دکتر بابک نونهال

اولین هدف رسانه ارتقا و افزایش اطلاعات و آگاهی مردم است

قرص‌های لاغری اعتیادآور است

کوهنورد ۲ تابعیتی از مرگ حتمی نجات یافت

موتورسیکلت خارجی قاچاق در مشگین‌شهر از حرکت باز ماند

روستای «پریخان» مشگین‌شهر به عنوان دوستدار کتاب در کشور معرفی شد

تجلیل از مدال آوران و پیشکسوتان عرصه وزنه برداری مشگین شهر

ممنوعیت دخالت مدیران در تبلیغات انتخاباتی

مجتمع مس مشگین‌شهر سال آینده وارد مدار تولید می‌شود

شعبه بانک خون بندناف رویان در مشگین‌شهر و پارس‌آباد راه‌اندازی می‌شود

ثبت‌نام نهایی ۴۷۸ نفر داوطلب برای انتخابات مجلس

فعالیت ۳۵۰ نفر در معدن مس مشگین‌شهر

گذشت پای چوبه‌دار در مشگین‌شهر

کد خبر: 57251 | تاریخ انتشار: 11:15:02 - یکشنبه 1 اکتبر 2023 | بدون نظر | |

آخرین رمق های بیمارستان مشکین شهر

صادق حسن زاده : با نگاهی به نماد جهانی داروخانه ، متوجه جا خوش کردن شکل مار در این نماد می‌شویم.اما به راستی چرا مار؟مار در ایران باستان نشانه زندگی و سلامت بوده است؛ بنابر این نماد جهانی داروخانه‌ها ریشه در ایران باستان و باور‌های مردمانش دارد. اما در این میان بهتر است بدانید کلمه بیمار نیز ریشه در اعتقاد ایرانیان به مار دارد.

کلمه بیمار از دو بخش (بی) و (مار) تشکیل شده است. این کلمه در لغت به معنای کسی است که مار ندارد و این بر مبنای باور ایرانیان باستان، یعنی فردی که سلامتی ندارد و ناسالم است.نتیجه میگیریم که کلمه «بیمار» در لغت‌نامه دهخدا به معنای ناتوان، ناخوش، رنجور و دردمند است.

تا آنجا که من به یاد دارم اداره شبکه بهداشت و درمان مشگین شهر، شاهد آمد و شد افراد بیشماری بوده که تاکنون نتوانستند انتظارات مردم را در زمینه بهداشت و خدمات رسانی در بیمارستان برآورده سازند.

هر مسئولی که آمد یا نتوانست یا نخواست و یا نگذاشته اند کاری بکند و نهایتا با تاختن بر پیکره بی جان و میتوان گفت خود ناخوش و رنجور وبا وارد کردن ضربات جبران نا پذیری بر سینه صامت و غیر تپنده ی این اداره حساس کنار گمارده شده و نوبت به گزینه بعدی می‌رسد .

ضمن بررسی های خصوصی از کارکنان بیمارستان و همفکری با کارکنان از جمله مشکلات عدیده بیمارستان مواجه شدیم که برخی کمبودها را که نکته کلیدی مشکلات و رفع آن می‌باشد به استحضار می‌رسانیم .

 کمبود نیروی خدمه:  بنا به گفته کارکنان نیروی خدمه بصورت شیفت بوده و هر شیفت یک نفر خدمه می‌باشد و این تک نیرو جوابگوی این تشکیلات نبود و نیازمند دو خدمه در هر شیفت می‌باشد و لذا یک خدمه به تنهایی نمی‌تواند وظایفش را بصورت کامل اجرا نماید و به گفته کارکنان ، مسئولین یا خواب زده هستند یا نمیخواهند هزینه اضافی به دومین خدمه پرداخت نمایند . این یعنی اجحاف و ظلم در حق کارکنان خدمه و هم در حق مراجعه کنندگان ،که کمبود و نواقصات ولو به ظاهر را احساس کنند.

کمبود پزشک: کمبود پزشک از مشکلات جدی و بزرگ این دستگاه می‌باشد ،تا به حال در جلسات مختلف مطرح کردیم متاسفانه ترتیب اثر داده نشده و برای همه جالب توجه هست که چرا باید نیروی پزشک کم باشد آن هم برای شهرستانی که جمعیتی بالغ بر ۱۸۱٫۵۱۶ نفر ، دومین شهرستان پرجمعیت و وسیع‌ترین شهرستان استان اردبیل است و این زنگ خطری است برای اهالی شریف شهرستان محروم و مظلوم مشکین شهر و برای کسانی که ادعای شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی و با وعده و وعید های پوشالی و عوام فریبانه خود را بر کرسی نماینده شهر لایق میدانند .

کمبود امکانات بهداشتی : این کمبود مشخص است که یا هزینه در جاهای دیگر صرف میشود یا اینکه سهل انگاری از طرف مسئول بیمارستان صورت میگیرد و میشود با هزینه اندک این معضل نیز برطرف گردد .

کمبود پرستار :کمبود پرستار در بخش اورژانس، مخصوصا قسمت سرپایی که دو پرستار در قسمت سرپایی به هیچ وجه نمی‌توانند به نحو احسن در کمترین زمان ممکن خدمت رسانی کنند .

کمبود پرستاران موجب کندی در خدمت رسانی به بیماران می شودو به گفته کارکنان نیم ساعت طول می‌کشد تا سرم وصل بشود . مورد بعدی اضافه کاری هر ساعت اضافه کاری یا همان شیفت سنگین بالغ بر ۱۷۰۰۰ تومان می‌باشد آیا انتظار دارید پرستار بتواند در مقابل این همه مسئولیت کم نیاورد و سر خم نکند ؟ آیا روحیه شریف پرستاران با این همه اوصاف میتواند بالا باشد ؟ و بتواند با مشکلات مراجعه کنندگان همدردی و یا دست و پنجه نرم کند بدون اینکه اعتراضی ولو در باطن بکندهر چند شغل پرستاری شغلی مقدس و پر استرس میباشد .

در پایان از رئیس جدید شبکه بهداشت و درمان مشکین شهر انتظار میرود و امید است اینبار از روی آگاهی بتواند بدون اینکه به احدی باج بدهد با فراخ باز به امورات بهداشت، پرستاران ،خدمه و در کل بیمارستان که ملجا بیماران بوده ، بپردازد

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار