احداث ۲۵۲ سایت جدید ارتباطی در راستای بهبود شرایط پوشش آنتن‌دهی و اینترنت

افزایش آمار مسمومیت با قارچ های سمی

اولین رویداد «صدرا »در دانشگاه آزاد اردبیل برگزار شد

مردان مومن بر سر عهدی که با خدا بسته اند صادقانه ایستادند

تلاش خالصانه رئیسی برآمده از سیره و منش انقلابی بود

یکصدو سی و یکمین شماره دوهفته نامه ایلقار منتشر شد

ابراهیم فهیمی منتخب مردم پارس آباد در دور دوم انتخابات

پل معلق سرعین حضور گردشگران را دو چندان خواهد کرد

نقش آفرینی کانون های مساجد در جبهه فرهنگی بسیار مهم است

دکتر بابک نونهال

دکتر نونهال دادستان مشکین،برای مردم امیدآفرین و برای مجرمان و عناصر مخل نظم و امنیت عمومی رعب آور و وحشت انگیز

لزوم همکاری نهادهای دولتی و بخش خصوصی برای توسعه گردشگری اردبیل

احداث بزرگترین مزرعه پرورش ماهی اردبیل در مشگین شهر

کد خبر: 55812 | تاریخ انتشار: ۱۶:۰۵:۵۸ - چهارشنبه ۱ شهریور ۱۴۰۲ | بدون نظر | |

فرماندار: حل مشکل آب مشگین‌شهر نیازمند اقدام اساسی است

شهرام محمدی روز چهارشنبه با اشاره به این که آب مورد نیاز مشگین‌شهر در پی رانش مسیر انتقال آب دچار قطعی شده است، اظهار کرد: یکشنبه هفته گذشته تامین آب شرب دچار مشکل شده بود که با اقداماتی که انجام شد عصر روز دوشنبه شرایط پایدار شد و با توجه به اینکه مصرف آب بخش کشاورزی هم رو به کاهش است ، تقریبا شرایط تنش را پشت سر گذاشتیم.

وی اضافه کرد: شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل در منطقه رانشی در مسیر انتقال آب از رودخانه خیاوچای به تصفیه‌خانه مشگین‌شهر در حال عملیات بود که روز دوشنبه این محل مجددا دچار رانش شد و هم خط لوله انتقال اصلی و هم خط فرعی انتقال آب تخریب و عملا جریان انتقال آب شهر قطع شد.

فرماندار مشگین‌شهر با اشاره به تشکیل جلسه روز گذشته مدیریت بحران شهرستان مشگین‌شهر گفت: در نخستین گام برای تامین آب مورد نیاز شهروندان از نهر خاتون حدود ۷۰ لیتر بر ثانیه آب به مشگین‌شهر هدایت و آب مراکز خدماتی مانند بیمارستان‌ها تامین شد ، همچنین برنامه نوبت‌بندی در محلات ۹ گانه شهرستان برقرار شده طوری که از روز گذشته هر محله در هر شبانه‌روز ۲ ساعت آب دارد.

محمدی اضافه کرد: علاوه بر این ضمن بسیج ۱۱ تانکر آبرسانی موجود در استان ، ۱۰ دستگاه تانکر آبرسانی از استان‌های قزوین و زنجان به مشگین‌شهر منتقل شد و این تانکرها در ۲۱ نقطه مستقر شده که تعداد آنها امروز به ۳۰ دستگاه نیز خواهد رسید.

وی افزود: آب بسته‌بندی شده هم توسط بسیج سازندگی، شرکت آب و فاضلاب استان و بنیاد علوی بین شهروندان توزیع شد.

وی در خصوص عملیات ترمیم محل رانش خط انتقال آب اظهار کرد: عصر دیروز (سه‌شنبه) یک خط انتقال فرعی به تصفیه‌خانه متصل شد و با تمهیدات اتخاذ شده احتمالا آب ورودی به تصفیه‌خانه مشگین‌شهر امروز به ۱۵۰ لیتر بر ثانیه برسد.

فرماندار مشگین‌شهر ادامه داد: یک خط دیگر هم در مرحله اجراست که پس از نصب و راه‌اندازی آن ۱۲۰ لیتر آب به تصفیه‌خانه هدایت خواهد شد ، با استفاده از پمپاژ ۵۰ لیتر بر ثانیه دیگر هم به این میزان افزوده شده و در مجموع با این اقدامات ۳۲۰ لیتر بر ثانیه آب وارد تصفیه‌خانه شده و در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت.

محمدی با اشاره به حضور نماینده وزیر و رئیس حوزه ارس شرکت مدیریت منابع آب ایران و معاون شرکت آب و فاضلاب کشور معاون استاندار در مشگین‌شهر و بازدید از محل رانش گفت: مساله اصلی این است که مشگین‌شهر به‌رغم وجود ۲ سد احمد بیگلو و اینچه نو منبع آب پایدار ندارد و باید در این زمینه اقدام اساسی شود وگرنه در سال‌های بعد باز هم ممکن است مشکلات تکرار شود.

وی یادآورشد: در حال حاضر ۶ ماه سال آب رودخانه خیاوچای عملا مورد استفاده قرار نمی‌گیرد ، در حالی که این آب را می توان در سد احمد بیگلو ذخیره‌سازی کرد و در زمان مورد نیاز از آن استفاده کرد ، سد اینچه نو هم ظرفیت‌های خوبی دارد که در صورت علاج‌بخشی به آن می‌توان ۱۰۰ تا ۱۳۰ متر مکعب آب برای مشگین‌شهر تامین کرد.

فرماندار مشگین شهر خاطرنشان کرد: برای تامین آب پایدار از سد احمد بیگلو باید یک خط انتقال ۱۶ کیلومتری و سه ایستگاه پمپاژ آب احداث شود که طبق برآوردهای امروز هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال هزینه لازم است ، علاج‌بخشی به سد اینچه نو هم احتمالا بین ۸۰۰ تا یک هزار میلیارد ریال هزینه دارد.

وی در خصوص تامین آب روستاهای مشگین‌شهر هم گفت: آب تعداد معدودی از روستاهای مشگین‌شهر و شهر قصابه از تصفیه‌خانه مشگین‌شهر تامین می‌شود که روند آبرسانی به آنها هم همانند مشگین‌شهر است. در بقیه روستاها هم با توجه به کاهش بارش‌ها به‌ویژه در فصل تابستان با مشکلاتی مواجه هستند که با مدیریت منبع آب ، نیازهای آنها تامین می‌شود.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار