بقعه شیخ حیدر مشگین‌شهر نماد معماری ایلخانان

چرای زودهنگام ویرانگر مراتع استان اردبیل

موزه خصوصی نگارخانه اسناد تاریخی در مشگین‌شهر افتتاح شد

نسخه الکترونیکی شماره 107 دوهفته نامه ایلقار

طرح آبرسانی مشگین شهر نیازمند هفت هزار میلیارد ریال اعتبار است

سدهای نیمه‌خالی شهرستان مشگین‌شهر؛ تنش آبی در کمین است

«پویش همدلی» همزمان با عید فطر در اردبیل اجرا می‌شود

حمایت از بخش خصوصی راهکار مؤثر بر جریان رشد تولید

ثبت ششمین ژئوسایت طبیعی

سرمای بهاره بیش از ۴۰ هزار میلیارد ریال به باغات مشگین شهر خسارت وارد کرد

باغداران مراقب سرمازدگی بهاره باشند

بهشتی به نام جهنم دره در دامنه سبلان

کد خبر: 19064 | تاریخ انتشار: 16:02:36 - دوشنبه 23 فروردین 1395 | بدون نظر | |

به قلم احمد رضایی:

دولت روحانی ، مسئله هسته ای، چالش های پیشرو

ایلقار نیوز:۲۰ فردوردین روز ملی فناوری هسته ای نام گذاری شده است . فن آوری که می تواند در بخش های مهم علمی پژوهشی و حتی تولید نقش بسزایی داشته باشد . بدیهی است که با دارا بودن  این فن آوری نوین کشور  همگام با   پیشرفت جهانی بیش از پیش از  توسعه پر شتاب  عقب نمی مانیم .

البته فن آوری های نوین از جمله فن آوری هسته ای  زمانی  مفید خواهد بود که از پژوهشکده ها و آزمایشگاها خارج شده  به صورت عملی  و میدانی در خدمت بخش های مختلف قرار بگیرد. همانند استفاده از فن آوری هسته در بخش رادیو داروها که چند دهه است  از آن در کشورمان استفاده می شود. با این مقدمه کوتاه نگاهی مختصر به روند و سر انجام  پر هیاهو و پر فراز و نشیب فن آوری هسته ای که بیشتر  تحت عنوان  مسئله هسته ای و یا مذاکرات هسته ای  شناخته می شود  و کما کان از موضعات مهم مطروحه در کشور می باشد می پردازیم.

images (4)

-روحانی پرونده هسته ای را در چه وضعیتی از محمود احمدینژاد تحویل گرفت.

حسن روحانی در حالی توانست به مسند ریاست  جمهوری برسد که از عمده شعارهای  انتخاباتی او به سر انجام رساندن پرونده هسته ای و پایان دادن به این بحران که عمر آن از یک دهه گذر می کرد بود . روحانی با دادن این وعده ریسک بزرگی را می پذیرفت با توجه به قطعنامه های متعدد  صادر شده بر علیه ایران توسط شورای امنیت و همچنین قرار گرفتن ایران در ذیل فصل ۷ منشور شورای امنیت (که به معنی عمل در حالت تهدید علیه صلح، نقض صلح و تجاوز بود ) و به تبع این قطعنامه ها که موجب  آغاز تحریم های ظالمانه ، کمر شکن و فلج کننده از بخش بانکی گرفته تا از دست دادنه  بازار فروش نفت و کاهش تولید  آن از ۵ میلیون بشکه روزانه در اوایل دولت احمدینژاد به کمتر از ۵۰۰ هزار بشکه شد . همچنین تحریم ظالمانه و غیر انسانی  دارویی و صدها تحریم های یکجانه و چند جانبه ی ورای تحریم های شورای امنیت ،گوشه ای از مشکلات که مستقیما مربوط به مسئله هسته ای بود که  جلوی پای روحانی قرار داشت با این همه اکثریت رای دهندگان به روحانی نه چندان مشهور که علنا و آشکارا وعده حل فصل بحث هسته ای را میداد  اعتماد کردند .

images (5)

-روحانی و عملکرد او در قبال حل و فصل مسئله هسته ای

حسن روحانی میدانست  راه حل بسیاری از مشکلات کشور خصوصا مشکلاتی که در در پنج شش سال اخیر واقع شده بود از بازگشاییه بزرگراه بن بست  پرونده هسته ای می گذرد . او می دانست برای رونق سرمایه گذاری و ایجاد ثبات اقتصادی و راضی کردن سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای قبول ریسک سرمایه گذاری در ایران باید پرونده تنش زای هسته ای به سرانجام برسد. در غیر این صورت محال است با وجود تحریم های اقتصادی شدید  عدم ثبات در اقتصاد ، نبود بیمه های معتبر سرمایه گذاری  همچنین موانع پیش روی صادرات و عدم توانایی در واردات تکنولوژی های مورد نیاز رفع بیکاری بیست درصدی  ،کاهش تورم  ۴۵ درصدی و تبدیل رشد اقتصادی منفی ۶ درصد  به روند مثبت که همگی ارث رسیده از احمدینژاد  بود کاری ناشدنی است .بنابراین  روحانی در مورد سیاست داخلی و  بسیاری از عزل و نصب ها آنچنان انرژی نگذاشت و با تیم سیاست خارجی که با محول شدن مسئولیت مذاکرات به وزارت خارجه انسجام خواصی یافته بود و با جلب اعتماد و نظر مثبت رهبر انقلاب آیت الله خامنه ای به پیکار این مشکل اساسی رفت .

 با حمایت های مستمر رهبری انقلاب  که در ضمن حمایت از تیم مذاکره کننده  خدعه ها و بی اعتمادی طرف های مقابل را متذکر می شدند و علی رغم  سنگ اندازی های مخالفان داخلی و خارجی با ممارست و شجاعت و کاردانی مثال زدنی محمد جواد ظریف و تیم همراهش سر انجام در اواخر دی ماه امسال مذاکرات هسته ای به سر انجام خود رسید و این بسیار مهم بود که بحرانی که عمر آن بیش از یک دهه می رسید و در هشت سال بی تدبیری دولت محمود احمدینژاد که با بهانه دادن دست غربی ها و نادیده گرفتن مسایل بین الملی برخی دولتهای غربی را گستاختر کرده بود و   پیچیدگی های بسیاری در مسائل جهانی و منطقه ای ایجاد شد  در عرض دو سال اندی فقط با گفتگو و مذاکره به سر انجام برسد .

-چالش های داخلی  مربوط به مسئله هسته ای پیش روی روحانی

همچنان که در روند انجام مذاکرات هسته ای کارشکنی های فراوانی  از سوی احزاب رقیب در داخل دولتهای ۵ +۱ و برخی کشورهای عربی صورت می گرفت این مخالفتها و کارشکنی و ها و بهانه جویی ها به آنها ختم نمی شد و  با شدت بسیار بالایی در داخل کشور در حال انجام بود . جالب اینجا بود همان هایی که خود با  تحریک غرب که همیشه سلطه جویی در ذات آنها بوده و هست و دادن بهانه دست آنها عامل به وجود آمدن تحریم های  کمر شکن و بروز بحران شده بودند به جای اینکه در جایگاه پاسخ گویی برآیند در کمال ناباوری در نقش طلبکار ظاهر شدند  و بیشتر بهانه های آنها توقف غنی سازی در خلوص بالا بود  که جزئ برای ساخت بمب اتم کار برد آنچنانی دیگری ندارد . از انجا که بر اساس سیاست کلی نظام و همچنین فتوای رهبر انقلاب مبنی بر مرود دانستن استفاده از سلاح هسته ای هیچ گونه نیازی به این غلظت نداریم و نخواهیم داشت اما با این همه دلواپسان که همان خاموشان و یا دست اندکاران افتضاحات اقتصادی و فرهنگی و سیاست خارجی دولت قبل بودند فریاد وا مصیبتا سر داده با تمام امکانات که از بیت المال در خدمتشان هست بر علیه این مذاکرات و کم رنگ جلوه دادن و زیر سوال بردن آن  بر علیه روحانی شمشیر کشیده اند .

مخالفان روند مذاکرات هسته ای با استفاده از رکود اقتصادی که حاصل  ندادنم کاری ها و ماجراجوی های اقتصادی دولت قبل که علی رغم هشدارهای صدها اقتصادان ادامه پیدا می کرد بود  و تورم ۴۵ درصدی که با چاپ و تزریق پول بدون پشتوانه  برای پر رونق نشان دادن مقطعی عمر دولت احمدینژاد و   عدم اختصاص دادن یارانه تولید  و  ورشکست کردن کارخانجات موجب بی رونقی بازار و بیکاری گسترده شده بود  را اهرمی بر علیه روحانی استفاده بکنند و با جو سازی بتوانند روحانی را تحت فشار قرار دهند  .

اکثریت این مسایل صرف نظر ار رقابت سیاسی سالهای متمادی  در سالهای اخیر بیشتر حول محور مذاکرات هسته ای رقم میخورد چوت دلواپسان و مخالفان روحانی می دانند که اگراین روند یعنی برداشتن تحریم ها ی مربوط به مسئله هسته ای  به شرایط اقتصادی بهتر برای مردم بی انجامد ،سالهای طولانی هیچ اقبالی از سوی اکثریت مردم به طیف اصولگرا خصوصا جبهه پایداری و احمدی نژادی ها نخواهد بود و این مهمترین دلیل است که اصولگرایان تندرو را این چنین بی محابا مقابل دولت روحانی قرار داده است. در وضعیت فعلی علی رغم اینکه در بازار رونق آنچنانی وجود  ندارد و به تبع اتخاذ سیاست انقباضی دولت برای کنترل نقدینگی لجام گسیخته سالهای فروش ۱۲۰ دلاری نفت و قرضهای بدون پشتوانه از بانک مرکزی و  تزریق آن به بازار در دوران محمود احمدینژاد نقدینگی کاهش یافته و موجب توقف تقاضا شده و به دنبال آن رکود پدیدار گشته . لیکن با برداشتن بسیاری از موانع تجارت خارجی و هموار شدنه ورود سرمایه گذاران خارجی و همچنین بازگشت به بازار نفت هرچند با یک چهارم قیمت دوران فروش احمدینزاد و رفع تدریجی تحریم های ظالمانه ، بانک جهانی  برای سال ۹۵ رشد اقتصادی ۴  تا ۵ /۵ درصد پیش بینی کرده که نوید بازگشت رونق اقتصادی به کشور خواهد بود و امیدواری های زیادی برای مقابله با شعار های پوپولیستی و عوام فریبانه خواهد بود در غیر این صورت شرایط برای دولت روحانی آنچنان آسان نخواهد با اینکه احتمال ۸ ساله شدن دولت روحانی  زیاد هست.

انتهای پیام/ماحمد رضایی مدیر مسئول شکین سلام

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار