ارتش مقتدر ایران معادلات جهانی را در منطقه برهم زده است

شعار سال ۱۴۰۳ یک فرصت بی نظیر برای همه مردم ایران است

اختصاص ۱۲۰۰ میلیارد تومان برای پروژه های تامین اجتماعی در اردبیل

۴ خانه تاریخی برای احیا به بخش خصوصی واگذار شده است

طرح ماهر در مدارس اردبیل اجرا می‌شود

کمیته حمایت از سرمایه‌گذاری گردشگری در استان اردبیل تشکیل شد

هواشناسی اردبیل هشدار سطح نارنجی صادر کرد

قاچاقچی ماینر دستگیر شد

۲۰۲ تصادف در تعطیلات نوروزی در اردبیل ثبت شده است

حادثه رانندگی در جاده گرمی و مشگین شهر ۱۰ مصدوم برجای گذاشت

حرکت های نمایشی علوم پزشکی دردی از مردم اصلاندوز دوا نمی کند

اندر احوالات نگارش فارسی نام خودروها وحذف نوشتن لاتینی از آنها

کد خبر: 53941 | تاریخ انتشار: ۱۲:۳۲:۰۳ - چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۴۰۲ | بدون نظر | |

روابط ایران با آذربایجان بهبود خواهد یافت

، مهدی صفری عصر پنجشنبه در نشست با فعالان اقتصادی اردبیل که در اتاق بازرگانی اردبیل برگزار شد، اظهار کرد: منطقه آزاد اردبیل در صورت راه‌اندازی می‌تواند ظرفیتی ممتاز در صادرات و سرمایه‌گذاری باشد که پیشنهاد می‌کنیم مانند منطقه آزاد ارس که در جلفا و سایر شهرهای آذربایجان شرقی زمینه تحول را ایجاد کرده در این استان نیز در چهار منطقه منفصل راه‌اندازی شود.

وی تصریح کرد: ما در تعاملات تجاری و اقتصادی با کشور روسیه مشکل و مانع خاصی نداریم و سعی ما بر این است تا از ظرفیت بندر آستاراخان برای حضور تجار و بازرگانان استفاده کنیم.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه بهبود فضای روابط و تعاملات با کشور آذربایجان را نیز یادآور شد و گفت: ۲۶ تیرماه نشست وزرای جمهوری آذربایجان با وزرای کشورمان در آستارا برگزار خواهد شد تا بخش عظیمی از موانع و مشکلات گمرکی برطرف شود که مسئولان استان اردبیل نیز می‌توانند در این نشست حضور پیدا کنند.

صفری افزود: روابط ایران با آذربایجان بهبود خواهد یافت ولی برخی کشورها سعی می‌کنند این روابط همچنان سرد و بدون شرایط آرام بخش باشد که بهتر است مراقبت لازم را از این شیطنت‌ها و برخی کارشکنی‌ها شاهد باشیم.

وی تلاش دولت سیزدهم را در پیگیری مسائل اقتصادی یادآور شد و خاطرنشان کرد: در سفر رئیس جمهور به کشورهای مختلف بیشترین تاکید بر ارزآوری و تقویت امر صادرات محصولات ایرانی به کشورهای مختلف است و ما کمترین رایزنی‌های سیاسی را شاهد هستیم.

صفری در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: بازار خوبی در کشور چین برای صادرات عسل، سیب، زعفران، مرکبات، لبنیات، ماهی، میگو و… فراهم شده و ما باید بازار یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفری چین را با تولیدات و بسته‌بندی مناسب محصولات قبضه کرده و امکان صادرات بیشترین محصولات را شاهد باشیم.

وی بیان کرد: تولیدکنندگان ما باید به سراغ بسته‌های مناسب در صادرات رفته و در کنار آن تثبیت و توسعه بازارهای جهانی برای ما بسیار مهم و ارزشمند است.

صفری استقبال کشور چین را از صادرات ماهی، میگو و پای مرغ یادآور شد و اظهار کرد: بهترین سوپ چینی، سوپ مربوط به پای مرغ است و بیشترین استقبال را در این زمینه شاهد هستیم.

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: ما در کنار تقویت روابط با کشورهای مختلف، بهتر است زیرساخت‌های گردشگری به ویژه اهداف هتل‌های استاندارد را هدف‌گذاری کنیم و سعی ما بر بهبود ارائه خدمات گردشگری باشد.

صفری از بندر آستاراخان به عنوان بندر تجاری ایمن برای ورود صادرکنندگان و محصولات آنها یاد کرد و گفت: هفته دولت بندر کاسپین نیز راه‌اندازی می‌شود و ما سعی می‌کنیم با خرید کشتی در دریای خزر و استفاده از این ظرفیت صادرات دریایی را توسعه بدهیم.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه افزود: سالانه می‌توان ۵۰ تا ۶۰ هزار قطعه فرش به کشور چین صادر کرد و در کنار آن صادرات صنایع دستی و محصولات متنوع سنگ‌های قیمتی می‌تواند بازار خوبی را در چین فراهم کرده و محصولات ما با کیفیت مناسب عرضه شود.

source

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار