ضرورتهای گردشگری مشکین شهر

گره کور در انتخابات مجلس شورای اسلامی حوزه انتخابیه مشگین شهر

مشگین توریستی چالش ها و فرصت ها

قارداشعلی هزارتکه عشق

برای خداوندگار موسیقی سرزمینم

فضای انتخابات یازدهم در مشکین شهر

ایمان به کار و عشق و علاقه به میراث فرهنگی

کمربندی سبز اما زشت

🔻آیا سوت قطار در مشکین شهر شنیده خواهد شد؟

💢اقدام تحسین برانگیز دکتر صمدی در حمایت از چهارمین رکن دموکراسی

حاشیه‌ای بر نطق میان دستور نماینده مشگین شهر در اهمیت امنیت اقتصادی

پای لنگ دموکراسی در زنجیر/ به بهانه استانی شدن انتخابات مجلس

کد خبر: 12323 | تاریخ انتشار: ۱۰:۴۴:۲۵ - چهارشنبه ۸ مهر ۱۳۹۴ | ۲ نظر | |

یادداشتی از سلیم زحمت دوست:

هشتم مهر سالروز مولانا جلال الدین محمد

از دیدن مطلبی به مناسبت هشتم مهر، زاد روز مولانا در سایت مشکین سلام بسیار ذوق زده سلیم زحمت دوستشدم. در این غربت نجیبانه فرهنگ و ادب و هیاهوی پلید سیاست، دست به چنین کاری بردن کاری شایسته و البته تعجب بر انگیز است. تعجب از این جهت: چگونه در چنین موقعیتی که کشته شدن صدها زایر خانه خدا در بیت الله حرام و سخنرانیهای داغ سران کشورها در مجمع عمومی سازمان ملل در راس همه خبرگزاریها و تسخیر شهر قندوز به وسیله طالبان و کشتار بیرحمانه مردم یمن توسط ائتلاف عربی و بی رحمیها و وحشیگریهای داعش و القاعده، ذیل همه خبرگزاریها و نشریات را پر کرده است، یاد مولانا افتادن و در مورد آن بزرگوار نوشتن، کار شگرف و تعجب آوری است. اما وقتی مطلب را خواندم شگفتی ام بیشتر شد، استاد رضا بابایی در کمال ایجاز و طی چندین سطر کوتاه مولانا را هرچه زیباتر معرفی کرده بود، و همین امر باعث شد با بضاعت اندک خود دین خود را به مولانا ادا کنم.

ما همه شیران ولی شیر علم/ حمله مان از باد باشد دم به دم

ما برای مولانا چه کرده ایم؟

با توجه به مطلبی که استاد بابایی مرقوم فرموده بودند، هر چه در شان مولانا بگویم، از جمله حروف اضافه و مصداق زیره به کرمان بردن خواهد بود، لذا از خود می پرسم ما برای مولانا چه کرده ایم؟ آیا ما وارثان وفاداری برای مولانا بوده ایم؟چند در صد از دانشگاه رفته های ما آثار مولانا را می خوانند؟ درمراکز دانشگاهی و علمی و پژوهشی کشورمان چه مقدار کار در مورد مولانا انجام گرفته است؟

حدود ده سال پیش در خبرها آمده بود که ترجمه مثنوی مولوی به زبان انگلیسی در کشور امریکا جزو پرفروشترین کتابهای سال بوده است!!!!!!!!!

نمی دانم چند سال پیش بود که کشور ترکیه با شایستگی تمام مولانا را در یونسکو به نام خود ثبت کرد!!!!!!!!!!!!!!

همه ساله برنامه های فرهنگی شکوهمندی با نام مولانا در ترکیه برگزار می شود و البته از بزرگترین نویسندگان جهان برای شرکت در مراسم دعوت می شود، از ایران هم دعوت می شوند!!!!!!!!!!!! ( ما همه شیران ولی شیر علم….)

می دانیم که مولانا در بلخ متولد شده و در قونیه وفات یافته است، اما آثارش به زبان فارسی است. – اگرچه کلمات ترکی به وفور در زبان مولانا به چشم می خورد –

” پائولو کوئیلو” نویسنده نامدارو معاصر برزیلی خود اذعان می کند که آثار مولانا یکی از منابع الهام ادبی اش است و حتی رمان معروف ” کیمیا گر” را با اقتباس از یکی از داستانهای مولانا نوشته است. و خود می گوید بسیاری از تعبیرات ادبی و عرفانی مولانا را به خوبی درک می کنم و در نوشته هایم به کار می برم.!!!!!!!!!!!!!!!!!!

راستی در شهر شما چند خیابان و میدان یا مدرسه و یا مرکز فرهنگی یا آژانس تاکسی یا مغازه بقالی یا قهوه خانه سنتی به نام جلال الدین محمد مولوی وجود دارد؟

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۲ ديدگاه مطلب براي " هشتم مهر سالروز مولانا جلال الدین محمد " ارسال شده است.

  1. سعودی گفت:

    با تشکر از استاد محترم مثنوی مولوی شاید زیادنه کمتر از قران شیعان راه روش زندگی کردن را تعلیم می دهد افسوس که در جامعه ما افرادی مثل مرحوم علامه تقی جعفری دانشمند بزرگ می خواهد که مثنوی را به مردم یاد دهد.

  2. سوري گفت:

    هفته دولت کرامی باد.

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار