احداث ۲۵۲ سایت جدید ارتباطی در راستای بهبود شرایط پوشش آنتن‌دهی و اینترنت

اولین رویداد «صدرا »در دانشگاه آزاد اردبیل برگزار شد

مردان مومن بر سر عهدی که با خدا بسته اند صادقانه ایستادند

تلاش خالصانه رئیسی برآمده از سیره و منش انقلابی بود

یکصدو سی و یکمین شماره دوهفته نامه ایلقار منتشر شد

پل معلق سرعین حضور گردشگران را دو چندان خواهد کرد

نقش آفرینی کانون های مساجد در جبهه فرهنگی بسیار مهم است

دکتر بابک نونهال

دکتر نونهال دادستان مشکین،برای مردم امیدآفرین و برای مجرمان و عناصر مخل نظم و امنیت عمومی رعب آور و وحشت انگیز

لزوم همکاری نهادهای دولتی و بخش خصوصی برای توسعه گردشگری اردبیل

زنی که شوهرسابقش را کشته بود دستگیر شد

دولت سیزدهم کشور را به ریل حکمرانی مردمی تغییر داد

حساب ۱۰۰ امام منطبق بر ایدئولوژی انقلاب است

کد خبر: 57023 | تاریخ انتشار: ۱۴:۰۸:۳۵ - یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ | بدون نظر | |

 علی عبدی گوده کهریز:

مهر بوی مهربانی می دهد

 سپاس خدایی را که به ما توفیق داد تا بار دیگر چشمانمان به جمال زیبای مهر روشن شود و عطر شکوفه های زیبایش، شامه مهر دوستان و مهرورزان را با شمیم دل انگیزش بنوازد. کتاب، این یار مهربان ، شکوفه مهر است و عطر این یار مهربان  ، یادآور مهربانی هاست که: (مهر بوی مهربانی می دهد.)

سلام بر مهر ماه. سلام بر مهر محبت و سلام بر مهر نور و روشنایی، «مهرماه» با قلم و دانش و با خواندن یادگیری آغاز می شود و چه آغاز شکوهمندی. خداوند هم کلام نورش را با خواندن آغاز می کند، اقرا بسم ربک الذی خلق. ماه مهر  در راه است و با جاه و جلال و حیرت وصف ناپذیری که دارد فرا رسیده است. مهر ماه فقط یک ماه عادی نیست، عصاره ماه هاست ، همه ماه های سال در مهر ماه خلاصه می شوند ، مهر ماه ، ماه محبت است ماه مهربانی هاست، ماه عشق است، ماه خداست و علاوه بر آنها ماه خورشید است.

خورشید جهان افروز ، همان خورشیدی که با آمدنش ماه و ستارگان را قدرت خودنمایی نمی ماند، «مهر» نور است، «مهر» پرتویی از نور خداست، با تابش مهر، ظلمت و تاریکی نابود می شود حتی اگر ابرهای تیره و تار مدتی از تابش آن جلوگیری کنند. مهر ماه، ماه هیجان است، ماه عید است عید یعنی بازگشت ، بازگشت پرستوها به لانه هایشان ، بازگشت بچه ها به مدرسه ها، بازگشت شور و شوق و هلهله و ولوله  به کلاس ها ، آغاز یاددادن و یاد گرفتن، آغاز تعلیم و تعلم. مهرماه همه این ها است ولی هیچکدام نیست، اصلا نمیتوان  برای «مهر» تعریفی تراشید، مهر، عشق و خدا، سه کلمه ای هستند که به تعریف در نمی آیند و در قالب ها نمی گنجند ، هر سه آنها سه حرف دارند و هر حرف شأن حرف های برای گفتن و شنیدن دارند. می توان آنها را با تمام وجود درک کرد ولی نمی توان توصیف شأن کرد، کلمه ها نمی توانند تعریفشان بکنند و قلم ها نمی توانند به تصویرشان بکشند.روز جهانی معلم هم در مهر ماه است و در کشور عزیزمان ایران یازدهم اردیبهشت ، روز معلم است و این دو اتفاق مبارک به معنی این می تواند باشد که اول و آخر سال تحصیلی با روز معلم شروع و با روز معلم به پایان می رسد . اول مهر ماه کارکنان محترم شهرداری ها، معابر عمومی را بیشتر و بهتر از روزهای دیگر تمیز کرده  و آب پاشی می کنند، مأمورین راهنمایی و رانندگی خطوط عابر پیاده روبروی مدرسه ها را پر رنگ تر می کنند، مغازه ها مخصوصا  مغازه لوازم التحریر فروشی ها زودتر از همیشه باز می شوند، اولیاء و دانش آموزان و دانشجویان در جنب و جوشند، بچه ها کوله پشتی بر دوش جای جای شهرها و روستاها راه می روند. شور و شوق و سر و صدای بچه ها فضای شهرها و روستاها را عطرآگین کرده، آنها شادمانه نجوا می کنند که«دست در دست هم نهیم به مهر/ میهن خویش را کنیم آباد» با رسیدن مهر ماه گویی بهار در پاییز شکوفا شده و در هر طرف گل های زیبایی را می بینی که در حرکنند. ولی در لایه های زیرین این شور و شیدایی و در میان این همه زیبایی، هستند بچه های که اولیای آنها نتوانستند وسایل تحصیلشان را جمع و جور کنند، نتوانستند آنها را پا به پای دیگر دوستان و همسالان به مدرسه بفرستند یا اگر فرستاده اند به اصطلاح با سیلی صورتشان را سرخ کرده اند. گرانی وسایل مدرسه از کیف و کفش و لباس گرفته تا لوازم التحریر ، کارشان را شکسته، شهریه مدارس، کرایه تاکسی و سرویس، هزینه های سرسام آوری را به این قشر که غالباً افرادی محروم و زحمتکش هستند تحمیل کرد است.

امیدواریم مسئولین محترم بیشتر به فکر این عزیزان باشند تا همه بتوانند با فراغت بال و با دلی آسوده و پر امید  در این جشن شور و شیدایی و در این جشن «مهرگان» و در این میلاد نو و دانایی شرکت داشته باشند و «مهر» را پر از مهر ببینند و از آن لذت ببرند . بسیاری از بازنشستگان فرهنگی، هنوز هم که سال ها از زمان بازنشستگی شأن گذشته ، هم چنان دل در گرو «مهر» دارند و اول مهر ماه همچنان هیجان همیشگی را دارند. باید که سر تعظیم و تکریم بر آستان دل انگیز «مهر» فرود آورد که «مهر» همواره با نور و روشنایی و مهر و محبت همراه است. یعنی درست با همان عنصر هوایی همراه است که همیشه تاریخ ، نیاز مبرم و اساسی همه بشریت بوده و هست. امید آن است که در مهر ماه امسال ، مردم ایران عزیز ما، با توجه به تغییر و تحولات به وجود آمده در عرصه سیاسی ، بتوانند در جوش و خروش مهرورزان و مهر دوستان، شاخه های از این عشق و شیدایی را چیده باشند و شاهد بارشی از ستاره های نور و امید برکت در سراسر ایران اسلامی باشند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار