بقعه شیخ حیدر مشگین‌شهر نماد معماری ایلخانان

چرای زودهنگام ویرانگر مراتع استان اردبیل

موزه خصوصی نگارخانه اسناد تاریخی در مشگین‌شهر افتتاح شد

نسخه الکترونیکی شماره 107 دوهفته نامه ایلقار

طرح آبرسانی مشگین شهر نیازمند هفت هزار میلیارد ریال اعتبار است

سدهای نیمه‌خالی شهرستان مشگین‌شهر؛ تنش آبی در کمین است

«پویش همدلی» همزمان با عید فطر در اردبیل اجرا می‌شود

حمایت از بخش خصوصی راهکار مؤثر بر جریان رشد تولید

ثبت ششمین ژئوسایت طبیعی

سرمای بهاره بیش از ۴۰ هزار میلیارد ریال به باغات مشگین شهر خسارت وارد کرد

باغداران مراقب سرمازدگی بهاره باشند

بهشتی به نام جهنم دره در دامنه سبلان

کد خبر: 19403 | تاریخ انتشار: 22:28:58 - سه‌شنبه 7 اردیبهشت 1395 | 4 نظر | |

مه لقا شکاری میرک:

آینده گردشگری مشگین شهر(بخش اول)

ایلقار نیوز : صنعت گردشگری دردهه های اخیربه عنوان بزگترین صنعت خدماتی دردنیا و یکی از بنیادی ترین فعالیت های اقتصادی درجهان مطرح شده است98989898989889898-300x150

شهرستان مشکین شهر با طبیعت زیبا چشم اندازهای منحصربه فرد و اماکن تاریخی وجود چشمه های  آبگرم معدنی کم نظیر جهان از جمله قینرجه(داغ ترین چشمه کلرایدی جهان)، شابیل ،موئیل، ایلاندو و…   وهمچنین آب وهوا کوهستانی سالم  به یک منطقه جذاب و دیدنی وتفریحی برای گردشگران می باشد. متاسفانه به دلیل برخی ناملایمات وکم کاری این  پتانسیل ها ی گردشگری به درستی تعریف نشده است. پر واضح است. گردشگری در کنار اقتصادپایدار میتواند این شهرستان را به یکی از قطبهای گردشگری ایران وحتی جهان تبدیل کند.

خوشبختانه قدمهای اولیه وزیربنایی برای شکوفا شدن این صنعت بین المللی برداشته شده است. متفکر واندیشمند اقتصادی مشکین شهر جناب آقای دکتر ملکی نماینده دوره هفتم وهمچنین منتخب دوره دهم مجلس شورای اسلامی که بارها در سطح کشور با اندیشه وتفکر اقتصادی خود کارخانه جات مهم صنعتی کشور را ازمرز ورشکستگی نجات داده وبا برندهای جدید که درسطح دنیا مطرح است (نوشیدنی های دلستر، ایراندا و..) به مدیر نمونه کشوری تبدیل شده است.

دردوره هفتم مجلس شورای اسلامی با آوردن سرمایه گذاران شخصی در محل پارک جنگلی مشکین شهر ودره زیبای خیاو چایی ایده پل معلق را مطرح کرد. ودر مدت کم کارهای تملک زمین ورفع معارض  را تمام کرده وشروع به پایه گذاری وکابل کشی پل نمودند. متاسفانه با اتمام دوره نمایندگی ایشان این طرح عظیم گردشگری به دست فراموشی سپرده شد. با رایزنی استاندار محترم وسفارش شخص دکتر ملکی بیشتر از یک سال است که قسمت هایی از این طرح بزرگ به بهره برداری رسیده است.  وامیدواریم در این دوره چهار ساله شاهد افتتاح قسمتهای دیگر این پروژه من جمله تله کابین ، هتل گردان وپیست های زمستانه و.. باشیم . از ثمرات مثبت این مجموعه گردشگری  میتوان سرازیر شدن خیل عظیم گردشگران داخلی وحتی خارجی در تابستان گذشته به مشگین شهربودیم. امید داریم با اتمام کامل این پروژه وتکمیل زیر ساخت ها هیچ مانعی برای اسکان طولانی مدت گردشگران را نداشته باشیم. چرا که باور داریم با توسعه صنعت گردشگری در کنار صنعت مکانیکال قدمهای مثبتی را درجهت ایجاد اشتغال برداریم.

صنعت گردشگری نوعی سرمایه‌گذاری غیر‌مستقیم در داخل کشور است و اثرهای انبساطی آن در کلیه بخش‌های اقتصادی، اثرهای توسعه‌ای دارد. به همین دلیل برنامه‌ریزی عامل مهمی‌ برای دستیابی به موفقیت در بخش گردشگری است که مجریان را بر آن می‌دارد تا بر اساس محدودیت زمانی‌، خود را به نقطه عطف دیدگاه سیاست‌گذاران نزدیک کنند. البته با رویکرد مثبت منتخب مشکین شهرو داشتن رابطه نزدیک ایشان با سرمایه گذاران خارجی  وداخلی می توان به آینده امیدوارتر بود .صنعت توریسم و سهم آن در اقتصاد از جمله مباحث مهمی ‌است که مورد‌توجه صاحبان امر قرار گرفته است و ارتباط تنگاتنگی با صنایع دیگری مانند هتلداری، حمل و نقل،صنایع‌دستی، رستوران‌داری، صنایع‌غذایی، کشاورزی و… دارد. اصلی‌ترین کارکرد این صنعت کسب درآمد، ایجاد زمینه اشتغال، فروش کالاها و خدمات مورد‌نیاز گردشگران و به ویژه صنایع‌دستی توسعه حمل و نقل و رونق اقتصادی است.

گردشگری موضوعی چندوجهی است که بخش های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، جغرافیایی و مدیریتی با آن در ارتباط هستند. از یک طرف گسترش گردشگری می تواند موجب رونق بیشتر هر یک از این بخش ها گردد و مستقیماً بر آنها تاثیرگذار است و از طرف دیگر پیشرفت و به روز بودن این زمینه ها، موجب افزایش جذب گردشگر و به دنبال آن رشد اقتصادی و بهبود وضع عمومی خواهد شد.

مه لقا شکاری میرک

دانشجوی ارشد رشته مدیریت صنعتی

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


4 ديدگاه مطلب براي " آینده گردشگری مشگین شهر(بخش اول) " ارسال شده است.

 1. عزیز گفت:

  باسلام
  بی شک لازمه توسعه وپیشرفت هر منطقه در بالفعل نمودن پتانسیلهای بالقوه وخدادای میباشد واسانترین وسریعترین راه رسیدن به توسعه وابادنی مشگین شهر در توسعه ورونق صنعت گردشگری میباشد که در این زمینه مشگین شهر نه تنها در استان بلکه در کل کشور بینظیر است برخود وظیفه میدانم از زحمات سرکار خانم شکاری تشکر وقدردانی بنمایم وامیدوارم همه ماهمشهریان در کنار هم وبا حمایت نماینده محترم جناب اقای دکتر ملکی به این مهم دست یابیم انشااله

 2. رضا گفت:

  در تایید فرمایشات دوست عزیزمان آقا عزیز لازم میدانم بگم آینده اقتصادی مشکین شهر فقط می تواند با گردشگری وجذب توریسم رونق پیدا کند. ودیدگاه خانم شکاری در این مورد علمی وبه جا می باشد

 3. عزیز گفت:

  باسلام
  افتخار میکنم همشهریهای اگاه وبادانشی امثال آقا رضادارم

 4. کیم فوت الیب عایا؟؟؟ گفت:

  نوشیدنی های دلستر، ایراندا!!!
  گردشگری!!! قانونگذاری!!!
  وات ایز یور فاز؟

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار