مجموعه ۴۰ تنی پرورش ماهیان سردآبی در مشگین شهر افتتاح شد

۳۰ هزار پرونده با مصالحه در اردبیل مختومه شده است

تحقق ۹۰ درصدی برنامه‌های ابلاغی اداره استاندارد اردبیل

افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

هنرمندان اردبیلی جوایز جشنواره تئاتر فجر را درو کردند

واریز ۱۶۵ میلیارد تومان به حساب شهرداری‌ها برای توسعه عمرانی شهر

تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

«امیر رجبی» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اردبیل معرفی شد

آغاز فعالیت کمیته‌های ستاد خدمات سفر در اردبیل

تحقق ۷۵ درصدی اشتغال در اردبیل/۵ هزار نفر صاحب شغل شدند

دولت اجرای رتبه‌بندی معلمان را با توان مضاعف پیگیری می‌کند

کد خبر: 43644 | تاریخ انتشار: 17:43:56 - پنج‌شنبه 8 دی 1401 | بدون نظر | |

میزان زاد و ولد در استان اردبیل ۵.۵ درصد کاهش یافت

شهرام رسولی روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در ۹ ماه منتهی به آذر ماه امسال ۱۱ هزار و ۸۴۸ مورد ولادت در استان ثبت شده که این آمار در مدت مشابه سال گذشته ۱۲ هزار و ۵۳۹ مورد بوده است.

وی با بیان اینکه بیشترین میزان کاهش زاد و ولد در شهرستان کوثر ثبت شده است افزود: میزان ولادت در آذر امسال در این شهرستان به میزان یک هزار و ۲۷۴ مورد ثبت شده که در مقایسه با آذر ماه ۱۴۰۰ به میزان هفت درصد کاهش دارد.

مدیرکل ثبت احوال استان اردبیل میانگین میزان ولادت کشوری را ۱۳.۶ دهم اعلام کرد و گفت: ‌اردبیل با نرخ ۱۳ درصد در جایگاه هفدهم استان‌ها قرار گرفته است.

رسولی با اشاره به میانگین باروری در کشور گفت: میانگین باروری در کشور ۱.۷ دهم و در استان ۱.۶ دهم است که اردبیل از این حیث رتبه هیجدهم را در بین استان‌ها دارد.

مدیرکل ثبت احوال استان اردبیل به فراوانی نام‌های دختران و پسران نوزاد نیز اشاره کرد و گفت: در میان پسران بالاترین فراوانی به ترتیب آیهان، علیسان، امیرعلی،‌ الوین، آرسان، آراز، ارهان، علی، ارکان و ابوالفضل و در میان دختران نیز به نفس، ماهلین، ال آی، جانان، آوا، نورا، آی ائیل، سلین، زهرا و آتیسا اختصاص دارد.

وی افزود: تاکید رهبر معظم انقلاب در سیاست‌های ابلاغی جمعیت ارتقا پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت با افزایش میزان باروری به بیش از سطح جانشینی است.

رسولی ادامه‌داد: با توجه به اینکه میزان باروری در مرحله نزولی است بنابراین با ابلاغ سیاست‌های جمعیتی از سوی مقام معظم رهبری سعی بر رفع موانع ازدواج، افزایش امید به زندگی، تکریم سالمندان، توجه به فرزندآوری و همچنین جلوگیری از مهاجرت‌های بی‌رویه بویژه در مناطق مرزی است تا با یک هدف‌گذاری ۲۰ ساله میزان باروری و زاد و ولد افزایش یابد.

وی با بیان اینکه جمعیت این استان در مرحله پیری و کهنسالی قرار گرفته است، افزود: با استفاده از پنجره جمعیتی جوان استان که بعنوان یک پنجره فرصت محسوب می‌شود مسئولان باید برای این امر برنامه‌ریزی مناسب را انجام دهند.

مدیرکل ثبت احوال اردبیل از فعالیت سامانه سهیم با رویکرد الکترونیکی کردن خدمات و کاهش مراجعات حضوری مردم در استان خبر داد و گفت: در این سامانه ۹ مورد خدمات به صورت الکترونیکی به شهروندان ارائه می‌شود و برنامه‌ریزی شده تا خدمات بیشتری در این سامانه گنجانده شود.

رسولی یادآورشد: علاوه بر اطلاعات خانواده، خدماتی نظیر ثبت نام کارت هوشمند ملی، تغییر نشانی، درخواست تغییر نام ،گواهی تجرد، مدارک پیدا شده، ثبت شکایت و قوانین و مقررات سازمان قابل مشاهده است.

وی بیان کرد: این سامانه به عنوان پنجره واحد ارائه خدمات سازمان و در راستای دولت الکترونیک راه اندازی شده که دارای نرم افزار جهت نصب بر موبایل نیز بوده و قرار است خدمات مختلف سازمان از این طریق به صورت غیرحضوری انجام شود.

جمعیت استان اردبیل اردبیل تا پایان سال ۱۳۹۹ یک میلیون و ۳۲۵هزار و ۲۶۹ بوده که ۷۰ درصد آن در مناطق شهری و ۳۰ درصد هم در مناطق روستایی زندگی می کنند. ۵۱ درصد این جمعیت را مردان و ۴۹ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار