سال «مهار تورم، رشد تولید» پیش آهنگ پیشرفت و توسعه در اردبیل

برقراری صلح میان طایفه‌های مشگین‌شهری/پرونده مختومه شد

برپایی ۱۰ نوروزگاه عشایری برای استقبال از مسافران در اردبیل

اجاره سوئیت در مشکین شهر

بحران کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش اردبیل

ستاد دیه و خیرین مشگین‌شهری ۲۰۰ میلیارد ریال به آزادی زندانیان کمک کردند

اقامت بیش از ۵۳ هزار نفر قبل از عید در اردبیل

تعداد مصدومان حوادث چهارشنبه‌سوری اردبیل به ۱۵۳ نفر رسید

حادثه دلخراش برای کودک ۲ ساله در اردبیل

تعیین قاضی ویژه برای رسیدگی به جرایم مربوط به چهارشنبه‌سوری در مشگین‌شهر

توزیع ناعادلانه امکانات شهری سبب مشکلات فرهنگی می‌شود

تمام اختیارات رئیس سازمان به استان‌ها تفویض شده است

کد خبر: 45797 | تاریخ انتشار: 16:19:11 - سه‌شنبه 18 بهمن 1401 | بدون نظر | |

تکمیل سد خورشیدآباد مشگین‌شهر نیازمند ۳۰ میلیارد ریال اعتبار است

ارسلان فرجی روز  اظهار کرد: خط انتقال آب به سد خورشیدآباد به طول ۲ کیلومتر با ۵۰ میلیارد ریال اعتبار اجرا شده و در صورت رفع نواقص و آبگیری کامل،مشکل تامین آب ۴۵۰ هکتار از اراضی پایاب عصرآباد و خورشید آباد این شهرستان برطرف خواهد شد.

مدیر امورمنابع آب شهرستان مشگین‌شهر اظهار کرد: عملیات احداث سد خورشیدآباد در سال ۱۳۸۵ در بخش قصابه مشگین شهر آغاز شد، و در سال ۱۳۸۸ عملیات اجرایی آن به پایان رسید اما به دلیل نبود کانال آب‌آور این پروژه به بهره برداری نرسید.

فرجی خاطرنشان کرد: در صورت تامین اعتبار امکان بهره برداری کامل این سد طی یک ماه آینده وجود دارد.

 علاج بخشی سد اینچه نو در کوتاه مدت بهترین راه‌حل مشکل آب مشگین شهر است

وی با اشاره به پیگیری‌های انجام شده برای تامین منابع علاج بخشی سد اینچه نو اظهار کرد: یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای علاج بخشی این سد نیاز است که تاکنون ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار تخصیص داده شده و ضروری است بقیه اعتبار نیز بزودی برای علاج بخشی سد تامین شود.

این مقام مسئول ادامه داد: علاج بخشی سد اینچه نو به لحاظ تأمین کسری آب آشامیدنی شهر مشگین‌شهر در بلند مدت از سد احمدبیگلو میسر خواهد بود و در کوتاه مدت هم این سد بهترین و مناسب‌ترین گزینه برای تأمین آب کشاورزان در فصل زراعی است.

وی همچنین درباره پروژه انتقال آب رودخانه خیاوچای بطرف مخزن سد احمدبیگلو افزود: این طرح با هدف جلوگیری از هدر رفت آب رودخانه خیاوچای با دبی هدایت جریان آب به مقدار ۲۰۰ لیتر در ثانیه اجرا شده است.

کشاورزان از کشت محصولات آب‌بر خودداری کنند

مدیر امور منابع آب شهرستان مشگین‌شهر با بیان اینکه تنش آبی، مشگین شهر را تهدید می‌کند افزود: در صورت نبود مدیریت مصرف بهینه آب، مشکل کم آبی در این منطقه و روستاهای آن دو چندان خواهد شد.

فرجی با تاکید بر لزوم مدیریت مصرف آب برای پیشگیری از بروز تنش آبی در ماه‌های پیش رو از زارعین و کشاورزان منطقه خواست از هرگونه توسعه کشت و کاشت اقلام پرمصرف با نیاز آبی بالا از جمله برنج در سال زراعی آتی خودداری کنند.

مدیر امور منابع آب شهرستان مشگین شهر درخصوص اقدامات انجام شده برای بهره‌برداری بهینه از منابع آب موجود شهرستان گفت: ساماندهی رودخانه قره سو بطول سه کیلومتر با اعتبار ۳۰ میلیارد ریال، لایروبی و ساماندهی مسیل‌ها بطول ۶ کیلومتر، پیگیری تکمیل مطالعات سد اهل ایمان و اخذ ردیف ماده ۲۳ برای این طرح، تکمیل شبکه سد سبلان و اخذ اعتبارات مورد نیاز از محل اعتبارات فاینانس، اخذ سند مالکیت برای رودخانه‌های شهرستان مشگین شهر به تعداد هشت سند تک برگی و به مساحت ۷۹۲ هزار و ۳۷۶ متر مربع از اقدامات صورت گرفته از سوی منابع آب مشگین‌شهر در ماه‌های اخیر بوده است.

به گزارش ایرنا از مجموع ۳۰۵ میلیون مترمکعب ظرفیت منابع آب شهرستان مشگین‌شهر،۱۹۴ میلیون متر مکعب مربوط به منابع آب‌های سطحی و۱۱۱ میلیون مترمکعب مربوط به منابع آب‌های زیرزمینی است.

حجم آب‌های زیرزمینی این شهرستان ۷۶.۸۹ میلیون متر مکعب است که با ۱۴۴ رشته قنات ، یک هزار و ۷۸۴ حلقه چاه مجاز و ۹۶۸ دهنه چشمه مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

شهرستان مشگین شهر با ۱۵۵ هزار نفر جمعیت در ۹۰ کیلومتری شمال غربی اردبیل و در دامنه کوه سبلان قرار داد

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار