گره کور در انتخابات مجلس شورای اسلامی حوزه انتخابیه مشگین شهر

مشگین توریستی چالش ها و فرصت ها

قارداشعلی هزارتکه عشق

برای خداوندگار موسیقی سرزمینم

فضای انتخابات یازدهم در مشکین شهر

ایمان به کار و عشق و علاقه به میراث فرهنگی

کمربندی سبز اما زشت

🔻آیا سوت قطار در مشکین شهر شنیده خواهد شد؟

💢اقدام تحسین برانگیز دکتر صمدی در حمایت از چهارمین رکن دموکراسی

حاشیه‌ای بر نطق میان دستور نماینده مشگین شهر در اهمیت امنیت اقتصادی

پای لنگ دموکراسی در زنجیر/ به بهانه استانی شدن انتخابات مجلس

انتصاب دکتر تقدیسی و جوانگرایی مدیریتی، نیاز ضروری مدیریتی کشور

کد خبر: 26167 | تاریخ انتشار: ۱۶:۲۹:۱۷ - جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ | بدون نظر | |

تحليلي از دكتر علي فتحي عضو هیات علمی دانشگاه:

حل مشکلات مردم مستلزم پیوند نهادهای انتخابی ،نهادهای مجلس – شورا

مشروطه آغاز تجلی حضور مردم در عرصه سیاست و تصمیم گیری بود. حضوری که با ایجاد نهادهای انتخابی همچون مجلس، انجمن های ایالتی و ولایتی ، انجمن های بلدی(شورای شهر) عملی شد.این نهادها در مقابل نهاد سلطنت به عنوان نشان استبداد قرار داشتند. نهادی که حضور این نهادها را مانعی بر سرراه خود می دید. آتش توپخانه قزاق ها به رهبری لیاخوف روس در واقع آتش بر حضور مردم در سیاست ایران بود اما با فداکاری مردانی غیور از خطه آذربایجان مشروطه بازگشت. ایرانیان به تاسی از ستارخان و باقرخان از مشروطه تا انقلاب اسلامی به طور متمادی بر به دست آوردن این حق و حضور کوشیدند و مبارزه کردند. انقلاب اسلامی حاصل چنین تلاشی بود که فرزند مبارکی به نام جمهوری اسلامی دارد. در جمهوری اسلامی دیگر نزاع بین نهادهای انتخابی و نهاد سلطنت نبود چراکه بالاترین نهاد، یعنی نهاد ولایت فقیه حاصل ساز و کار مجلس منتخب مردم یعنی مجلس خبرگان رهبری است. تمامی نهادها حاصل یا منبعث از آرای مردم هستند. گذشته از این نهادهای کلان ، شوراهای شهر که تا مدتی از اصول مغفول قانون اساسی جمهوری اسلامی بودند، با آنکه نهادهای انتخابی اما محلی شمرده می‎شوند، تاثیرات غیرقابل انکاری دارندکه نتایج آنرا می‎توان در سطح کلان کشوری مشاهده کرد.

 شوراهای شهر با جزئیات زندگی انتخاب کنندگان محلی سروکار دارند. همین ارتباط است که این شوراها را مهم می سازد. موفقیت شوراها نمادی از حرکت رو به رشد نهادهای انتخابی است. چراکه انتخاب کنندگان خوب و بد تصمیمات این شوراها را در زندگی روزمره خود لمس و حس می کنند. همانگونه که نمایندگان مجلس هم با تصمیماتشان تا حدودی چنین وضعیتی دارند. حال پیوند منتخبان این دو نهاد انتخابی (مجلس شورا اسلامی و شورای شهر) می تواند اثرات بهتری بر زندگی مردمانی بگذارد که چشم امید به انتخابشان دوخته اند.

مشکین شهر در حال حاضر دوره مهمی از حیات سیاسی و اجتماعی خود را سپری می کند. دوره ای که با تشکیل شورای جدید آغاز شده و می تواند سیر امور به سوی تعالی و پیشرفت باشد. شورای پنجم ، افرادی جوان با طیف ها و سلیقه های گوناگون را گرداگرد هم جمع نموده است که نماینده شهر ، می تواند با برقراری ارتباط و همکاری با این شورا و شهردار منتخب آنان دوره ای از تعامل و همکاری دو نهاد انتخابی مجلس و شورای شهر را به نمایش بگذارد. در این باره بایستی از تجربه تلخ عدم تعامل این دو نهاد در ادوار گذشته عبرت گرفت و دچار تجربه تلخ گذشته نشویم. بنابراین می توان گفت که حاصل تعامل این دو نهاد نتیجه ای جز پیشرفت مشکین شهر نخواهد بود. مجلس به عنوان نهادی کشوری می تواند بازوی محکمی برای حمایت از نهاد شورا باشد. اگر این پیوند برقرار نشود، آیندگان این غفلت را نخواهند بخشید. در این روزها که یکصد و یازده سال از عمر مشروطه می گذرد، نهادهای انتخابی به چنان مرحله ای از رشد رسیده اند که غیرقابل انکارند، اما با پیوند و تعامل میانشان بایستی بر اثرگذاری شان افزود. مشکین شهر می تواند نمونه ای مقدم و پیشرو از این پیوند باشد. ایام بکام

                                                                                                                                    دکتر علی فتحی – عضو هیات علمی دانشگاه

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار