مدیریت جهادی که پویایی رابه کشت وصنعت مغان بازگردانده است

ضرورتهای گردشگری مشکین شهر

گره کور در انتخابات مجلس شورای اسلامی حوزه انتخابیه مشگین شهر

مشگین توریستی چالش ها و فرصت ها

قارداشعلی هزارتکه عشق

برای خداوندگار موسیقی سرزمینم

فضای انتخابات یازدهم در مشکین شهر

ایمان به کار و عشق و علاقه به میراث فرهنگی

🔻آیا سوت قطار در مشکین شهر شنیده خواهد شد؟

💢اقدام تحسین برانگیز دکتر صمدی در حمایت از چهارمین رکن دموکراسی

حاشیه‌ای بر نطق میان دستور نماینده مشگین شهر در اهمیت امنیت اقتصادی

پای لنگ دموکراسی در زنجیر/ به بهانه استانی شدن انتخابات مجلس

کد خبر: 27405 | تاریخ انتشار: ۱۳:۴۹:۴۸ - یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ | بدون نظر | |

یادداشت اکبر عطایی:

کمربندی سبز اما زشت

اکبر عطایی:تا چشم کار می کند پلاستیک و زباله است و انگار به جای باغ و مزرعه بیشتر به محل دفن زباله می ماند کمبربندی مشکین شهربه سمت اهر جایی که محل گذر هزاران مسافر و گردشگر است و دیدن باغاتی که به جای برگ های سبز پلاستیک های سفید برآنها آویزان است دل هر شهروند و دوستدار طبیعت را به درد می آورد.

اما این دردبزرگ  مال امروز و دیروز نیست. بلکه سالهاست وضع به همین روال است و هیچ کار اساسی و ریشه ای جهت حل این معضل زیست محیطی و بهداشتی نشده است.

باوجود اینکه همه ساله با نزدیک شدن عید نوروز و فصل گردشگری فراخوان هایی جهت پاک سازی این مسیر اعلام می شود و دستگاه های اجرایی و گروه های مردم نهاد ساعاتی را برای تنظیف این کمربندی اختصاص می دهند اما هیچکدام از این کارها تسلی بخش این مصیبت زیست محیطی نیست.

کارهای نمادین به شرطی می تواند موثر باشد که در پشت آن دستگاه های مسئول اراده ای قوی برای حل ریشه ای آن داشته باشند وگرنه گرفتن چند عکس یادگاری و خداحافظی تا سال بعد هیچ دردی را دوا نخواهد کرد.

سرازیرشدن آب از دل پرسخاوت سبلان و جاری شدن آن از داخل نهرهای شهر نعمت بزرگی است که خداوند به مشکین شهر عطا فرموده و این هدیه بزرگ الهی به خاطر بی مسئولیتی برخی شهروندان باعث شده این جوی ها به سطل آشغال شهروندان تبدیل شود و در پایین دست نیز موجب آزردگی خاطر باغداران و دوستداران محیط زیست گردد.

پاک سازی کمربندی مشکین شهر به اهر ماه ها وقت لازم دارد اما در صورت پاک سازی نیز دوباره وضع به همان وضعیت سابق باز خواهد گشت. به نظر می رسد علاوه بر فرهنگ سازی در میان شهروندان، لازم است تا مطالعه و  اقدام لازم جهت احداث  زباله گیر در انتهای نهرها  انجام گیرد و اگر به صورت سریع و اورژانسی اقدامات ضروری در این زمینه صورت نگیرد می تواند به بزرگترین فاجعه زیست محیطی شهرستان تبدیل شود

 اکبر عطایی

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار