۱۲۰ فرصت سرمایه‌گذاری در استان اردبیل قابل اجرا است

یک سوم پرونده‌های کیفری در اردبیل مربوط به خشونت است

دستورالعمل‌های مراکز «مثبت زندگی» بازنگری شد

۴۰۰ راهدار اردبیل آماده ارائه خدمات در زمستان ۱۴۰۱ هستند

فعالیت ۲ هزار شرکت تعاونی در اردبیل

پروژه تامین آب روستای «نقدی علیا» به بهره‌برداری رسید

عملیات انتقال آب از سد احمدبیگلو به تصفیه‌خانه مشگین‌شهر از سر گرفته شد

برترین‌های جشنواره تئاتر منطقه‌ای مشگین‌شهر معرفی شدند

صحت عملکرد بیش از ۲۰۰ وسیله سنجش سبک در اردبیل بررسی شد

توسعه سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری آب اردبیل

راه‌اندازی نخستین آزمایشگاه قارچ شناسی در اردبیل

شوراهای فرهنگ عمومی استان‌ها تقویت می‌شوند

کد خبر: 41039 | تاریخ انتشار: 14:59:33 - سه‌شنبه 24 آبان 1401 | بدون نظر | |

خرید گندم در استان اردبیل ۵۰ درصد افزایش یافت

علی نوبخت  اظهار کرد: امسال خرید گندم از هفدهم خرداد ماه شروع شد و در مجموع ۲۵۲ هزار و ۴۶۶ هزار تن گندم از ۱۴ هزار و ۹۷۷ کشاورز خریداری شد.

وی با بیان اینکه خرید تضمینی گندم در استان به اتمام رسیده و مطالبات گندمکاران هم به طور کامل پرداخت شده است، افزود: ۱۰ هزار و ۶۷ میلیارد ریال از مطالبات کشاورزان گندمکار استان اردبیل به تعویق افتاده بود که با پیگیری‌های به عمل آمده همه این مطالبات به حساب گندمکاران استان واریز شد.

مدیرکل خدمات بازرگانی دولتی استان اردبیل افزود: در مجموع ۲۹هزار و ۵۰میلیارد ریال بابت خرید تضمینی گندم در مراحل مختلف به گندمکاران پرداخت شده است.

نوبخت با اشاره به فعالیت ۴۴ مرکز خرید گندم در استان گفت: این مراکز شامل مراکز خرید ملکی، سیلوهای بخش خصوصی و مباشر که از لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری تجهیز و آماده شده است، گندم تولیدی کشاورزان را خریداری کردند.

طرح کشت قراردادی رغبت کشاورزان را به کشت گندم افزایش می‌دهد

وی با بیان اینکه از آذرماه امسال مقدمات خرید گندم سال ۱۴۰۲ را شروع خواهیم کرد، درخصوص کشت قراردادی گندم هم گفت: اخیرا هم طرح کشت قراردادی گندم در کشور به تصویب رسیده که بر اساس آن مقرر شده است مشوق‌های لازم به کشاورزان با هدف تغییر الگوی کشت به کشاورزان و افزایش کشت گندم اعمال شود.

نوبخت بیان کرد: برای کشت قراردادی سامانه‌ای طراحی شده که کشاورز با ثبت نام در آن سامانه از خدمات لازم کشت قراردادی اعم از تخفیف بیمه و دیگر مشوق‌ها بهره‌مند خواهد شد.

به گفته مدیر کل خدمات بازرگانی دولتی استان اردبیل طرح کشت قراردادی سبب می‌شود کشاورزان رغبت بیشتری به کشت گندم در استان اردبیل داشته باشند.

به گزارش ایرنا، استان اردبیل کمتر از یک درصد مساحت ایران را دارد ولی با تولید سالانه ۴.۵ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی، چهار درصد تولیدات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.

این استان با تولید بیش از ۴۰۰ هزار تن گندم، ۷۵۰ هزار تن سیب زمینی و ۴۵۰ هزار تن انواع محصولات باغی، سهم عمده‌ای در تامین نیاز به محصولات کشاورزی کشور را دارد.

بر اساس این گزارش از ۷۵۰ هزار هکتار از اراضی استان اردبیل، ۲۷۰ هزار هکتار آن اراضی آبی و ۴۸۰ هزار هکتار اراضی دیم محسوب می‌شود.

امسال محصول گندم در ۲۷۵ هزار هکتار از اراضی دیم و آبی استان اردبیل کشت شده و گندم، بیشترین سهم اراضی کشت محصول کشاورزی در استان اردبیل را به خود اختصاص داده است.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار