احمدیان رئیس اداره بهزیستی مشکین شهر : ۲۷۳۸ نفر معلول تحت پوشش داریم

موافقت با شهر شدن آلنی / مرکز دهستان مشگین شرقی به روستای بیجق تغییر یافت

جشنواره توانمندی های عشایر مشکین شهر برگزار شد

مدیریت جهادی که پویایی رابه کشت وصنعت مغان بازگردانده است

وضعیت سد سبلان بلاتکلیف و آزاردهنده است

ضرورتهای گردشگری مشکین شهر

۲۶ درصد از اعتبارات ستاد بازآفرینی شهری استان به شهرستان مشگین شهر اختصاص یافته است

گره کور در انتخابات مجلس شورای اسلامی حوزه انتخابیه مشگین شهر

الهام بخش تمام نوشته هایم مشکین شهر است

محرومیت شهرستان مشگین‌شهر در حوزه سلامت 

آماده خرید امتیاز تیم فوتبال ماشین‌سازی تبریز هستیم

قارداشعلی هزارتکه عشق

کد خبر: 27520 | تاریخ انتشار: ۲۱:۵۱:۴۸ - جمعه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ | بدون نظر | |

شهروز محمدی  :

مشگین توریستی چالش ها و فرصت ها

ایلقارنیوز: امروزه به جرات می توان مدعی شد که صنعت توریسم در جهان دارای رونق و اعتبار فراوان است و اکثر مردم بر اهمیت و ارزش این صنعت در رونق و افزایش درآمد منطقه و هر اقلیم واقف هستند .

همگان بر این واقعیت اذعان دارند که در مناطق محرومی مانند استان ما که عاری از صنایع و کارخانجات بزرگ است این امر می تواند گامی بسیار موثر در رونق کسب و کار و حتی تولید باشد. صنعت توریسم چند دهه ایست که توجه مسئولان شهرها و کشورها را به خود جلب کرده است چرا که این صنعت برخلاف صنایع دیگر کم هزینه و نیازمند سرمایه گذاری هنگفتی نیست و با کمی سرمایه گذاری و تبلیغ می توان به درآمد پایدار و رونق اقتصادی دست یافت . منابع طبیعی ، جاذبه های گردشگری ، تاریخی و ادبی می توانند نقش مهمی در جذب توریست داشته باشند .

شهر مشگین شهر هم چند سالی است که به مدد احداث پل معلق و افزایش آبهای معدنی و بهترشدن نسبی وضعیت جاده ها و رونق قصابی و کبابی روستای احمدآباد و مزرعه خلف توانسته است از آن بن بست قبلی خارج شود و به عنوان شهری توریستی قد علم کند و این را به درستی می توان از مسافرانی که از گوشه و کنار کشور به این شهر سفر می کنند مدعی شد . هر چند که هنوز جای کار بسیار دارد و این شهر در ابتدای رونق صنعت توریسم خود به سر می برد ولی در این مدت زمان کم توانسته است قدم های موثری بردارد که جا دارد از عوامل و دست اندرکاران تقدیر و تشکر شود. گسترش توریسم بدون شک منافع زیادی برای منطقه به همراه دارد از آن جمله درآمد و رونق اقتصادی اهالی منطقه ، افزایش قیمت اراضی و زمین ها , رونق مکان های گردشگری و باستانی به دنبال آن کوشش در جهت حفظ و مرمت آنها و بسیاری فواید دیگر را می توان برشمرد اما به دنبال این فواید زیاد ، معایبی هم دارد که بایستی مسئولان شهر به آن توجه ویژه معطوف دارند چرا که ممکن است این معایب در درازمدت در زیر تسامح مسئولان به معضلی بزرگ تبدیل شود که جبران آن غیرممکن باشد البته این مختص شهر ما نیست بلکه دامن گیر همه شهرهای توریستی ممکن است بشود بنابراین بایستی هم مردم و مسئولان از خطرات آن آگاه شوند تا آگاهانه از موهبت این صنعت بهره مند شوند و این صنعت در جای درست خود قرار گیرد . یکی از معایب توریست تغییر محیط زیست و آلودگی آن و تولید زباله است . بسیار دیده شده است که به دلیل ضعف در اشاعه فرهنگ حفظ محیط زیست و احترام به آن در کشور ما افرادی که به جاهای مختلف سفر می کنند به تخریب مراتع و درخت ها اقدام می کنند و این یک ضعف فرهنگی در بین ما ایرانیان محسوب می شود تولید زباله های فراوان و رهاسازی آنها در طبیعت و تصور غلطی که اخیرا برای بعضی ها بوجود آمده است و آن اینکه جمع آوری زباله در کیسه پلاستیکی و رهاسازی آنها در طبیعت غافل از اینکه کسی نیست که این ها را جمع آوری کند به یک معضل جدی متاسفانه در اطراف شهر تبدیل شده است .

 ریختن زباله در نهرها و رودخانه ها از طرف خود اهالی هم مزید بر علت شده است و با سفری چند دقیقه ای به پایین دست شهر و جاده کمربندی اهر شاهد انبوهی از کیسه های پلاستیکی و زباله هایی هستیم که از طریق باد و آب به این محل منتقل شده است و روح هر انسان دوست دار طبیعت را به شدت آزرده خاطر می کند و این در اثر بی توجهی مسئولان شهری و عدم فرهنگ سازی درست مردم در جهت تولید و جمع آوری زباله های خود است و این وضعیت اسف بار در طول جاده های منتهی به شهر ادامه پیدا می کند و با انبوهی از زباله ها و کیسه های پلاستیکی که مهمان ناخوانده درخت های میوه هم شده است مواجه هستیم . نخاله های ساختمانی هم با مناظر زشت در اطراف جاده ها دیده می شود که در اثر نبود قانون و نظارت درست ، شهروندان بی مسئولیت در کنار جاده ها اقدام به تخلیه نخاله های ساختمانی خود می کنند که باید تمهیدات جدی هم از طرف شهرداری و هم خود مردم در این مورد صورت گیرد . موضوع بعدی تاثیر پذیری فرهنگ منطقه و تغییر در درازمدت می باشد این یک مساله اساسی است که موضوع توریست می تواند بر آن بسیار موثر باشد و بایستی مسئولان به آن نگاه ویژه داشته باشند توریست های مختلفی که به دیدن شهرها می روند به مرور تاثیر خود را بر منطقه می گذارند و این می تواند هم به جهت آداب و رسوم و هم زبان و فرهنگ باشد و این باعث از بین رفتن فرهنگ و آداب رسوم منطقه در درازمدت خواهد شد .

 بایستی خاطر نشان کرد که شهر مشگین شهر دارای تاریخ دیرینه و یکی از شهرهای مهم آذربایجان و زبانزد از نظر تاریخ و فرهنگ بایستی صادرکننده فرهنگ باشد نه وارد کننده آن. با عنایت به این مساله ، مسئولان شهری و حتی خود شهروندان می توانند با ابداعات و نوآوری و خلاقیت در زمینه ترویج فرهنگ منطقه مبادرت ورزند از فروش لباس های سنتی گرفته تا پخت نان و غذا و شیرینی های محلی و آهنگ های محلی و آذری ، داستان های فولکلور ، می توانند یک شهر با اصالت را به معرض نمایش بگذارند و با ایجاد کمپین ها و نمایشگاههای فرهنگی شاعران و نویسندگان می توانند شهر را  به توریست ها بشناسانند و افراد مطلع در آنجا بازگو کننده تاریخ و سنن شهر باشند . اما قبل از همه اینها ما خود بایستی ابتدا به فرهنگ و زبان و تاریخ خود ارزش و به اهمیت آن واقف شویم چرا که در صورت عدم خودباوری به راحتی می توانیم پذیرای فرهنگ باشیم تا صادرکننده آن و این مسئولیت بر عهده مسئولین شهری است که مروج فرهنگ باشند تا مردم نیز به این خودباوری برسند و پاسدار آن باشند چرا که از دست دادن فرهنگ و آیین و سنن به قیمت نابودی قوم خواهد انجامید . بنابراین با یک برنامه ریزی درست می توان این تهدید را به فرصت تبدیل کرد و به جای تاثیرپذیری در درازمدت به صدور فرهنگ غنی خود پرداخت و این یک عزم همگانی می طلبد که با آگاه سازی مردم همه بتوانند سفرای فرهنگی شهر باشند و با برخورد درست و منطقی تاثیر مثبتی روی توریست ها بگذارند . رسانه ها و مطبوعات و شبکه های اجتماعی و شهردای می تواند قدم های بسیار مثبتی هم در جهت آگاه سازی مردم و هم ایجاد مراکز فرهنگی بردارد این یک موضوع جدی است که مسئولین دلسوز نباید به سادگی از کنار آن بگذرند .

برای دست یابی به این هدف همکاری همه روشنفکران و نویسندگان و شاعران و کسبه و همه مردم بایستی در یک راستا قرار گیرد و به صورت سیستم واحد عمل کنند. امید است بتوانیم شهر عزیزمان مشگین را به بهترین صورت به دنیا بشناسانیم و هرکدام سفرای فرهنگی و قومی و زبانی مردمان این دیار کهن به بهترین نحو باشیم و این وظیفه بر دوش نه تنها مسئولین بلکه همه همشریان می باشد.

شهروز محمدی

Sh.mohammadi@live.com

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار