احمدیان رئیس اداره بهزیستی مشکین شهر : ۲۷۳۸ نفر معلول تحت پوشش داریم

موافقت با شهر شدن آلنی / مرکز دهستان مشگین شرقی به روستای بیجق تغییر یافت

مدیریت جهادی که پویایی رابه کشت وصنعت مغان بازگردانده است

وضعیت سد سبلان بلاتکلیف و آزاردهنده است

ضرورتهای گردشگری مشکین شهر

۲۶ درصد از اعتبارات ستاد بازآفرینی شهری استان به شهرستان مشگین شهر اختصاص یافته است

گره کور در انتخابات مجلس شورای اسلامی حوزه انتخابیه مشگین شهر

الهام بخش تمام نوشته هایم مشکین شهر است

آماده خرید امتیاز تیم فوتبال ماشین‌سازی تبریز هستیم

مشگین توریستی چالش ها و فرصت ها

قارداشعلی هزارتکه عشق

سه شهرستان برتر اداره کل میراث فرهنگی اردبیل مشخص شدند

کد خبر: 26645 | تاریخ انتشار: ۵:۴۱:۵۳ - چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۶ | ۲ نظر | |

یونس اشرفی امین عضو هیئت علمی دانشگاه :

یادداشتی در باب مشکلات اخیر معیشتی مردم و پیامدهای آن

ایلقار نیوز:روزهای اخیر شاهد اعتراضات گروه هایی از مردم در برخی از شهرهای کشورمان بودیم که به دنبال تشدید گرانی ها و بروز مشکلات معیشتی رخ داده است. به حق باید گفت بخش قابل توجهی از مردم عزیزمان مشکلات معیشتی دست و پنجه نرم می کنند و درک آن سخت است. در این باب نیاز به تحلیل های فراوانی وجود دارد که آگاهان جامعه بویژه نخبگان دانشگاهی و فرهیختگان نسبت به تبیین معضلات موجود و ارائه راهکار اقدام نمایند.

لکن نگارنده از باب وظیفه لازم دانستم نکاتی را محض یادآوری خدمت مخاطبان، خاصه افرادی را که مسائل جامعه را دنبال می کنند، عرضه دارم؛ با این توضیح که نگارنده سطور وابسته به هیچ جریان سیاسی و فرد سیاسی نیست و نه خود را اصلاح طلب اصطلاحی می داند، نه اصولگرای اصطلاحی.

۱- وجود مشکلات فراوان اقتصادی در جامعه از قبیل گرانی، تورم زیاد، فقیرتر شدن اقشار کم درآمد، کم توجهی به قشر کشاورز، عدم رسیدگی مناسب به بازنشستگان، سوءتدبیر درباره آلودگی هوا، عدم رسیدگی شایسته به زلزله زدگان، اظهارات غیرمسئولانه و نادرست برخی از مدیران، و… باعث بروز نارضایتی در اقشار مختلف مردم گردید. واکنش عموم مردم حزبی یا جناحی نیست، ولیکن در این میان برخی از افراد جامعه، با سیاسی کردن بیش از حد اوضاع، باعث وخیم تر شدن مشکلات گردیدند و شروع به بدگویی، کوبیدن مسئولان کشور، افراط در انتقاد و بعضاً فحاشی، باعث تراکم خشم توده های مردم شده و زمینه را برای شعله ور شدن این خشم ها و بروز ناهنجاری آماده کردند. جالب اینکه بعضی از آن عزیزان به ظاهر متشرع هم بوده و شاید به قصد خیر! چنین سیاه نمایی از وضعیت کشور را به عموم مردم القا نمودند.

۲- متاسفانه مسئولان قوای سه گانه هم مدتی است با حمله به یکدیگر، ریشه مشکلات را در یکدیگر می جویند و به جای پاسخگویی شفاف به مردم، اذهان عمومی را متوجه این اختلافات کرده و با انداختن توپ به زمین یکدیگر، خود را به اصطلاح تبرئه می کنند. وجود اختلاف نظر و سلیقه در میان مسئولان طبیعی است، ولی علنی کردن اختلافات هیچ کمکی به مردم نمی کند و مردم نیز از نزاع مسئولان ناخرسندند و آنچه بدتر است، قبح زدایی از بروز دعواهای مسئولان و کشاندن موضوعات مورد اختلاف به رسانه ها و بهره برداری دشمنان از این تفرقه هاست.

۳- آنچه بر این مشکلات افزوده، بهره برداری برخی از فعالان فضای مجازی است که متأسفانه بدون هیچ گونه نظارت دقیقی اقدام به انتشار دروغ، شایعه، تهمت و تشویق مردم به آشوب طلبی می کنند و حتی بسیاری از از کانال های تلگرامی که هزاران عضو دارند، هیچ مجوز فعالیتی از مراکز ذیربط کسب نکرده اند و علناً اصل اسلام و مبانی نظام اسلامی را هدف گرفته اند و کاری به این دولت و آن حزب ندارند.

۴- برخی از افراد مشهور در عرصه هنر و ورزش نیز بی مسئولانه هر سخنی که به ذهنشان برسد را بر زبان می آورند، بدون آنکه به عواقب آن بیندیشند. متأسفانه برخی از هنرمندان، سطح فکری و عقلی مردم را بسیار پایین در نظر گرفته اند و هر روز یک حرف سیاسی متفاوت و متناقض از دیروزشان بر زبان می آورند و مردم را متحیر می سازند. البته اصولا نباید یک فرد به خاطر صرفاً هنرمند بودن، به عنوان الگوی فکری جامعه مطرح باشد؛ ولی در جامعه ما این چنین القا شده که آنان می توانند درباره هر موضوعی (سیاسی یا مذهبی) نظر دهند، بدون آنکه حتی تخصصی درباره آن داشته باشند. البته بخش قابل توجهی از هنرمندان فهیم هستند و مسائل را درک می کنند، ولی برخی از آنها از باب خودنمایی و تکبر و سیری شکم، اقداماتی انجام می دهند که حتی باعث وهن جایگاه هنرمندی شده و موجب خدشه دار شدن شأن سایر هنرمندان عزیز می گردد.

۵- در سطح شهرستان ها نیز متاسفانه بعضاً نماینده ها با مسئولان محلی و استانی اختلافات شدیدی پیدا کرده اند و البته برخی از سیاست ورزان به طبل اختلاف مسئولان می کوبند و با بزرگ نمایی اختلافات جزئی مسئولان،‌ به دنبال بهره برداری سیاسی هستند و این موضوع محدود به اصولگرایان یا اصلاح طلبان نیست.

اما چاره چیست؟! در این باب نیز به چند نکته اشاره می رود:

۱- خداوند در آیه ۴۶ سوره انفال می فرماید: «وَأَطیعُوا اللَّهَ وَرَسولَهُ وَلا تَنازَعوا فَتَفشَلوا وَتَذهَبَ ریحُکُم وَاصبِروا إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصّابِرینَ» (و (فرمان) خدا و پیامبرش را اطاعت نمایید و نزاع (و کشمکش) نکنید، تا سست نشوید، و قدرت (و شوکت) شما از میان نرود و صبر و استقامت کنید که خداوند با استقامت کنندگان است.)

اگر مسئولان کشور به همین یک آیه قرآن عمل کنند، هرگز بر طبل اختلاف نخواهند کوبید و تفرقه و نزاع را کنار خواهند گذاشت. گاهی باید به خاطر مسأله ای مهم تر، از حق شخصی جزئی خود گذشت و طوری نشود که پرداختن به جزئیات کم اهمیت،‌ مسئولان عزیز را از وظایف اصلی شان بازدارد.

۲- وقتی خانواده ای گرفتاری دارد، همه اعضای آن خانواده باید یار و مددکار هم باشند و مشکلات را تنها بر دوش یک فرد وانگذارند. در جامعه اگر مشکلات اقتصادی هست، همه انگشت اتهام به سمت دولت نگیرند، بلکه از سر دلسوزی و خیرخواهی به یاری دولت بشتابند تا مشکلات حل شود. برخی افراد که به دولت فعلی رای نداده اند، متاسفانه از بروز مشکلات اخیر خوشحالند و به ملامت دیگران می پردازند و همه تقصیرها را در رای دادن یا ندادن به یک فرد خاص می جویند. با احترام به همه عزیزان، به نظر نگارنده این به دور از انصاف است. گروه های مختلف به جای شادمانی از تضعیف جایگاه دولت در نزد مردم، به فکر حل مشکلات برآیند و اگر برنامه عملیاتی دارند، به مسئولان دولتی چه در سطح کلان چه در سطح پایین تر ارائه کنند.

۳- با جرأت عرض می کنم اگر دولت در نزد مردم به خاطر مشکلات اخیر تخریب و تضعیف و سرکوب شود، این به نفع کشور و نظام نیست. دامنه اعتراضات اگر خدای نکرده به نافرمانی مدنی و آن چیزهایی که رسانه های معاند تبلیغ می کنند، منجر شود، خسارت فراوانی متوجه کل میهن عزیزمان و نظام اسلامی خواهد شد و تفاوتی بین جناح های سیاسی مختلف نخواهد داشت. اکنون که خارج نشینان و سردمداران ظالم غرب به دنبال ماهی گرفتن از آب گل آلود هستند، لازم است همه جریان ها با حفظ اتحاد، اختلافات موجود را کنار گذاشته و اقدامات عملی جدی و فوری برای گذر از مشکلات به وجود آمده باشند.

۴- مسئولان محترم دولت یک بار برای همیشه، دستاوردهای عملی برجام را برای مردم تشریح نمایند تا ملت نیز بدانند که در برابر امتیازاتی که داده شده، چه تفاوتی در زندگی آنان ایجاد شده است؟ بیان مطالب کلی و تشریفاتی برای مردم کارایی ندارد و ملت تغییر را تنها در زندگی عینی خود می جویند و درمی یابند. همچنین دولت محترم اجازه نقد بیشتر به نخبگان، کارشناسان و هر آن کس که دارای برنامه و طرح کوتاه مدت و بلند مدت در حوزه های مختلف را دارد، بدهد و بدون در نظر گرفتن سلایق سیاسی، با حضور در جمع فرهیختگان برجسته کشور به مطالبات و سوالات و شبهات ذهنی آنان پاسخ دهد و چه بسا خروجی چنین جلسات کاربردی، پیشنهادات عملیاتی برای حل معضلات مختلف باشد.

۵- افرادی از جناح های مختلف سیاسی که در درون نظام قرار دارند، در بیان مواضع و اقدامات عملی، رهبر عزیز انقلاب را فصل الخطاب بدانند. بحمدالله رهبر عزیز انقلاب فردی فراجناحی است و علاوه بر فضیلت های شخصی که حتی دشمنان بدان معترفند، آگاهی فراوان و اشراف دقیقی نسبت به مسائل کلان جامعه دارند و از ابتدای انقلاب تاکنون تجربیات بسیار ارزشمندی کسب نموده اند که همه مسئولان و نخبگان می توانند از آن بهره کافی ببرند. اینکه در برخی از ادعیه درباره اهل بیت (ع) داریم که «الْمُتَقَدِّمُ لَهُمْ مارِقٌ، وَالْمُتَاَخِّرُ عَنْهُمْ زاهِقٌ» (هر که بر ایشان تقدم جوید از دین بیرون رفته و کسى که از ایشان عقب ماند به نابودى گراید) ناظر بر این نکته است. درست است که قرار نیست رهبر عزیز انقلاب همه چیز را بیان کند، اما در اتخاذ موضع باید از ایشان جلو نرفت و عقب نیز نماند. فرمایش مشهور امیرالمومنین (ع) در نهج البلاغه همیشه آویزه گوشمان باشد که «لاَ ترَى الْجاهِلُ اِلاّ مُفْرِطاً اَوْ مُفَرِّطاً» (نادان را جز در حالت تندوری یا کندروی نبینى)

۶- هرگز نباید امید را از مردم سلب کرد. نا امیدی از خداوند نیز خود خطای بزرگی است و ایجاد یاس و دلسردی، یکی از کارهای مهم شیطان به شمار می رود. در طول ۴۰ سال گذشته، مردم ایران مشکلات به مراتب سخت تری را با درایت و بصیرت پشت سر نهاده اند و دلسرد نشده اند. امروزه برخی افراد در داخل ناخواسته یا بعضاً آگاهانه هماهنگ با بیگانگان، مردم را از اصل اسلام و نظام دلسرد می کنند و این قطعاً مطلوب شیاطین است. نقد مسئولان هم باید همراه با انصاف و به دور از سیاسی کاری باشد. رهبر عزیز انقلاب در سخنرانی اخیر خود در تاریخ ۶ دی ماه ۹۶ فرمودند که «… بایستی انتقاد کرد، نقد کرد؛ منتها نقد منصفانه و نقد مسئولانه، نه نقد همراه با فحّاشی و تهمت. نقد و نقدپذیری واجب است، تهمت و لجن ‌پراکنی حرام است؛ نقد با تهمت ‌زنی فرق میکند، با لجن‌ پراکنی فرق میکند، با تکرار حرف دشمن فرق می کند؛ نقد باید منصفانه باشد، باید عاقلانه باشد، باید مسئولانه باشد. سیاه ‌نمایی هنر نیست؛ اینکه برداریم همین‌طوری بی‌هوا، این دستگاه را، آن دستگاه را، این قوّه را، آن قوّه را بدون هیچ تمییزی محکوم کنیم؛ خب هر کسی، هر بچّه‌ای هم می تواند سنگ دستش بگیرد شیشه‌ها را بشکند، اینکه هنر نیست. هنر این است که انسان، منطقی حرف بزند، منصفانه حرف بزند، برای خاطر هوای نفْس حرف نزند، برای خاطر جهات شخصی حرف نزند…»

ایشان در همان سخنرانی فرمودند:‌ «این را بدانید که بنده از اشکالاتی که در دستگاه قوّه‌ قضائیّه یا قوّه‌ مجریّه است، بی ‌اطّلاع نیستم؛ اطّلاعات من شاید بیش از خیلی‌ های دیگر است، لکن من نقاط مثبت را هم می بینم. در زیارت امین ‌الله، در دعا می گوییم «ذاکِرَهً لِسَوابِغِ آلائِک»؛ نعمت های خدا را باید انسان در نظر داشته باشد. بله، قاضی فاسد داریم، قاضی عادل و مطمئن هم داریم؛ ما حق نداریم یکسره نفی کنیم. مدیر اجرائیِ جاه‌ طلبِ پرروی پول ‌طلب داریم، مدیر اجرائیِ پاک‌ دستِ زحمت‌ کش هم داریم؛ حق نداریم یکسره همه‌ ی اینها را با یک چوب برانیم…»

به امید برطرف شدن مشکلات مردم

یونس اشرفی امین

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۲ ديدگاه مطلب براي " یادداشتی در باب مشکلات اخیر معیشتی مردم و پیامدهای آن " ارسال شده است.

 1. امیر راهپیما گفت:

  فی الواقع تمام مشکلاتی که در لفافه بیان نمودید کاملا صحیح میباشد و کپی پست نمودن حضرت عالی را تحسین میکنم ولی کاش از خودتان میگفتین …کاش

  • ashrafi amin گفت:

   سلام و ادب به همه مخاطبان و رسانه وزین ایلقارنیوز و دست اندرکاران آن؛
   ضمن تشکر از آقای «امیر راهپیما» به خاطر نظرشان؛
   به غیر از متن آیه قرآن و متن سخنان رهبری، بقیه متن از خود بنده حقیر می باشد و حتی تایپ تمام کلماتش را خودم انجام داده ام.
   امید است مشکلات همه مردم بویژه اقشار کم درآمد یا بعضا بدون درآمد حل شود و انجام آن نیازمند همیاری و همکاری همه مردم و همه مسئولان است.
   باید از سیاست زدگی جامعه کاست و به فکر حل مشکلات بود نه دعواهای سیاسی و جناحی.
   با تشکر مجدد از همه و همچنین همت رسانه پرطرفدار ایلقارنیوز

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار