۱۲۰ فرصت سرمایه‌گذاری در استان اردبیل قابل اجرا است

یک سوم پرونده‌های کیفری در اردبیل مربوط به خشونت است

دستورالعمل‌های مراکز «مثبت زندگی» بازنگری شد

۴۰۰ راهدار اردبیل آماده ارائه خدمات در زمستان ۱۴۰۱ هستند

فعالیت ۲ هزار شرکت تعاونی در اردبیل

پروژه تامین آب روستای «نقدی علیا» به بهره‌برداری رسید

عملیات انتقال آب از سد احمدبیگلو به تصفیه‌خانه مشگین‌شهر از سر گرفته شد

برترین‌های جشنواره تئاتر منطقه‌ای مشگین‌شهر معرفی شدند

صحت عملکرد بیش از ۲۰۰ وسیله سنجش سبک در اردبیل بررسی شد

توسعه سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری آب اردبیل

راه‌اندازی نخستین آزمایشگاه قارچ شناسی در اردبیل

شوراهای فرهنگ عمومی استان‌ها تقویت می‌شوند

کد خبر: 41029 | تاریخ انتشار: 19:26:55 - یکشنبه 22 آبان 1401 | بدون نظر | |

۱۴ درصد جمعیت جوان اردبیل مبتلا به دیابت هستند

محمد جعفرزاده  با بیان اینکه براساس آمارهای به دست رسیده دیابت به طرز نگران کننده‌ای شیوع و گسترش یافته است، اظهار کرد: طبق آخرین مطالعه انجام شده در کشور ۱۴.۱۵ درصد جمعیت بالای ۲۵ سال از بیماری دیابت رنج می‌برند که تعدادشان ۷.۵ میلیون نفر برآورد می‌شود و در استان اردبیل نیز شیوع دیابت در جمعیت ۲۵ سال و بالاتر، ۱۴.۲۲ درصد جمعیت است.

وی افزود: دیابت یک بیماری جدی و مزمن است و اگر این بیماری کنترل نشود، می‌تواند منجر به بروز عوارض قابل توجه، ناتوانی و حتی مرگ شود و طی سال‌های اخیر، افزایش شیوع بیماری دیابت در جهان، این بیماری را به یکی از بزرگترین اپیدمی های تاریخ تبدیل کرده است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل بیان کرد: با بالا رفتن سن به طور پیوسته افزایش می‌یابد که سنین ۶۵ سال و بالاتر و ۵۵ تا ۶۴ سال در صدر گروه‌های سنی در معرض خطر دیابت قرار دارند.

جعفرزاده خاطر نشان کرد: طبق آمار در حال حاضر از هر ۱۰ بزرگسال ۲۰ الی ۷۹ سال در سراسر جهان، یک نفر با دیابت زندگی می‌کند، یعنی حدود ۵۳۷ میلیون نفر، به طوری که تقریباً نیمی از آنها نمی دانند که به این بیماری مبتلا هستند.

وی با اشاره به نامگذاری «هفته ملی دیابت» از ۲۱ الی ۲۷ آبان ماه با شعار روز جهانی دیابت «با آموزش دیابت، از آینده خود محافظت کنیم» ادامه داد: انتظار داریم هم استانی‌ها برای بررسی وضعیت خود از نظر ابتلا به دیابت و عوامل خطر مربوط به این بیماری اقدام کرده و از عوارض جبران‌ناپذیر این بیماری جلوگیری کنند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل افزود: افراد مبتلا به دیابت برای درک وضعیت خود و انجام خودمراقبتی روزانه ضروری و حفظ سلامتی و جلوگیری از وقوع عوارض این بیماری، نیاز به آموزش مداوم دارند و مدیریت دیابت نیازمند مراقبت، کنترل و درمان روزانه، سبک زندگی سالم و آموزش مداوم است.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار