معرفی روستای «موئیل» مشگین‌شهر برای ثبت جهانی در یونسکو

تجلیل از ۲۴ اثر برتر در هنرواره «عباس زمان» در مشگین شهر

مرکز هوشمند ترافیک مشگین‌شهر با اختصاص ۱۵۰ میلیارد ریال راه اندازی می شود

بقعه شیخ حیدر مشگین‌شهر نماد معماری ایلخانان

چرای زودهنگام ویرانگر مراتع استان اردبیل

موزه خصوصی نگارخانه اسناد تاریخی در مشگین‌شهر افتتاح شد

نسخه الکترونیکی شماره 107 دوهفته نامه ایلقار

احتمال جیره‌بندی آب مشگین‌شهر در تابستان امسال

طرح آبرسانی مشگین شهر نیازمند هفت هزار میلیارد ریال اعتبار است

سدهای نیمه‌خالی شهرستان مشگین‌شهر؛ تنش آبی در کمین است

«پویش همدلی» همزمان با عید فطر در اردبیل اجرا می‌شود

سرمای بهاره بیش از ۴۰ هزار میلیارد ریال به باغات مشگین شهر خسارت وارد کرد

کد خبر: 19950 | تاریخ انتشار: 16:59:40 - چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395 | 7 نظر | |

خوب بخوانید

چه راحت با آبروی افراد بازی می شود

ایلقار نیوز:/به یاد دارم  یکی از دوستان قدیمی را دستبند به دست به همراه یک سرباز نیروی 129انتظامی در میدان امام خمینی دیدم . به سرعت به سمت وی رفته و وضعیت را جویا شدم. بنده خدا نمی دانست از خجالت چه بگوید. گفتم ناراحت نباش سعی خودم را در کمک به تو خواهم کرد . آنگاه در چند قدمی که به لطف سرباز نیروی انتظامی با وی همراه شدم گفت که چکی داشته که مدتی پیش آن را گم نموده و ظاهرا فردی آن را پیدا کرده و با درج مبلغی درآن حکم جلب وی را گرفته بود …… آن روز صرف نظر از مشکلی که برای دوستم پیش آمده بود ، موضوع دیگری ذهن مرا تا مدتها می آزرد و آن مسئله همانا نقض حقوقی بود که از یک فرد با آبرو و بی گناه توسط جامعه به عمل آمده بود . من آن روزها مرتبا با خود فکر می کردم که اگر به جای دوستم من بودم که برگی از دسته چک خود را گم می کردم، آیا باید با چنین شکل و شمایلی در خیابانها ظاهر می شدم و تکلیف موکلین و مردمی که احتمال داشت مرا با آن شکل و شمایل در خیابان ببینند چه می شد؟

اما این روزها خیابان جای خود را به شبکه های مجازی داده است و تصاویر افراد بدون اینکه جرم آنها ثابت شود، در شبکه های مجازی منتشر می شود.  در این تغییر و تحولات آنچه باید مطمح نظر قرار گیرد ، اصول مسلم حقوقی و قوانین الهی است که درهمه ازمنه و امکنه یکسان ولا یتغیر هستند . یکی از این اصول حفظ حقوق متهم و در راس آن حفظ عرض و آبروی متهم است. صرف نظر از آیات و روایات وارده در دین اسلام درباب حرمت آبروی انسانها ، اصول نوزدهم ، بیستم و بیست و دوم قانون اساسی نیز حیثیت و آبروی مردم را مد نظر و تحت حمایت قانون قرار داده است.

بر این طبق قوانین نمی توان متهم را به صورت علنی به مردم شناساند بر اساس اصول قوانین اساسی کشور حتی نباید هر مجرمی را هم به صورت علنی در کل کشور آبرویش را ببریم زیرا بر اساس قانون اساسی حراست از حیثیت و آبروی افراد جزو وظایف اصلی حکومت است.نمی توان در مورد اتهام اشخاص با ذکر نام و مشخصات، مطالبی را اعلام کرد و حتی نمیتوان نام متهمانی که مرتکب جرایم متعدد شده اند را با چاپ عکس از طریق روزنامه و رسانه ها به صورت عمومی و برای عموم جامعه رونمایی کرد.

این مطلب از آن جهت است که در روزهای گذشته متاسفانه برخی سایت ها بدون اطلاع دقیق از نحوه و چگونه دستگیری برخی افراد، اسامی را با ذکر دقیق و حتی عکس مجرمین احتمالی منتشر می کنند که این خود نقض قانون محسوب می شود و طرف مقابل می تواند طبق قانون شکایت و ادعای حیثیت کند. و نشریات فقط در صورتی می توانند عکس و اسامی را منتشر کنند که با حکم دادگستری باشد.

این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که دین مبین اسلام و توجهات خاصی به آبروی انسانها نموده است . در احادیث و روایات متعدد آبروی انسان را مانند مال و خون مسلم تا قیامت محترم شمرده و هرگونه تلاش دربی آبرو کردن انسان دیگر را درحکم خروج از ولایت خدا و گناه کبیره بر شمرده است . داستان های مختلفی نیز از ائمه اطهار در این خصوص وجود داشته و روایت شده است . از طرفی مهمترین صفتی که ما انسانها از خالق خود می شناسیم ، همان صفت ستار العیوبی خداوند متعال است . فلذا شایسته و بایسته است مسئولین دستگاه قضا که یک ازوظایف اصلی آنها پیشگیری از وقوع جرم در جامعه بوده ، در کشوری که دین مبین اسلام در آن حاکمیت دارد ، به سبب منصبی که در اختیاردارند به خود اجازه ندهند تا ازهرگونه اختیاری برای کشف جرائم استفاده نموده و با انتشار و چاپ عکس مسلمانان در رسانه ها و نشریات اقدامی بر خلاف تعالیم دینی انجام دهند و همچنین توصیه می شود قضات دادسرا ها و ضابطان ذیربط برای جلوگیری از وقوع جرم و دستگیری متهم یا متهمان احتمالی طرق جایگزین را بر گزیده وامکانی به مجرمان داده تا پس از تحمل مجازات و اصلاح به آغوش جامعه بازگردند .

انتهای پیام/ساولان خبر

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


7 ديدگاه مطلب براي " چه راحت با آبروی افراد بازی می شود " ارسال شده است.

 1. حر وراوینی گفت:

  واقعا عالی بود ایکاش مقامات محترم قضایی با این قضیه برخورد قاطع و قانونی بنمایند تا کسانیکه به خود اجازه می‌دهند بدون اثبات جرم در مراجع قضائی آبروی مسلمانی را با چاپ عکس و…ببرند به سزای عمل ناشایست و محرمانه خود برسند

 2. mehdi گفت:

  امیدوارم مقامات محترم قضایی درسی به این رسانه نماها بدهند تا عبرت همگان گردد. خداوند لعنت کند برکسی که آبروی مسلمانی را ببرد. ارتکاب هرجرمی پس از اثبات مجازات مخصوص خود را دارد آبروریزی چرا؟؟؟؟!!!!!

 3. حر وراوینی گفت:

  انتظار میرفت فرهیختگان شهر فرهیخته پرور شهرمان در راستای دفاع از حقوق شهروندی هرچند در مظان اتهام ذیل این مقاله بسیار منطقی اظهار نظر سودمند و روشنگرانه نموده و نقشه بی آبرو کردن مخالف سیاسی خود از طرف طیف اح….د….یسم را نقش برآب میکردند . امید است مقامات محترم قضائی نیز به عمل مجرمانه مدیر مسئول سایت منتشر کننده خبر به همراه عکس بدون اثبات جرم رسیدگی فرمایند.

 4. محمد گفت:

  حرفها ونوشته هایت واقعا منطقی ووجدانی واخلاقی وقانونی والهی است

 5. شهروند گفت:

  چرا باید وارد کردن ایمیل ضروری باشه؟
  برای گذاشتن نظر لازم نیست برش دارین.

 6. hadir oloon گفت:

  1- کم نبوده اند سیاستمدارانی که با 1001 ترفند از ناحیه ی آسیب پذیر مسائل مربوط به آبرویشان مورد حمله ی ناجوانمردانه قرار گرفته و برای همیشه حذف شده اند اما ما باید مردانه دست این ..و خانواده اش را در بلند شدن از زیر این آوار بی حیائی عده ای …بگیریم تا آرام و دلپذیر زندگی کنند شاید ما نیز از امتحان فرهیختگی مردمان مشکین شهر سربلند یا حداقل “قبول شهریور” بیرون بیائیم.

  2- هنوز هم دلیل دستگیری مشخص نیست ، پس به جاست در هر جمعی اگر کسی گفت ” نه خبر؟!” ، مردانه و به جد بگوئیم حاضرم قسم جلاله یاد کنم که دروغ است یا آنگونه نیست که می گویند.
  حقیقتش به خطا هم نرفته ایم، ما که ندیده ایم پس اگر قسم یاد کنیم که دروغ است عین حقیقت را گفته ایم اما او که چون ما ندیده اما تهمت می زند، توان سوگند ایمن و الهی ندارد.

  3- دز این مورد از هر شخص و خانواده و جمع و گروه تلگرامی که از بازی با آبروی افراد (هر چند خاطی و یا متهم) کیفور می شود فاصله بگیریم و خانواده و دوستانمان را هم نسبت به آنرمال بودن آن فرد یا گروه خساس سازیم.

  4- تردید نداشته باشیم که پیغمبر خدا دروغگو نیست، آن سان که فرمود اگر کسی فردی را به خاطر خطائی شماتت کُنَد، نمی میرد مگر آنکه همان خطا را، روزی و زمانی ، خود نیز مرتکب شود و اثراتش او را نیز بنوازد.

  5- دهن بارگان بی حیا و مفتریان خدانشناس ، هر کس و گروه که هستید ، به گوش باشید ، اگر روزی فَنانیتِ شیطانی عده ای در طراحی این دام بر آن فردِ در معرضِ افترا مثبوت گردد ، بر خود خرده نگبرید که چرا دختران و همسرانتان را تهمت می زنند و شرمسار از خروج از خانه اید ، امروز دارید باد درو می کنید ، منطقا انتظار برداشت نسیم ملایم نداشته باشید، حق شما و خواست خدا ” طوفانی” است که تیشه به ریشه ی آبرویتان خواهد زد.

 7. شهروند گفت:

  اینا همش درست.اما رسانه رسالت اولش اطلاع رسانی دقیق و فوری است. آقای ایلقار نیوز شما روز اول به اون رسانه خیلی تهمت زدین البته اون فقط خبر دستگیری را گفت اونم درست از آب دراومد.

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار