احمدیان رئیس اداره بهزیستی مشکین شهر : ۲۷۳۸ نفر معلول تحت پوشش داریم

موافقت با شهر شدن آلنی / مرکز دهستان مشگین شرقی به روستای بیجق تغییر یافت

مدیریت جهادی که پویایی رابه کشت وصنعت مغان بازگردانده است

وضعیت سد سبلان بلاتکلیف و آزاردهنده است

ضرورتهای گردشگری مشکین شهر

۲۶ درصد از اعتبارات ستاد بازآفرینی شهری استان به شهرستان مشگین شهر اختصاص یافته است

گره کور در انتخابات مجلس شورای اسلامی حوزه انتخابیه مشگین شهر

الهام بخش تمام نوشته هایم مشکین شهر است

آماده خرید امتیاز تیم فوتبال ماشین‌سازی تبریز هستیم

مشگین توریستی چالش ها و فرصت ها

قارداشعلی هزارتکه عشق

سه شهرستان برتر اداره کل میراث فرهنگی اردبیل مشخص شدند

کد خبر: 26675 | تاریخ انتشار: ۱۴:۱۸:۰۷ - سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ | بدون نظر | |

ابراهیم امامی فرماندار گرمی مغان

گرمی مغان در مسیر تبدیل به یکی از قطب های صنعتی استان اردبیل

ایلقار نیوز: ابراهیم امامی ، فرماندار گرمی مغان در گفت و گویی با خبرنگاران ایرنا برای تشریح خدمات دولت در این منطقه گفت: با بهره برداری از فاز نخست کارخانه شیرآلات قهرمان نخستین گام برای رسیدن به این هدف برداشته شده است.
وی بیان کرد: فاز اول کارخانه شیرآلات قهرمان با حضور معاون امور مجلس رئیس جمهوری راه اندازی شد و ۴۰۰ نفر به صورت مستقیم در این کارخانه مشغول به کار شدند.
وی اضافه کرد: سرمایه گذاری در کارخانه شیرآلات قهرمان برای اجرای فازهای بعدی شروع شده و دولت هم برای تامین زیر ساخت های آن بالغ بر ۱۰۰ میلیارد ردیال هزینه کرده است.
امامی بیان کرد: این کارخانه با یک هزار میلیارد ریال سرمایه ثابت و ۶۰۰ میلیارد ریال سرمایه درگردش راه اندازی شده و مقدمات راه اندازی فازهای بعدی هم با ۶۰۰ نفر اشتغال در حال انجام است.
فرماندار گرمی با اشاره به رایزنی برای راه اندازی کارخانه شیرآلات اویسا بیان کرد: مقدمات واگذاری زمین به این واحد تولیدی انجام شده و با راه اندازی آن زنجیره ای از صنایع شیرآلات بهداشتی در گرمی مغان ایجاد خواهد شد.

** طرح های اشتغالزایی دولت در شهرستان گرمی مغان
فرماندار گرمی مغان همچنین درباره برنامه دولت برای اشتغالزایی در این شهرستان افزود: دولت از محل اعتبارات ملی ، استانی ، تملک دارایی و اعتبارات حوادث طبیعی نزدیک به چهار هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال در این شهرستان هزینه می کند.
وی بیان کرد: تا کنون دولت در چهار محور در قالب ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و بحث اشتغال فراگیر، اعتبارات روستایی و عشایری و مشاغل خانگی تسهیلات پرداخت می کند که تاکنون در این شهرستان ۱۹۹ طرح با اشتغالزایی یک هزار و ۱۴۹ نفر با اعتبار ۶۵۰ میلیارد ریال به بانک ها برای دریافت تسهیلات معرفی شده است.
امامی با اشاره به سهم شهرستان از تسهیلات مشاغل خانگی بیان کرد: سهم شهرستان از تسهیلات مشاغل خانگی ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال می باشد که جهت آن به سمت صنایع دستی سوق داده شده و تاکنون در حوزه فرش دستبافت ۹۳ طرح به بانک ها معرفی شده ، ضمن اینکه ۶۴ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال نیز به مددجویان کمیته امداد پرداخت شده است.

** احداث بزرگترین سد خاکی شمال غرب ایران در گرمی مغان
امامی در باره طرح های در دست اجرا در شهرستان گرمی بیان کرد: احداث سد عمارت بعنوان بزرگترین سد خاکی شمال غرب کشور یکی از طرح های اساسی این شهرستان است که با وجود شروع در سال ۸۵ عملیات اجرایی آن در دولت تدبیر و امید سرعت یافته و هم اکنون ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی افزود: این سد با هدف تامین آب شرب و کشاورزی منطقه با ظرفیت ۱۸۵ میلیون مترمکعب اجرا شده و با تکمیل آن ۱۴ هزار هکتار از زمین های دیم شهرستان به آبی تبدیل می شود.
امامی گفت: سد عمارت تا سال ۹۲ با محدودیت اعتباری مواجه بود اما در دولت تدبیر و امید و تخصیص اعتبار برای از محل اعتبارات مهار آب های مرزی ، عملیات اجرایی آن شتاب گرفت و تا سال آینده به بهره برداری می رسد.
فرماندار گرمی با اشاره به عملیات اجرایی سد تازه کند اظهار کرد: این سد با ۹۳ درصد پیشرفت فیزیکی آماده آبگیری است و عملیات اجرایی آن تا چهار ماه آینده به پایان می رسد و ۱۰۱ روستا هم از این طریق از آب سالم و بهداشتی بهره مند می شوند.
وی اضافه کرد: ساماندهی رودخانه بالهارود ، اجرای سد سینه سر با اعتبار ۵۰۰ میلیار ریال و احداث سه سد معیشتی با ۱۲۰ میلیارد ریال نیز از طرح های مهم آبی شهرستان است که اجرای آنها پیگیری می ‌شود.
امامی ادامه داد: برای تعیین تکلیف سد کلاسر هم که سالیان سال است به رغم هزینه کلان راکد مانده اقدام اساسی انجام شده تا تکلیف اجرای آن مشخص شود.

** خدمات عمرانی دولت در شهرستان گرمی مغان
فرماندار گرمی خدمات دولت تدبیر و امید برای گازرسانی به روستاها را یادآور شد و گفت: در این دولت ۱۷۲ روستای گرمی از نعمت گاز بهره مند شدند که بیشتر از عملیات گازرسانی در ۳۵ سال گذشته به این شهرستان است.
امامی بیان کرد: در آبرسانی به روستاها هم خدمات دولت قابل تحسین است و در حال حاضر تلاش می شود تا با افتتاح فاز اول مجتمع آبرسانی موران ۶۴ روستا از آب سالم و بهداشتی بهره مند شوند.
فرماندار گرمی وضعیت راه های گرمی را نامناسب دانست و گفت: بالغ بر ۲۵۰ میلیارد ریال طرح عمرانی در این شهرستان در دست اجرا است که با تکمیل آن وضعیت راههای شهرستان سامان می یابد.
امامی گفت: چهار بانده کردن ورودی شهر گرمی و ساماندهی ورودی گرمی به طول پنج کیلومتر در حال اجرا است که در ۶ ماه سال آینده تکمیل می شود.
وی بیان کرد: تعریض و بهسازی راه آصلی گرمی – انگوت هم از طرح های در دست اجراست که چهار کیلومتر آن آماده برای روکش آسفالت است.
فرماندار گرمی سرمایه گذاری در بخش کشاورزی را یادآور شد و گفت: در حوزه کشاورزی اقدامات مهمی در زمینه پایاب سد گیلارود در مساحت ۶۳۰ هکتار با سرمایه گذاری ۱۶۰ میلیارد ریال انجام شده است.
به گفته وی ، این طرح در قالب تعاونی های مردمی با ۲۰۰ نفر عضو در حال اجراست، ۸۵ درصد هزینه های این طرح از سوی دولت و ۱۵ درصد آورده تعاونی می باشد.
امامی تغییر الگوی کشت در گرمی را مورد تاکید قرار داد و گفت: ایجاد باغ در اراضی شیب دار در این شهرستان شروع شده و بالغ بر ۶۰ هکتار باغ پسته ایجاد و در ۳۰ هکتار زمین کشاورزی گرمی نیز زعفران کشت شده است.
وی ادامه داد: برای توسعه کشاورزی و حوزه های آبریز شهرستان هم نزدیک ۳۰ میلیارد ریال هزینه شده و در زمینه توسعه کشت گلخانه ای و گیاهان دارویی نیز اقدامات خوبی در حال انجام است.
فرماندار گرمی با اشاره به طرح های برق رسانی در این شهرستان از راه اندازی اولین نیروگاه CHP استان و شمالغرب کشور در بخش انگوت خبر داد و گفت: این نیروگاه به ظرفیت ۵٫۶ مگاولت با سرمایه گذاری بخش خصوصی به میزان ۱۲۰ میلیارد ریال با هدف تولید برق راه اندازی شده ، ضمن اینکه از بخار و گاز سی او ۲ ان نیز در کشت گلخانه ای استفاده خواهد شد.
امامی بیان کرد: سرمایه گذار این واحد قصد سرمایه گذاری در طرح نیروگاهی دیگر در این شهرستان را دارد و اقدامات ابتدایی در این زمینه در حال اجراست.
وی اضافه کرد: راه اندازی مجموعه گلخانه ای آنگوتلار ، تکمیل فاز اول مجتمع موران و آبرسانی به ۶۴روستا ، آسفالت ریزی راه ۱۸ روستا تبدیل بخش موران به شهر ، راه اندازی اینترنت نسل چهارم ، تامین زیرساخت های مورد نیاز منطقه آزاد تجاری و صنعتی ، پیگیری طرح کریدور شمال استان ، راه اندزی مجتمع پتروشیمی و راه اندازی ۲ ناحیه صنعتی انگوت و موران تحت عنوان شهرک های صنعتی از جمله طرح های در دست اجرا در این شهرستان می باشد.
فرماندار گرمی به ظرفیت های گردشگری این شهرستان اشاره کرد و گفت: گردشگری روستایی و عشایری در این استان دارای ظرفیت برای سرمایه گذاری است.
امامی همچنین دریاچه گیلارلو گرمی مغان را نیز از جمله استعدادهای کم نطیر گردشگری این شهرستان ذکر کرد و افزود: قرار است در کنار تاسیسات تفریحی انواع رشته های ورزشی آب و هیجانی در این منطقه راه اندازی شده و این سد به سایت ورزش های آبی استان تبدیل شود.

** افتتاح ۵۱ طرح عمرانی و اقتصادی در گرمی مغان در دهه فجر
فرماندار گرمی همچنین گفت: ۵۱ طرح اقتصادی و عمرانی در این شهرستان در دهه فجر افتتاح خواهد شد.
امامی افزود: کمپ گردشگری برزند ، فاز اول پایاب سد گیلالو ،افتتاح ۲ مدرسه ، گازرسانی به ۴۲ روستا ، واحد بوجاری و بسته بندی بذر، پنج واحد خانه بهداشت ، آبرسانی به کارخانه شیرآلات قهرمان و آبرسانی به هشت روستا از جمله طرح های قابل افتتاح در این شهرستان می باشد.
وی بیان کرد: در مجموع برای اجرای این طرح ها ۴۲۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.
وی خدمات دولت تدبیر و امید برای گازرسانی به روستاها را یادآور شد و گفت: در این دولت ۱۷۲ روستای گرمی از نعمت گاز بهره مند شدند که بیشتر از عملیات گازرسانی در ۳۵ سال گذشته به این شهرستان است.
گرمی مغان در یکصد کیلومتری شمال اردبیل و در همسایگی جمهوری آذربایجان واقع است.
گفت و گو: یعقوب شاددل / سیفعلی موسی زاده
۶۰۱۶/۷۱۱۰

انتهای پیام /*ایرنا

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار