد”
  و اما برای هر چیزی قسم نخورید که دانش آموزانتان از شما درس میگیرند

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار