مجموعه ۴۰ تنی پرورش ماهیان سردآبی در مشگین شهر افتتاح شد

۳۰ هزار پرونده با مصالحه در اردبیل مختومه شده است

تحقق ۹۰ درصدی برنامه‌های ابلاغی اداره استاندارد اردبیل

افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

هنرمندان اردبیلی جوایز جشنواره تئاتر فجر را درو کردند

واریز ۱۶۵ میلیارد تومان به حساب شهرداری‌ها برای توسعه عمرانی شهر

تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

«امیر رجبی» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اردبیل معرفی شد

آغاز فعالیت کمیته‌های ستاد خدمات سفر در اردبیل

تحقق ۷۵ درصدی اشتغال در اردبیل/۵ هزار نفر صاحب شغل شدند

دولت اجرای رتبه‌بندی معلمان را با توان مضاعف پیگیری می‌کند

کد خبر: 44986 | تاریخ انتشار: 20:27:19 - یکشنبه 2 بهمن 1401 | بدون نظر | |

افزایش روند مصرف بدون ضابطه آب در اردبیل

علی حیدری اناری بعدازظهر سه شنبه در بازدید از بخش‌های مختلف سد یامچی اظهار کرد: کاهش ذخایر آب در سدهای اردبیل محسوس است و این نگرانی ما را در تأمین آب مصرف مردم اردبیل دوچندان می‌کند.

وی با ابراز نگرانی از خالی شدن یک سوم آبخوان دشت اردبیل خاطرنشان کرد: سال هاست زنگ خطر کمبود آب در اردبیل به صدا درآمده و در این بین افزایش روند مصرف بدون ضابطه آب در استان اردبیل بیشتر ما را نسبت به آینده آبی این استان نگران کرده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل ادامه داد: یک سوم از حجم سه میلیارد مترمکعبی آبخوان دشت اردبیل به دلیل اضافه برداشت در ۵۰ سال گذشته خالی شده و در اثر بی‌توجهی‌ها و برداشت بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی، آبخوان دشت اردبیل در سال‌های گذشته ۱۳ متر افت داشته است.

حیدری اناری بیان کرد: با تاکید بر ضرورت اطلاع‌رسانی و آگاه سازی مردم از وضعیت دشت اردبیل با استفاده از ظرفیت رسانه‌ها و مشارکت مردم تصریح کرد: اصلی‌ترین وظیفه شرکت آب منطقه‌ای تأمین، تخصیص، حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب است و ما نیز در استان اردبیل همگام با برنامه‌های وزارت نیرو در دولت برای عمل به این وظایف سنگین کمر همت بسته‌ایم.

وی گفت: ۹۳ درصد از آب مصرفی استان مربوط به بخش کشاورزی بوده که با صرفه جویی پنج درصدی و اختصاص همین مقدار به بخش صنعت می‌توان شاهد افزایش ۵۰ درصدی واحدهای صنعتی، تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی در سطح استان شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با اشاره به افزایش روند مصرف بدون ضابطه آب در استان گفت: استان اردبیل همانند سایر مناطق از تغییر اقلیم و کم آبی مستثنی نبوده و میزان بارش‌های استان در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ میلی متر کاهش را نشان می‌دهد.

حیدری اناری کاهش ذخایر آبی سد یامچی را یادآور شد و گفت: این سد با هدف تأمین آب ۱۵ هزار هکتار زمین کشاورزی احداث شده که به جهت تغییر اقلیم، برداشت بی‌رویه و نبود استفاده صحیح از منابع، ذخایر این سد برای تأمین آب آشامیدنی مردم اختصاص داده شده است.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار