یکصدوهشتمین شماره دوهفته نامه ایلقار منتشر شد

خسارت ۲ هزار میلیارد تومانی بلایای طبیعی در مشگین‌شهر

معرفی روستای «موئیل» مشگین‌شهر برای ثبت جهانی در یونسکو

کارگاه زیست‌ عفیفانه در مشگین‌شهر برگزار شد

کلاهبردار حرفه‌ای اردبیل سر ۲۳ نفر کلاه گذاشت

تجلیل از ۲۴ اثر برتر در هنرواره «عباس زمان» در مشگین شهر

سهم اردبیل از ۳ درصد نفت ۵۰۲ میلیارد تومان است

غرامت کشاورزان مشگین‌شهری در کوتاه‌ترین زمان پرداخت می‌شود

دیجیتال علیه مطبوعات

خسارت سیل به کشاورزان مشگین‌شهر در حال ارزیابی است

تعداد ثبت‌نام کنندگان مسکن ملی استان اردبیل به بیش از ۱۱۶ هزار نفر رسید

سارقان سیم‌های برق در مشگین‌شهر دستگیر شدند

کد خبر: 49902 | تاریخ انتشار: 21:21:22 - پنج‌شنبه 31 فروردین 1402 | بدون نظر | |

کاهش آب سد سبلان به کمتر از ۱۵ میلیون متر مکعب

 حیدری عصر چهارشنبه در جریان بررسی آخرین وضعیت منابع آب مشگین‌شهر اظهار کرد: با تداوم خشکسالی‌ها و در پیش بودن هوای گرم در بهار و تابستان به نظر می‌رسد این ذخیره آّبی با اولویت باید برای تأمین آب شرب در نظر گرفته شده و جلوی کشت و زرع بهاره و تابستانی به ویژه محصولات پر آب‌بر گرفته شود.

وی حجم سد سبلان مشگین‌شهر را ۱۰۵ میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: این سد که منشأ خیر و برکت برای اهالی به ویژه باغداران و کشاورزان بوده در ۲ سال اخیر به دنبال کاهش نزولات جوی با نقصان و کمبود مواجه شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل تصریح کرد: در سال‌های گذشته ۲ بار آب این سد سرریز شده بود که حتی اهالی به ویژه کشاورزان و باغداران نسبت به اقامه نماز شکر اقدام کرده بودند.

حیدری افزود: آب این سد در آب زراعی جاری به حدی کاهش یافته که آثار و تبعات زیانبار آن را شاهد هستیم به طوری که از هم اکنون باید صرفه‌جویی در مصرف آب در این منطقه مورد توجه قرار گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: هر چند در حال حاضر ۳۳ میلیون متر مکعب آب در پشت سد ذخیره شده اما با احتساب تلفات و آب مرده، ۱۵ میلیون متر مکعب آّب قابل برداشت در این سد وجود دارد.

حیدری با هشدار به کشاورزان و باغداران منطقه اضافه کرد: شایسته است کشاورزان از کشت محصولات پر آب‌بر پرهیز کرده و اجازه دهند تا آب این سد با اولویت برای شرب ساکنان شهری و روستایی تأمین شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: همکاران ما بررسی میدانی را از کشت و زرع پایاب و محدوده این سد انجام دادند که مشخص شده متأسفانه برخی از زارعان اقدام به کشت برنج به عنوان محصول پر آب‌بر در مناطقی از مشگین‌شهر کردند که به نظر می‌رسد با کمبود تأمین آب این کشاورزان متضرر شده و دچار خسارت خواهند شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل ادامه داد: آب منطقه‌ای به هیچ وجه تعهدی در تأمین آب محصولات پر آب‌بر به ویژه کشت دوم نخواهد داشت و ما از هم اکنون در این زمینه هشدارهای لازم را به کشاورزان می‌دهیم.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار