سال «مهار تورم، رشد تولید» پیش آهنگ پیشرفت و توسعه در اردبیل

برقراری صلح میان طایفه‌های مشگین‌شهری/پرونده مختومه شد

برپایی ۱۰ نوروزگاه عشایری برای استقبال از مسافران در اردبیل

اجاره سوئیت در مشکین شهر

بحران کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش اردبیل

ستاد دیه و خیرین مشگین‌شهری ۲۰۰ میلیارد ریال به آزادی زندانیان کمک کردند

اقامت بیش از ۵۳ هزار نفر قبل از عید در اردبیل

تعداد مصدومان حوادث چهارشنبه‌سوری اردبیل به ۱۵۳ نفر رسید

حادثه دلخراش برای کودک ۲ ساله در اردبیل

تعیین قاضی ویژه برای رسیدگی به جرایم مربوط به چهارشنبه‌سوری در مشگین‌شهر

توزیع ناعادلانه امکانات شهری سبب مشکلات فرهنگی می‌شود

تمام اختیارات رئیس سازمان به استان‌ها تفویض شده است

کد خبر: 47529 | تاریخ انتشار: 21:01:21 - دوشنبه 8 اسفند 1401 | بدون نظر | |

منابع آبی مشگین‌شهر پاسخگوی محصولات آب‌بر نیست

مدیر امور منابع آب شهرستان مشگین‌شهر گفت: منابع آبی مشگین شهر پاسخگوی کشت محصولات آب‌بر نیست و شورای حفاظت منابع آب شهرستان باید برای جلوگیری از کشت محصولاتی مانند برنج اقدامات لازم را انجام دهد.

ارسلان فرجی روز دوشنبه در مصاحبه با اشاره به اقدامات شرکت آب منطقه‌ای اردبیل در تامین آب شهرستان مشگین‌شهر بیان کرد: در حاشیه اهر چایی و قره سو محصولات آب‌بر مانند برنج و هندوانه در سطح ۲۵۰ هکتار کشت می‌شود که ضروری است مدیریت جهاد کشاورزی نسبت به تغییر الگوی کشت و جایگزینی محصولات با درنظر گرفتن منابع آبی موجود و نیازها و ملاحظات کشاورزان اقدام کند.

مدیر امور منابع آب شهرستان مشگین‌شهر همچنین از کاهش ۲۷ میلیون متر مکعبی ذخیره آب در سد سبلان مشگین‌شهر خبر داد و گفت: میزان حجم ذخیره آب سد سبلان به دلیل نبود بارندگی از ۹۴ میلیون متر مکعب به ۲۷ میلیون متر مکعب رسیده و ضروری است کشاورزان منطقه از مصرف بی‌رویه آب خودداری کنند.

وی دلیل اصلی کاهش آب سد سبلان را نبود بارندگی و استفاده بی‌رویه کشاورزان از آب سد سبلان اعلام کرد و گفت: با در نظر گرفتن آب مورد نیاز شبکه سبلان در صورت نبود بارندگی شرایط دشواری در پیش خواهد بود.

فرجی اظهار کرد: امسال در فصل آبیاری با وجود کمبود منابع آب، نزدیک به ۱۱ میلیون متر مکعب آب از سد سبلان در سه مرحله برای تراس رودخانه رهاسازی شده است.

پایاب سد سبلان سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای تامین آب شرب و کشاورزی مشگین‌شهر اظهار کرد: برای اجرای کامل طرح شبکه آبیاری سبلان تاکنون یک هزار و ۴۷۰ میلیارد ریال هزینه شده است و پیش‌بینی شده این طرح در سال آینده بطور کامل به بهره برداری برسد.

مدیر امور منابع آب شهرستان مشگین‌شهر از پیشرفت ۹۵ درصدی فاز نخست پایاب سد سبلان خبر داد و افزود: پایاب سد سبلان در ۲ ناحیه عمرانی (شمالی و جنوبی) با هدف زیرپوشش قرار دادن اراضی کشاورزی منطقه رضی و مشگین‌شهر در دست اجرا است که ناحیه عمرانی جنوبی ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار و ناحیه شمالی هم ۲ هزار هکتار از اراضی مشگین‌شهر را به شبکه آبیاری مدرن مجهز می‌کند.

این مقام مسئول افزود: علاوه بر این پیگیر هستیم ۶۰۰ میلیارد ریال برای اجرای ناحیه جنوبی پایاب سد از طریق بانک توسعه تعاون اختصاص داده شود.

فرجی درباره عملیات اجرایی ناحیه شمالی پایاب سبلان افزود: برای اجرای ناحیه شمالی پایاب سد سبلان هم یک هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال با مشارکت بانک ملی اختصاص خواهد یافت.

مدیر امور منابع اب شهرستان مشگین شهر در عین حال گفت: کل اعتبارات مصوب برای این طرح در سال جاری ۱۲۰ میلیارد ریال بوده است که تاکنون ۵۰ میلیارد ریال آن تخصیص یافته است.

توسعه پایاب سبلان به تنهایی گره‌گشای مشکلات کشاورزان منطقه نیست

وی با بیان اینکه توسعه و تکمیل شبکه پایاب سد سبلان می‌تواند بخشی از مشکلات کشاورزان و باغداران مشگین‌شهر را برطرف کند، گفت: توسعه شبکه پایاب به تنهایی گره گشای مشکلات نخواهد بود و دست‌اندرکاران بخش آب، کشاورزی و کاربران باید به طور دائم در جستجوی راهکارهای نوین استفاده بهینه از منابع محدود آبی باشند.

سد سبلان که در ۴۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان مشگین‌شهر بر روی رودخانه قره‌سو قرار گرفته است، نقش بسیار مهمی در تامین آب اراضی منطقه ایفا می‌کند.

ارتفاع سد سبلان ۸۵ متر و حجم مخزن این سد ۱۰۵ میلیون مترمکعب بوده و آبیاری پنج هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی پایاب با آب ذخیره سد پشت این سد پیش بینی شده است.

تاکنون برای احداث این سد که در سال ۱۳۸۵ آبگیری شده، بالغ بر ۶ هزار میلیارد ریال هزینه شده است. قرار است این سد آب مورد نیاز ۸۶ روستا را تامین نموده و قابلیت آبیاری ۱۵ هزار هکتار از اراضی پایاب را دارد.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار