قرص‌های لاغری اعتیادآور است

کوهنورد ۲ تابعیتی از مرگ حتمی نجات یافت

موتورسیکلت خارجی قاچاق در مشگین‌شهر از حرکت باز ماند

روستای «پریخان» مشگین‌شهر به عنوان دوستدار کتاب در کشور معرفی شد

ممنوعیت دخالت مدیران در تبلیغات انتخاباتی

مجتمع مس مشگین‌شهر سال آینده وارد مدار تولید می‌شود

شعبه بانک خون بندناف رویان در مشگین‌شهر و پارس‌آباد راه‌اندازی می‌شود

ثبت‌نام نهایی ۴۷۸ نفر داوطلب برای انتخابات مجلس

فعالیت ۳۵۰ نفر در معدن مس مشگین‌شهر

گذشت پای چوبه‌دار در مشگین‌شهر

آغاز رقابت جدی انتخابات مجلس در استان اردبیل با ثبت نام نهایی ۴۷۸ داوطلب

اقدامات صرف انتظامی و پلیسی نمی‌تواند بازدارنده جرایم باشد

کد خبر: 56484 | تاریخ انتشار: 17:49:45 - پنج‌شنبه 14 سپتامبر 2023 | بدون نظر | |

قرار گرفتن «سد سبلان» مشگین‌شهر در وضعیت حجم مرده

 ارسلان فرجی مزرعه خلف ظهر چهارشنبه در نشست با خبرنگاران اظهار کرد: سد سبلان مشگین‌شهر در حال حاضر ۱۷.۸ میلیون مترمکعب آب دارد که ۳ میلیون متر مکعب آن قابل بهره برداری است و با برنامه‌ریزی‌های‌ انجام‬ شده‬ در‬ تلاشیم‬ تا‬ آخر‬ شهریور‬ ماه‬ ‬ از‬ این‌ مقدار‬ آب‬ مورد نیاز کشاورزان را تأمین کنیم.

وی با اشاره به کاهش ۴ میلیون مترمکعب آب سد سبلان نسبت به مدت مشابه سال قبل خود افزود: سد سبلان تقریباً در حجم مرده قرار دارد و در شرایط نگران کننده‌ای قرار گرفته است که امیدواریم با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده در هواشناسی شاهد بارش باران در بالادست این سد باشیم.

مدیر امور منابع آب مشگین‌شهر ادامه داد: سایر سدهای این شهرستان که با عنوان سدهای کوچک شناخته می‌شوند نیز به دلیل بارندگی‌های نامناسب شرایط خوبی ندارند و تقریباً ۳۰ درصد حجم مخازن پر شده است.

فرجی مزرعه خلف با بیان اینکه کل پتانسیل منابع آبی شهرستان مشگین شهر ۳۴۸ میلیون مترمکعب است، افزود: از این مقدار ۴۳ میلیون متر مکعب سهم آب زیرزمین بوده و ۳۰۶ مربوط به منابع آب سطحی است.

وی خاطرنشان کرد: از حجم آب زیر زمینی در قالب یک هزار و ۷۷۴ حلقه چاه کشاورزی که در مشگین‌شهر در حال بهره‌برداری بوده برای مصارف کشاورزی و شرب و صنعت استفاده می‌شود و ۱۸۰ میلیون متر مکعب نیز به طرق مختلف از طریق سدهای احمد بیگلو و روش‌های سنتی در حال بهره‌برداری است.

مدیر امور منابع آب مشگین‌شهر ادامه داد: در سال‌جاری با توجه به وجود سختگیری‌های بیش از اندازه از «خیاوچای» به طرف مشگین‌شهر ۱۷ کیلومتر نهر جدید و لایروبی نهر انجام شد و یک میلیون آب هدایت کردیم و نیازهای آبی برخی مناطق مشگین‌شهر و اطراف شبکه احمدبیگلو را برطرف کردیم.

فرجی مزرعه خلف با اشاره به مخاطرات مختلفی از جمله سیل، رانش، خشکسالی که مشگین‌شهر تجربه کرده است، گفت: بحران آب در شهرستان مشگین‌شهر بسیار جدی است و باید به سمت تغییر الگوی کشت حرکت کنیم و مانع کشت برنج، صیفی‌جات آب‌بَر، احداث چاه‌های غیرمجاز در این شهرستان باشیم.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار